برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1534 100 1
شبکه مترجمین ایران

هرمسیه

هرمسیه در دانشنامه ویکی پدیا

هرمسیه
هرمسیه (به انگلیسی:Hermeticism, Hermetism) فلسفه و مذهبی است که بر اساس نوشته های هرمس تریسمجیستوس ایجاد شد. این مکتب بر جنبش های عرفانی غرب بسیار تأثیر داشته و در دوره رنسانس و روشن زائی مورد توجه زیادی قرار گرفته است. طبق برخی روایات هرمسیه در واقع ریشه اصلی تمامی دینهاست که از زمان های بسیار قدیم توسط خداوند به مردم داده شده است. بسیاری از مسیحیان نظیر امرسون، لاکتانتیوس، توماس آکیناس، آگوستین، گیوردانو برونو، مارسیلو فیسینو، کامپانلا و جیووانی پیکو دلا میراندولا معتقد بودند که هرمس تریسمجیستوس پیامبر غیرابراهیمی حکیمی بود که ظهور مسیحیت را پیش بینی کرده بود. اینکه هرمس را تریسمجیستوس گویند به لوح زمرد و این ادعایش که سه قسمت حکمت را داراست بر می گردد. بیشتر اهمیت هرمسیه در ارتباط آن با گسترش علم نوین در بین سال های ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ میلادی است. ایده های هرمس باعث شد توجه به تأثیر گذاشتن و کنترل طبیعت در بین محققان ایجاد شود و بسیاری به سحر علاقه پیدا کردند تا بتوانند به وسیله آن طبیعت را آزمایش کنند. از این رو جنبه های عملی هرمسیه باعث جلب توجه دانشمندان شد. اسحاق نیوتن دانشمند معروف انگلیسی، اعتقاد شدیدی به هرمسیه و یک مکتب واحد قدیمی داشت و وقت زیادی را به مطالعه آن اختصاص داد. بسیاری آثار نیوتن که درصد زیادی از آن ها هنوز هم چاپ نشده اند بر اساس مکتب هرمسیه است که در آن روش های کنترل طبیعت و تأثیرگذاری بر ستارگان و نیروهای طبیعی شرح داده شده است.
کیمیا (اعمال خورشید): کیمیا تبدیل فلزات به طلا نیست بلکه عملی روحانی است. این علم دانش زنده شدن، مردن و دوباره زنده شدن را بیان می کند. مراحل مختلف خالص کردن فلزات مانند مراحل مختلف خالص کردن روح است. تکامل با کار بزرگ کیمیا صورت می گیرد.
اخترشناسی (اعمال ستارگان): هرمس ادعا می کند که زرتشت این قسمت حکمت را کشف کرد و به مردم یاد داد. بر اساس این ایده حرکت سیاره ها در آسمان معنی بیشتری از قوانین فیزیکی دارند و ذهن کامل (خداوند) را نشان می دهند. حرکت سیاره ها بر روی زمین تأثیر دارد ولیکن اعمال را تعیین نمی کند. حکمت با کشف کردن این تأثیرها و استفاده از آن ها صورت می گیرد.
تئورجی (اعمال خدایان): این قسمت استفاده از سحر را بیان می کند. دو نوع سحر وجود دارد. سحر سیاه که ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هرمسیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هرمسیه   • مفهوم هرمسیه   • تعریف هرمسیه   • معرفی هرمسیه   • هرمسیه چیست   • هرمسیه یعنی چی   • هرمسیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هرمسیه

کلمه : هرمسیه
اشتباه تایپی : ivlsdi
عکس هرمسیه : در گوگل

آیا معنی هرمسیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )