برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1675 100 1
شبکه مترجمین ایران

نماز صبح

نماز صبح در دانشنامه اسلامی

نماز صبح
عبادت و ذکر در سحرگاه و صبح بهترین زمان برای نیایش و استجابت دعا است.
واژه صبح در سوره های مدثر ، تکویر و هود بکار رفته و مشتقات آن نیز در آیات زیادی آمده است. و واژه های دیگری در قرآن به کار رفته که عبارت اند از: «بکره»، «اشراق»، «فلق»، «غداه»، «ضحی»، «حین تسرحون» و «وجه النهار». و نیز واژه «سحر» در سوره قمر و جمع آن «اسحار» در سوره های آل عمران و ذاریات آمده است. و مهمترین عناوین در قرآن در ارتباط با صبح و سحرگاه، عبارت اند از: تسبیح در صبح، ذکر خدا در صبح، سوگند به صبح و عذاب در صبح.
← تسبیح در صبح
در روایات نیز واژه «صبح»، «فجر»، «بکور»، «غدو» و مشتقات آنها، مورد توجه خاصی قرار گرفته و آنچه در شروع صبح، سزاوار و ناسزاوار است، برای انسان بیان شده است که ما در اینجا به نمونه هایی از آنها اشاره می کنیم.
← نبایدهای صبح
 ۱. ↑ مدثر/سوره۷۴، آیه۳۴.    
...
نماز صبح
نماز صبح از نمازهای یومیه که دو رکعت است و بین طلوع فجر و طلوع آفتاب خوانده می شود.
نماز صبح نماز واجب دو رکعتی است که بین طلوع فجر تا طلوع آفتاب به جا آورده می شود. وقت فضیلت نماز صبح، از اول فجر صادق (اذان صبح) تا پیدا شدن سرخی از جانب مشرق است. نماز صبح مانند دیگر نمازهای یومیه، نماز نافله دارد. نافله نماز صبح دو رکعت، قبل از نماز صبح و وقت آن از فجر اول (سپیدۀ کاذب) است تا زمانی که به اندازۀ خواندن نماز صبح به طلوع سرخی آفتاب مانده باشد.
قرآن کریم، نماز صبح را مشهود ملائکه می داند: أَقِمِ الصَّلاَةَ لِدُلُوکِ الشَّمْسِ إِلَی غَسَقِ اللَّیلِ وَقُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ کَانَ مَشْهُودًا (سوره اسراء، ۷۷) روایات در معنای این آیه گفته اند که نماز صبح مشهود ملائکه شب و ملائکه صبح است. پیامبر اسلام(ص) درباره نماز صبح فرموده اند: «نماز صبح از میان نمازها این امتیاز را دارد که ملائکه شب و ملائکه روز آن را مشاهده می کنند؛ زیرا نماز صبح اگر در اول وقت خود اقامه شود در لحظه ای است که ملائکه شب جای خود را به ملائکه روز می دهند و هر دو گروه از فرشتگان شاهد اقامه آن خواهند بود.»
...

نماز صبح در دانشنامه ویکی پدیا

نماز صبح
نماز صبح یا نماز بامداد اولین نماز (بر اساس زمان به جاآوردن) از ۵ نماز روزانه مسلمانان است. این نماز دو رکعت است و حمد و سوره های آن، بلند قرائت می شود.
اذان صبح
طلوع
وقت به جاآوردن نماز صبح از هنگام فجر دوّم (فجر صادق) تا طلوع آفتاب است. فجر اوّل (فجر کاذب) و دوّم به زمانی گفته می شود که از طرف مشرق سفیده ای رو به بالا حرکت کرده (فجر اوّل) و در آسمان پهن شود (فجر دوّم).


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی نماز صبح به انگلیسی

matins (اسم)
نماز صبح

نماز صبح را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نماز صبح   • مفهوم نماز صبح   • تعریف نماز صبح   • معرفی نماز صبح   • نماز صبح چیست   • نماز صبح یعنی چی   • نماز صبح یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نماز صبح

کلمه : نماز صبح
اشتباه تایپی : klhc wfp
عکس نماز صبح : در گوگل

آیا معنی نماز صبح مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )