برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1663 100 1
شبکه مترجمین ایران

نصرالله انتظام

نصرالله انتظام در دانشنامه اسلامی

نصرالله انتظام
نصرالله انتظام فرزند انتظام السلطنه از رجال (سیاسی) دوره قاجار در سال ۱۲۷۹ (ه.ش)، در تهران متولد شد. سیاست مدار و وزیر در دوران پهلوی بود. وی رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۵۰ میلادی (۱۳۲۸ تا ۱۳۲۹ ه .خ.) و مدتی ایران در سازمان ملل">سفیر و نمایندهٔ دائم ایران در سازمان ملل متحد بود.
دوران تحصیل ابتدایی را در مدرسه آلمانی تهران گذراند. پس از طی تحصیلات ابتدایی وارد مدرسه حقوق و علوم سیاسی شد و در اواخر جنگ جهانی اول از این مدرسه فارغ التحصیل شد و در همان دوران به خدمت وزارت امور خارجه درآمد.
مشاغل سیاسی انتظام
انتظام مدت هشت سال در ادارات مختلف وزارت خارجه به کار اشغال داشت. پس از کودتا سوم اسفند ۱۲۹۹ به گفته خود، به اصرار معاون اداری مجلس به اداره تقنینیه مجلس منتقل شد. مدت خدمت وی در مجلس کوتاه بود و در اواخر دوره چهارم مجلس به دنبال انتصاب فروغی به وزارت امورخارجه در کابینه مستوفی الممالک، انتظام به وزارت خارجه منتقل و پست منشی اول اداره دوم سیاسی به وی واگذار شد و در ضمن به عنوان رییس اداره ترکیه به سفارت عثمانی در تهران معرفی شد. به لحاظ تصدی این پست، انتظام در جریان انعقاد پروتکل ایران و ترکیه در سال ۱۳۰۵ش به عنوان یکی از اعضای هیئت ایرانی در مذاکرات شرکت داشت. پس از آن وی به نیابت سفارت ایران در پاریس انتخاب شد و به کشور فرانسه رفت و بعد از آن به ترتیب به عنوان دبیر اول سفارت ایران در ورشو و ژنو خدمت کرد. در دوران اقامت در ژنو وی به عضویت هیئت نمایندگی ایران در جامعه ملل نیز منصوب شد. در سال ۱۳۱۱ش به تهران بازگشت و پس از چندی به عنوان عضو مقدم اداره عهود و جامعه ملل وزارت خارجه به سمت منشی هیئت ایران که ریاست آن با علی اکبر داور بود به ژنو عزیمت کرد تا در جلسات شورای جامعه ملل که به منظور رسیدگی به اختلاف ایران و انگلیس در مورد لغو امتیاز دارسی تشکیل شد، شرکت کند. پیش از سفر به ژنو وی از سوی محمدعلی فروغی'، وزیر امور خارجه وقت مامور راهنمایی هیئت اعزامی جامعه ملل که به منظور بررسی خرید و فروش زنان به شرق اقصی اعزام و دربازگشت خواستار بررسی این مساله در ایران شده بودند گردید. درباره نحوه برخورد و راهنمایی هیئت مزبور انتظام می نویسد:...چون مدت توقف هیئت کوتاه بود و افراد آن ناشی و تازه وارد بودند به اغلب پرسش ...

نصرالله انتظام در دانشنامه ویکی پدیا

نصرالله انتظام
نصرالله انتظام وزیری (۱۲۷۹ تهران - ۱۳۵۹) سیاست مدار و وزیر در دوران پهلوی بود. وی رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۵۰ میلادی (۱۳۲۸ تا ۱۳۲۹ ه‍. خ) و مدتی سفیر و نمایندهٔ دائم ایران در سازمان ملل متحد بود.
خاطرات نصرالله انتظام. محمدرضا عباسی. سازمان اسناد ملی ایران. ۱۳۷۱ تهران
بازیگران سیاسی عصر رضاشاهی و محمدرضاشاهی. ناصر نجمی. انتشارات انیشتین ۱۳۷۳ تهران
ENTEẒĀM، ʿABD-ALLĀH and NAṢR-ALLĀH - Encyclopædia Iranica
او فرزند انتظام السلطنه از رجال قاجاری بود. تحصیلات ابتدایی را در مدرسهٔ آلمانی تهران و تحصیلات متوسطه را در مدرسهٔ حقوق و علوم سیاسی گذراند و در اواخر جنگ جهانی اول فارغ التحصیل گردید. او همچنین برادر کوچک تر عبدالله انتظام بود.
انتظام کار خود را با وزارت امور خارجه آغاز نمود. در پاریس، لندن و ژنو به مشاغل جزء این وزارتخانه اشتغال داشت. در اواخر سلطنت رضا شاه به تهران فراخوانده شد و به سمت ریاست تشریفات دربار منصوب شد. با سقوط رضا شاه در شهریور بیست، او به سرعت مدارج ترقی را پیمود. در کابینهٔ احمد قوام، وزارت بهداری را بر عهده داشت. در کابینه های دوم و سوم علی سهیلی به ترتیب به پست وزارت پست و تلگراف و تلفن و وزارت راه دست یافت. در کابینهٔ مرتضی قلی بیات نیز پست اخیر را حفظ نمود و سپس در همین کابینه، وزارت امور خارجه را بر عهده گرفت.
در سال ۱۳۲۸ با ۳۲ رأی از مجموع ۵۴ رأی به ریاست مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید و پس از آن سفیر ایران در ایالات متحدهٔ آمریکا شد. در سال ۱۳۳۱ به علت آن که همکاری وی با کرمیت روزولت، مأمور سیا و نوهٔ تئودور روزولت (که سال بعد کودتا را طراحی کرد) آشکار شد توسط دکتر محمد مصدق برکنار گردید و با کودتای ۲۸ مرداد دوباره سفارت ایران در آمریکا را اشغال نمود.
عکس نصرالله انتظام


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نصرالله انتظام را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نصرالله انتظام   • مفهوم نصرالله انتظام   • تعریف نصرالله انتظام   • معرفی نصرالله انتظام   • نصرالله انتظام چیست   • نصرالله انتظام یعنی چی   • نصرالله انتظام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نصرالله انتظام

کلمه : نصرالله انتظام
اشتباه تایپی : kwvhggi hkjzhl
عکس نصرالله انتظام : در گوگل

آیا معنی نصرالله انتظام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )