برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1429 100 1

نوکتورن

نوکتورن در دانشنامه ویکی پدیا

نوکتورن
نوکتورن (گرفته شده از واژه فرانسوی noturnal به معنی شبانه) قطعه ای موسیقی است که بر پایه سنت اروپایی برای نواختن در شب ساخته شده است یا حال و هوای شبانه دارد. نخستین مجموعه نوکتورن ها برای پیانو در سال ۱۸۱۳ توسط آهنگساز ایرلندی، جان فیلد منتشر شد. نوکتورن توسط فردریک شوپن به کمال رسید.
جان فیلد: ابداع کنندهٔ نوکتورن پیانو؛ او ۱۶ قطعه نوکتورن ساخت.
کارل چرنی: ۱۷ قطعه برای پیانو
فردریک شوپن: ۲۱ قطعه برای پیانو
روبرت شومان: ۴ قطعه به نام قطعات شب، اُپوس ۲۳
کلارا شومان: یک قطعه به نام نوکتورن در فا ماژور، اپوس ۶ شمارهٔ ۲
میخائیل گلینکا: ۳ قطعه
فرانتس لیست: یک قطعه به نام در رؤیا
کلود دبوسی: ۳ قطعه برای ارکستر و کُر، و یک قطعه برای پیانو
گابریل فوره: ۱۳ قطعه برای پیانو
اریک ساتی: ۵ قطعه برای پیانو
فرانسیس پولنک: ۸ قطعه برای پیانو
کلمه نوکتورن اولین بار هنگامی در قرن هفدهم به کار برده شد که قطعاتی گروهی و دارای چندین موومان که اغلب در مهمانی های شبانه نواخته می شد ظهور کردند. گاهی از معادل ایتالیایی این کلمه برای نام گذاری چنین قطعاتی استفاده می شد که می توان به سرناتا نوتورنا (serenata notturna) اثر موتسارت اشاره کرد. در آن زمان نوکتورن را الزاماً برای شب نشینی ها نمی نوشتند اما ممکن بود مانند سرناد برای یک اجرای شبانه در نظر گرفته شود.
فرم نوکتورن عامیانه تر از قطعات تک موومانی است که اغلب برای پیانو سلو نوشته می شد. این فرم در قرن نوزدهم گسترده تر شد. اولین کسی که قطعاتی با عنوان نوکتورن نوشت، جان فیلد آهنگساز ایرلندی بود که پدر نوکتورن رمانتیک خوانده می شود اما با این حال فردریک شوپن مشهورترین آهنگساز در زمینه تصنیف نوکتورن است که ۲۱ نوکتورن برای پیانو نوشته است. از آهنگسازان پس از شوپن که نوکتورن هایی نوشته اند می توان به گابریل فوره، الکساندر اسکریابین و اریک ساتی اشاره کرد.
از نمونه های دیگر این فرم موسیقایی رویای نیمه شب تابستان اثر مندلسون است که برای ارکستر نوشته شده و موومان اول کنسرتو ویلن شماره ۱ ساخته دیمیتری شوستاکوویچ.
«نوکتورن» ( ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نوکتورن

نوکتورن را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نوکتورن   • مفهوم نوکتورن   • تعریف نوکتورن   • معرفی نوکتورن   • نوکتورن چیست   • نوکتورن یعنی چی   • نوکتورن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نوکتورن
کلمه : نوکتورن
اشتباه تایپی : k,;j,vk
عکس نوکتورن : در گوگل

آیا معنی نوکتورن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )