برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1625 100 1
شبکه مترجمین ایران

هاجر

/hAjar/

معنی اسم هاجر

اسم: هاجر
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عبری
معنی: (تلفظ: hājar) (عبری) به معنی ' فرار '، (در اعلام) همسر حضرت ابراهیم خلیل (ع) و مادر اسماعیل (ع) ]هاجر در ادبیاتِ یهود نشانه ی بندگی در شریعت است[ - معرب از عبری فرارکننده، مهاجرت کننده، نام مادر اسماعیل و همسر ابراهیم (ع)

معنی هاجر در لغت نامه دهخدا

هاجر. [ ج ِ ] (ع ص ) سخن پریشان گوی. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). || جدائی کننده. || لایق و فایق از دیگران. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء): چیزی هاجر؛ یعنی فائق و فاضل بر دیگر اشیاء. (از اقرب الموارد). و رجوع به «هجر» شود.

هاجر. [ ج ِ ] (اِخ ) قبیله ای است. (منتهی الارب ). نام قبیله ای از تازیان. (ناظم الاطباء).

هاجر. [ ج َ ] (اِخ ) نام مادر اسماعیل. (از اقرب الموارد) (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (آنندراج ) (فرهنگ نظام ). نام یکی از دو زن ابراهیم ، کنیزی که ملک مصر سنان بن علوان بن عبیدبن عولح به ساره داد. چون ابراهیم را از ساره فرزند نیامد و ساره دریافت که ابراهیم از این بابت آزرده خاطر است. هاجر را به او بخشید، ابراهیم را در هشتاد و شش سالگی از وی پسری آمد که اسماعیل نام نهاد. پس از تولد اوساره را عرق رشک و غیرت در حرکت آمد و دل نمودگی آغاز کرد و نیز سوگند یاد کرد که سه عضو از اعضای هاجر را قطع کند. هاجر در گوشه ای منزل گزید. آخرالامر بنابر شفاعت ابراهیم قرار بر آن یافت که دو نرمه ٔ گوش هاجر را سوراخ کند و یکی از اعضای نهانی او را مقطوع گرداند. هاجر از کنج انزوا بیرون آمد و ساره بدان طریق سوگند خود را راست گرداند. سنت سوراخ کردن گوش و ختان در میان زنان از آن زمان پیدا شد. باز هم ساره با هاجر شکیبا نبود، ابراهیم را گفت : ایشان را از نزدمن ببر. ابراهیم ، هاجر و اسماعیل را به زمین مکه برد و به راهنمایی و اشارت جبرئیل ایشان را آنجا که بیابانی بی آب بود ساکن گردانید. در مجمل التواریخ آمده است : چون فعل قوم عاد زشت گشت اندر یمن [ مردی ] نام وی معاویةبن بکر برخاست با جماعت خویش و به مکه آمد که حرمست و نخستین کسی بعد از طوفان [ که ] آنجایگه مقام کردی ، وی بوده است و آنجا که اکنون کعبه است بلندی سرخ بود تا خدای عز و جل فرمود ابراهیم را بنا کردن خانه ٔ کعبه ، پس ابراهیم هاجر و اسماعیل را با مشکی آب و قدری طعام آنجا رها کرد، و ایشان را به خدای تسلیم کرد و بازگشت و هاجر به طلب آنکه مگر کسی را ببیند به مروه و صفا همی دوید چند بار، آن است که سنت گشت و از ارکان حج کردن شد، و اسماعیل چون طفلان بگریست و پاشنه بر زمین زد، خدای تعالی چشمه ٔ آب پدید آورد، و گویند زم ...

معنی هاجر به فارسی

هاجر
جدایی کننده، لایق وفائق، فضیلت وبرتری داشتن
(اسم) ۱- جدایی کننده . ۲- فایق و فاصل بردیگراشیائ . ۲- سخن پریشان گوی .
اسماعیل پیغمبر

معنی هاجر در فرهنگ معین

هاجر
(جِ) [ ع . ] (اِفا.) ۱ - جدایی کننده . ۲ - فایق ،فاضل بر دیگر اشیا.۳ - سخن پریشان گوی .

هاجر در دانشنامه اسلامی

هاجر
هاجَر همسر ابراهیم(ع) و مادر اسماعیل است. قرآن در آیه ۳۷ سوره ابراهیم به داستان او پرداخته است. او کنیز پادشاه مصر بود که به ساره همسر ابراهیم هدیه داده شد اما از آن جایی که ابراهیم از ساره فرزندی نداشت ساره، هاجر را به ابراهیم بخشید و پس از مدتی اسماعیل را به دنیا آورد. اندکی پس از تولد اسماعیل، ابراهیم به دستور خدا هاجر و فرزندش را به مکه که در آن روز بیابانی خشک و بدون سکنه بود منتقل کرد. گزارش قرآن و تورات از دلیل این نقل مکان متفاوت است.
طبری، بنا بر نقلی هاجر را دختر پادشاه مصر می داند که پس از شورش گروهی از مردم عین الشمس بر پادشاه مصر، دختر او هاجر را به بردگی گرفتند و او را به پادشاه جدید مصر فروختند. پیامبر (ص) از اصحابش خواسته تا با مردم مصر به نرمی رفتار کنند زیرا هاجر از آنان بوده است.
حضرت ابراهیم در حدود ۷۰ سالگی از سوی خداوند مأمور شد از بابل مهاجرت کند از این رو به همراه همسرش ساره، برادرزاده خود حضرت لوط و برخی دیگر از پیروانش به مصر رفتند. پادشاه مصر به ساره نظر سوء کرد و ابراهیم با تقیه خود را برادر ساره معرفی کرد. بنا بر گزارش منابع تاریخی هر بار پادشاه قصد بدی نسبت به ساره داشت، دستش خشک می شد سه بار این حادثه تکرار شد تا اینکه پادشاه از ساره خواست تا دعا کند و دست او به حالت اول برگردد. بعد از دعای ساره پادشاه او را آزاد کرد و کنیزی قبطی را به نام هاجر به او هدیه داد.
هاجر
هاجر کنیزی باکرامت، باوفا، مطیع و امین بود که پادشاه مصر او را به ساره، همسر ابراهیم بخشید.
چون سن ساره رو به پیری گذاشته و فرزندی برای ابراهیم خلیل علیه السلام نیاورده بود، به آن حضرت پیشنهاد کرد که با هاجر ازدواج کند.
ثمره آن ازدواج، پسری پاکیزه به نام اسماعیل بود. ساره از این پیشامد ناراحت شد و حسرت و اندوهش، ناراحتی ابراهیم علیه السلام را نیز به دنبال داشت.
حضرت ابراهیم علیه السلام از خداوند بزرگ خواست که این مشکل را حل کند. پروردگار به او وحی کرد که هاجر و اسماعیل را به جای دیگری ببر.
ابراهیم پرسید: خداوندا! آنها را به کجا ببرم؟ خداوند فرمود: نخستین بقعه ای که آن را آفریده ام. جبرئیل مامور همراهی و هدایت ابراهیم شد. ...

هاجر در دانشنامه ویکی پدیا

هاجر
هاجَر(عبری:הָגָר به معنی «غیرمطمئن» عربی: هاجر یونانی: Ἄγαρ Agar) زنی است که در کتاب مقدس و در قرآن به او اشاره شده است. در کتاب مقدس فصل ۱۶ او کنیز سارای (سارا) همسر ابرام (ابراهیم) است که توسط سارا به او بخشیده می شود تا از او فرزند دار شود. اولین فرزند ابراهیم به نام اشماعیل (اسماعیل) از او زاده شد.
عاطف الزین، سمیح، داستان پیامبران علیهم السلام در قرآن، ترجمه علی چراغی، اول، تهران: ذکر، ۱۳۸۰، شابک ‎۹۶۴-۳۰۷-۱۶۳-۴
کتاب مقدس عهد عتیق و عهد جدید، ترجمه فاضل خان همدانی، ویلیام گلن، هنری مرتن، تهران: اساطیر، ۱۳۷۹، شابک ‎۹۶۴-۳۳۱-۰۶۸-X
جیمز هاکس (۱۳۷۵)، قاموس کتاب مقدس، ترجمهٔ عبدالله شیبانی، تهران: اساطیر، ص. ۱۱۴
نام هاجر در قرآن ذکر نشده است ولیکن داستان او در سوره ابراهیم در قرآن مورد اشاره قرار گرفته است. او در اسلام زنی تکریم شده است و بر اساس سنت اسلامی هاجر مادر اعراب و محمد از نسل وی می باشد. مراسم حج در اسلام داستان تلاش هاجر برای نجات فرزند خود را بازسازی می کند.
ها-جر:(ها) به زبان هیروگلیف مصری گل لوتوس، گیاه افسانه ای در اساطیر یونان، و کلمه (جر) معنی اش در تورات اشاره به سرزمین مصر دارد. این نام در مجموع به معنی گل لوتوس مصری است.
بعضی از یهودیان می گویند که هاجر اسیر جنگی بوده ولی در بعضی کتب یهودی آمده است که او از خانواده شاهان بوده است؛ ولیز ترابلسی و لیتی راسل در صفحه ۱۰۶ کتاب «هاجر و ساره و فرزندان آن ها» می نویسد: او شاهزاده و یکی از فرزندان فراعنه مصر بوده است. همچنین گفته شده است که او اهل کنعان و شاهزاده ای بوده که پدرانش قبل از فراعنه بر این سرزمین حکومت می کردند.
عکس هاجر
سیارک ۶۸۲ (به انگلیسی: 682 Hagar، نامگذاری:1909HA) ششصد و هشتاد و دومین سیارک کشف شده است که در ۱۷ ژوئن ۱۹۰۹ و در هایدلبرگ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۲۰ است.
هاجر تحریری نیک صفت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هاجر در دانشنامه آزاد پارسی

هاجَر
(در عبری به معنای سرگردان) همسر حضرت ابراهیم (ع) و مادر اسماعیل (ع)، نیای بزرگ عرب ها. چون ساره، همسر ابراهیم (ع)، صاحب فرزندی نمی شد، راضی شد که کنیزش هاجر را به عقد ابراهیم (ع) درآورد. بعدها به اعجاز الهی ساره صاحب فرزندی به نام اسحاق شد؛ اما چون نتوانست رشک خود را مهار کند، از همسرش خواست تا هاجر و فرزندش را به جایی دور ببرد. ابراهیم (ع) نیز پذیرفت و آنان را به سرزمینی بی آب و علف که همان مکه باشد برد و رهایشان کرد و نزد ساره بازگشت. در آیۀ ۱۲۴ سوره بقره به این داستان اشاره شده است. هاجر برای نوزادش و خود در جست و جوی آب برآمد و هفت بار میان دو تپۀ صفا و مروه با سرگشتگی رفت و آمد کرد تا به ارادۀ خداوند و راهنمایی جبرئیل جایی را یافتند و به آب رسیدند و آن همان چاه زمزم است. به گفتۀ مورخان، خداوند برای حفظ و تقدیس این خاطره، سعی بین صفا و مروه را در احکام حج تشریع فرمود.

هاجر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

هاجر
شدت گرما، رنج، رسوایی
Kimiagari
لایق و فائق.
هرچیزی که بر نوع خود برتری داشته باشد
هاجر.ر
هجرت کننده
زیرا همسر حضرت ابرهیم هجرت کرد به صحرا و بیابان
هاجر
فرارکننده و رنج دیده
عباداله
پرنده مهاجر
هاجر
در نوع خود برتر از هر حيث، به كمال رسيده
هانیه
معنی اسم هاجر به طور کلی به معنای پاک ومهربان و خیلی صبور و شوهر دوست است
پارمیدا
هاجر به معنای دوری دیده و رنج دیده و برتری است


ثمیلا
اسم اصلی هاجر همسر حضرت ابراهیم در اصل یه اسم دیگه بوده وبعد ها ملقب به هاجر شده هاجر یعنی هجرت کننده ودور شده وفرار است.
اسم هاجر : /hājar/ (عبري) 1- به معني �فرار�؛ 2- (اَعلام) همسر دوم حضرت ابراهيم خليل(ع)، کنیز همسر اولش سارا، مادر اسماعيل(ع). به روایت تورات و قرآن. [هاجر در ادبياتِ يهود نشانه‌ي بندگي در شريعت است].
به نظر خودم هاجر یعنی رها یا نجات یافته از رنج وسختی .
هاجر
هاجر به معنی رنج دیده و مهاجر
هاجر
صبور و پر از سختي
هاجر @
هاجر اسم هست و اگه بخوایم اون رو به عنوان فعل استفاده کنیم معنایی که دوستان اشاره کردن درسته ولی الان ما با اسم هاجر کار داریم و اون معنیش میشه گل لوتوس مصری یه به عبارتی گل نیلوفر آبی
جواد بایراملو
هاجَر : مُهاجَرة : از باب مفاعَله (ه ج ر) به معنی هجرت کرد ،ترک دیار گفت،جلای وطن کرد
هاجر
ب زبان فارسی معنی جدایی کننده، لایق و فائق، فضیلت و برتری داشتن ، سخن پریشان گوی، هجرت کننده، همم میدونن دیگ همسر دومه حضرت ابراهیم و مادر حضرت اسماعیل بود

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس هاجر   • عکس نوشته هاجر   • عکس اسم هاجر   • هاجر عروسی داره   • معني اسم هاجر   • مدرسه هاجر   • معنی اسم هاجر   • حاجر   • معنی هاجر   • مفهوم هاجر   • تعریف هاجر   • معرفی هاجر   • هاجر چیست   • هاجر یعنی چی   • هاجر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هاجر

کلمه : هاجر
اشتباه تایپی : ih[v
آوا : hAjar
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس هاجر : در گوگل

آیا معنی هاجر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )