برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1676 100 1
شبکه مترجمین ایران

هواگرد

معنی هواگرد به فارسی

هواگرد
[aircraft] [حمل ونقل هوایی] هرنوع وسیلۀ حمل ونقل هوایی که براثر عمل دینامیکی هوا بر سطح آن یا با نیروی محرکۀ خود حرکت کند
[trainer] [حمل ونقل هوایی] هواگَردی برای آموزش پرواز به دانشجویان خلبانی
[quiet supersonic aircraft] [حمل ونقل هوایی] هواگَردی اَبَرصوتی که غرش صوتی آن به زمین نرسد و جلب توجه نکند
[hull loss] [حمل ونقل هوایی] هواگَردی که در حین پرواز به حدی آسیب دیده باشد که ازنظر اقتصادی تعمیر آن مقرون به صرفه نباشد
[air freighter, freighter] [حمل ونقل هوایی] هواگَردی برای جابه جایی بار متـ . باری
[business aircraft] [حمل ونقل هوایی] هواگَردی برای سفر بازرگانان و مدیران اجرایی
[manned aircraft] [علوم نظامی] هواگَردی که ترابری و هدایت پرواز آن را نیروی انسانی بر عهده دارد
[faker] [علوم نظامی] هواگَردی که نقش هواپیمای تهاجمی دشمن را در تمرین پدافند هوایی بر عهده دارد
[large aircraft] [حمل ونقل هوایی] هواگَردی با وزن بیشینۀ برخاست بیش از 5670 کیلوگرم
[very light aircraft, VLA] [حمل ونقل هوایی] هواگَردی با وزن بیشینۀ برخاست 750 کیلوگرم در امریکا یا 390 کیلوگرم در انگلستان
...

هواگرد در دانشنامه ویکی پدیا

هواگرد
هواگرد به هر وسیله ای گفته می شود که توان پرواز در جو را داشته باشد. با این تعریف انواع وسائل پرنده مانند بالن و بادپر و بالگرد و حتی فضاپیما را می توان هواگرد نامید.
هواایست ها
هواناوها
هواگرد، ماشینی است که می تواند با کمک هوا پرواز کند. این ماشین، برای غلبه بر نیروی جاذبه از نیروی ایستا یا نیروی پویای یک ماهی واره استفاده می نماید؛ و در اندک مواردی، از نیروی موتورهای جت استفاده می شود.
به فعالیت های انسان پیرامون هواگرد، اصطلاحاً هوانوردی گفته می شود. هواگردها می توانند بوسیلهٔ خلبان، کنترل از راه دور یا سیستم های خودکار هدایت شوند. هواگردها را می تواند بر حسب معیارهای متفاوتی دسته بندی نمود، از قبیل نوع پرواز، نوع نیرو، کارکرد و سایر موارد.
از نظر نحوه شناور شدن در هوا هواگردها را به دو دسته بزرگ می توان بخش کرد: هواگردهای سنگین تر از هوا و هواگردهای سبک تر از هوا.
عکس هواگرد
هواگرد آزمایشی به هواگردی می گویند که تاکنون در پرواز به طور کامل آزمایش نشده است. این اصطلاح اغلب به تکنولوژی های نوین هوافضایی اشاره دارد که در حال آزمایش روی یک هواگرد هستند گرچه کاربرد آن اصطلاح گسترده تر است.
هواپیماهای ایکس
همچنین عبارت "هواگرد آزمایشی" به هواگردی که با استفاده از بخش "آزمایشی" گواهی صلاحیت پرواز پرواز می کند نیز گفته می شود. در آمریکا این موضوع در مورد بیشتر هواپیماهای دست ساز صادق است زیرا طراحی بسیاری از آنها شبیه یکدیگر است.
منظور از هواگرد تحقیقاتی یعنی هواپیماهایی که برای مقاصد علمی مانند بررسی آب و هوا یا ژئوفیزیک استفاده می شوند.
هواگرد آموزشی شاتل (به انگلیسی: Shuttle Training Aircraft) یک هواپیمای ساختِ کارخانهٔ گرومن در کشور ایالات متحده آمریکا است . نخستین استفاده کنندهٔ این هواپیما ناسا بوده است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هواگرد در دانشنامه آزاد پارسی

هَواگَرد (aircraft)
(یا: هوارو) هرگونه وسیله هوانوردی که بتواند در هوا پرواز کند. هوارو یا از هوا سبک تر است و تحت اثر نیروی شناوری در هوا می ماند یا از هوا سنگین تر است و تحت اثر جریان هوا روی سطوحش در هوا می ماند. بالون و کشتی هواییازجمله هواروهای سبک تر از هوا، و هواپیما، گلایدر، هواچرخ، و بالگرد ازجمله هواروهای سنگین تر از هوایند. هواگردهایی که قادرند به شکل عمودی بلند شوند و فرود آیند، هواگردهای عمودپرواز و عمودفرود نامیده می شوند. بال گردها، کشتی های هوایی، بالون ها، و برخی از هواپیماهای ثابت بال، مثل هواپیمای تبدیلی، از این جمله اند.

هواگرد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جابجایی هوا در جدول   • جایروپلن   • معنی هواگرد   • مفهوم هواگرد   • تعریف هواگرد   • معرفی هواگرد   • هواگرد چیست   • هواگرد یعنی چی   • هواگرد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هواگرد

کلمه : هواگرد
اشتباه تایپی : i,h'vn
عکس هواگرد : در گوگل

آیا معنی هواگرد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )