برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1566 100 1
شبکه مترجمین ایران

هواپخش

هواپخش در دانشنامه ویکی پدیا

هواپخش
هواپخش نامی است که به سوسپانسیون ذرات جامد یا قطره های مایع در گاز اطلاق می شود. به طورکلی منظور از هواپخش، ذرات گرد و غبار معلق در هواست. دود، ریزگرد اقیانوسی، آلودگی هوا، و مه دود امثالی از هواپخش هستند. در گفتگوی عامّه معمولاً منظور از واژهٔ هواپخش، افشانهٔ هواپخش است.
ذرات معلق
رنگ ها، صیقل دهنده ها، بو برها، خوشبوکننده ها، حشره کش ها، خمیر ریش ها و پاک کننده های اجاق گاز انواع موادی هستند که با هواپخش پاشیده می شوند.
هواپخش از یک ظرف فلزی ساخته شده است که ته آن را برای مقاومت در برابر فشار زیاد مواد متراکم داخل ظرف، فرورفته می سازند. در بالای ظرف یک شیپوره پلاستیکی جای دارد که به یک شیر و پستانک وصل است. لوله ای از این شیر و پستانک، تقریباً تا ته ظرف ادامه دارد. درون ظرف، از ماده ای که باید پاشیده شود (مثلاً شیشه پاک کن) و ماده ای موسوم به "پاشنده" پر است. این ماده پس از پاشیدن به گاز تبدیل می شود. این گاز (گاز حاصل پاشیده شدن "پاشنده") با فشار دادن ناوک، رنگ، صیقل دهنده یا هر مادهٔ دیگری را که درون ظرف است از سوراخ ناوک به بیرون می راند و به این ترتیب عمل پاشیدن صورت میگرد.
مواجههٔ طولانی مدت با انواع خاصی از هواپخش، مانند سیلیس، آزبست، و ذرات دیزل می تواند برای سلامتی افراد بسیار خطرآفرین باشد. ذرات گرد و غبار معمولی که با چشم دیده می شوند، در صورت ورود به مجرای تنفسی انسان توسط پرزهای ریزی که در این مجرا وجود دارند جذب شده، و سرانجام بر اثر حرکات ویژهٔ رو به بالای این پرزها به صورت مخاط از بینی خارج می شود. این ذرات نسبت به هواپخش ها ابعاد بسیار بزرگ تری دارند و به همین دلیل در لابه لای پرزهای بینی گیر می کنند؛ اما هواپخش ها که ذراتی میکرونی و فوق العاده کوچک هستند، به راحتی می توانند از سراسر دستگاه تنفس، از جمله نای، نایژه ها، و نایژک ها عبور کنند و سرانجام در کیسه های هوای درون شش ها زندانی گردند. این ذرات پس از محبوس شدن در کیسه های هوا به آن آسیب می رسانند و موجب خون ریزی آن و بیماری های خطرناکی همچون سیلیکوزیس، آزبستوزیس، و شش سیاه می شوند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هواپخش را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هواپخش   • مفهوم هواپخش   • تعریف هواپخش   • معرفی هواپخش   • هواپخش چیست   • هواپخش یعنی چی   • هواپخش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هواپخش

کلمه : هواپخش
اشتباه تایپی : i,h~oa
عکس هواپخش : در گوگل

آیا معنی هواپخش مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )