برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1668 100 1
شبکه مترجمین ایران

نماز ظهر

نماز ظهر در دانشنامه اسلامی

نماز ظهر
نماز ظُهْر از نمازهای یومیه و چهار رکعتی است و می توان آن را از آغاز وقت نماز ظهر تا وقتی که به اندازه خواندنِ نماز عصر به غروب مانده باشد، به جا آورد.
نماز ظهر چهار رکعت است که در رکعت نخست پس از نیت و تکبیرة الاحرام، سوره حمد و یک سوره دیگر (که سجده دار">سجده دار نباشد) و معمولا سوره توحید، خوانده می شود، یک رکوع و دو سجده نیز بجا آورده می شود و پس از آن برای رکعت دوم قیام می شود و با حمد و سوره و رکوع و سجود، ادامه می یابد.
سپس تشهددر حال نشسته، قرائت میگردد و در رکعت سوم و چهارم نیز، تسبیحات اربعه و یا یک مرتبه سوره حمد خوانده شده، یک رکوع و دو سجده بجا آورده می شود.
نماز ظهر
نماز ظهر دومین نماز از نمازهای پنجگانه ای است که روزانه بر مسلمانان واجب شده است. در این نماز قرائت حمد و سوره ها آهسته است. این نماز چهار رکعت است.
1- وقت مخصوص: وقت مخصوص نماز ظهر، از اوّل ظهر است تا وقتی که از ظهر به اندازه خواندن نماز ظهر بگذرد، وقت مخصوص نماز عصر موقعی است که به اندازه خواندن نماز عصر، وقت به مغرب مانده باشد.
2- وقت مشترک نماز ظهر و عصر: بین وقت مخصوص نماز ظهر و وقت مخصوص نماز عصر، وقت مشترک نماز ظهر و نماز عصر است.
در ظهر روز عاشورا بعد از آنکه ابوثمامه، وقت نماز ظهر را یادآوری کرد، امام حسین (علیه السّلام) به همراه یارانش نماز را به صورت نماز خوف خواندند.
پس از یادآوری ابوثمامه، امام حسین (علیه السّلام) به همراه یارانش نماز را به صورت نماز خوف خواند.
← نماز خوف
سید بن طاووس چگونگی نماز حضرت را به صورت نسبتا مفصل چنین آورده است:وقت نماز ظهر فرار رسید. امام حسین (علیه السّلام) به زهیر بن قین و سعید بن عبدالله حنفی امر فرمود که با نیمی از یاران، جلوی امام و نمازگزاران بایستند (و مراقب دشمن باشند). سپس امام با نیم دیگر، نماز خوف خواند. تیری از جانب دشمن به سوی امام حسین (علیه السّلام) پرتاب شد. سعید بن عبدالله جلو آمد (و خود را هدف آن قرار داد). او پیوسته با بدنش امام ...

نماز ظهر در دانشنامه ویکی پدیا

نماز ظهر
نماز ظهر یا نماز پیشین دومین نماز از نمازهای پنجگانه ای که روزانه بر مسلمانان واجب شده است. در این نماز قرائت حمد و سوره ها آهسته است. این نماز چهار رکعت است. در روزهای جمعه، نماز جمعه به جای نماز ظهر خوانده می شود. در هنگام مسافرت، نماز ظهر کوتاهتر خوانده می شود یعنی به جای چهار رکعت، دو رکعت خوانده می شود. زمان نماز ظهر، هنگامی است که خورشید نیمه راه را از طلوع تا غروب طی کرده است.
عکس نماز ظهر


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نماز ظهر در جدول کلمات

نماز ظهر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نماز ظهر   • مفهوم نماز ظهر   • تعریف نماز ظهر   • معرفی نماز ظهر   • نماز ظهر چیست   • نماز ظهر یعنی چی   • نماز ظهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نماز ظهر

کلمه : نماز ظهر
اشتباه تایپی : klhc ziv
عکس نماز ظهر : در گوگل

آیا معنی نماز ظهر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )