برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1607 100 1
شبکه مترجمین ایران

نژاد آریایی

نژاد آریایی در دانشنامه ویکی پدیا

نژاد آریایی
نژاد آریایی، یک دسته بندی نژادی بود، که در دوره زمانی اواخر قرن 19 میلادی تا اواسط قرن 20 میلادی، برای توصیف مردمانی از بخش اروپایی و آسیای غربی استفاده می شد.
به عنوان زبانی که کتیبه داریوش بزرگ در بیستون به آن نوشته شده است.
به عنوان مفهومی دارای زمینه قومی در نوشته های نقش رستم، شوش و پرسپولیس منتسب به داریوش بزرگ و خشایارشا.
در تعریف اهورا مزدا، خدای مردم آریایی، در نسخه عیلامی کتیبه بیستون.
این عبارت ناشی از این تفکر است که گویشوران اولیه زبان های هندواروپایی و نوادگانشان تا حال حاضر، یک نژاد یا زیرنژاد خاص از نژاد فرضی (عرقی) قفقازی را تشکیل می دهند.
از طرفی آریایی (Aryan با تلفظ ‎/ɛərɪən/‎ در زبان انگلیسی) نام قومی مردم ایران و کلمه ای است مشتق شده از واژه ārya که در زبان سانسکریت معنی نجیب می دهد. از آنجا که تفاوت های ژنتیکی انسان به تفاوت های نژادی نمی انجامد؛ امروزه لغت نژاد در دسته بندی گروه های انسان مدرن در تحقیقات علمی منسوخ شده و بر خلاف گذشته عنوان نژاد آریایی کاربرد ندارد. در نوشته های آکادمیک سال های اخیر آریایی برای اشاره به زبان های هندو-ایرانی و هندو-اروپایی بکار می رود. در شرق، آریایی صرفاً مفهومی زبان شناسی بود برای مشخص کردن زبان های ایرانی و هندی-آریایی، اما همین واژه در غرب، در ترکیب نژاد آریایی به نژادی اطلاق شد که که به یکی از زبان های هندواروپایی سخن می گفتند، اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم مفهوم نژاد پرستانه این اصطلاح پر رنگتر شد و در نهایت در قالب نژاد برتر ایدئولوژی آلمان نازی نمود پیدا کرد. نازی ها معتقد بودند که نژاد نوردیک (Nordic race) خالص ترین گونه یک گله انسانی اولیه به نام هندو-اروپایی—آغازین (Proto-Indo-Europeans) است. با وجود این که مدت هاست آریایی گری در غرب، چه به عنوان یک فرضیه علمی و چه به عنوان یک جهان بینی سیاسی کنار گذاشته شده (به استثنای گروه به حاشیه رانده شده ای از راست گراهای افراطی)، راحتی و جذابیت این گفتمان باعث شده تا به جرات بتوان گفت بخش بسیار بزرگی از جامعه ایران هنوز بر باور خود در زمینه برتری نژاد آریایی پایبند مانده اند.
واژهٔ انگلیسی "Aryan" از لغت سانسکریتی "ārya", به معنای نجیب و در مفهوم پرستندگان خدای ودیکی ایندرا، مشتق شد ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نژاد آریایی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مرتضی
آریا به معنی بی ریا,به زبان پارسی میباشد,که نژاد پارس,نژاد خود را آریایی میدانستند, آریا نژاد نیست,معنی است. نژاد آریایی پارسیان میباشند. ایرانیان اصیل خود مردم پارس میباشند, چون مردم غرب()اروپا) ,آریا را آرین مینامیدند,IRAN,آی ر أ ن, مردم IRAN,آرین را ایران میخوانند.ایران دارای چند نژاد میباشد, پارس,کرد,عرب, ترک و ..., میباشد, من خودم آذربایجانی هستم و نژادم ترک است, آلمان ها نیز اصلا"" آریایی نیستند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نژاد آریایی   • مفهوم نژاد آریایی   • تعریف نژاد آریایی   • معرفی نژاد آریایی   • نژاد آریایی چیست   • نژاد آریایی یعنی چی   • نژاد آریایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نژاد آریایی

کلمه : نژاد آریایی
اشتباه تایپی : kChn Hvdhdd
عکس نژاد آریایی : در گوگل

آیا معنی نژاد آریایی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )