برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1569 100 1
شبکه مترجمین ایران

نشتیفان

معنی نشتیفان در لغت نامه دهخدا

نشتیفان. [ ن َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان پائین خواف بخش خواف شهرستان تربت حیدریه ، 241 تن سکنه دارد، آبش از قنات و محصولش غلات و شغل اهالی زراعت و گله داری است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

نشتیفان در دانشنامه ویکی پدیا

نشتیفان
نَشتیفان یکی از شهرهای استان خراسان رضوی در جنوب شرقی شهرستان خواف ایران است. شهر نشتیفان درحاشیه جاده قاین واقع شده و دارای آسیاب های بادی قدیمی است که با نامِ آس بادهای نشتیفان و از باد صد و بیست روزه نیرو می گرفتند.
مجمع التواریخ، تألیف حافظ ابرو خوافی
تاریخ و رجال شرق خراسان، جلد اول، ولایت خواف، تألیف ابراهیم زنگنه، مشهد:۱۳۷۰
اطلس گیتاشناسی استان های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۹٬۷۳۰ نفر (در۲٬۴۶۸ خانوار) بوده است.
این شهر یکی از مراکز تولید عمده نهال در منطقه و حتی در سطح کشور می باشد.
قصه عامیانه در مورد ریشه نام این شهر این است که عبارت نشتیفان ترکیبی است از دو کلمه «نش» که محلی شده «نیش» کنایه از نیش کژدم که به وفور در نواحی گرم و خشک به خصوص نشتیفان یافت می شود و «تیفان» که محلی شده «توفان» یا همان وزش بادهای موسمی است که در تمام ایام سال این منطقه را به لحاظ موقعیت جغرافیایی ممتاز گردانده و ساکنین آن را چندین هزار سالیست به فکر تأسیس آسیاب بادی های معروفش در جهت بهره برداری از این جریانات هوایی نموده.
عکس نشتیفان
آسیاب بادی های نشتیفان مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان خواف، بخش مرکزی، شهر نشتیفان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۴۹۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
نشتیفان، دهستانی بود از توابع بخش مرکزی شهرستان خواف استان خراسان رضوی ایران.
در سال ۱۳۸۲ به استناد مصوبه شماره ۵۰۵/ت۲۷۶۸۸ ک مورخ ۹/۱/۸۲ هیئت وزیران مبنی بر ایجاد و شناخت روستای نشتیفان به شهر نشتیفان در شهرستان خواف تأسیس گردید.
به استناد تصویب نامه شماره ۱۸۳۴۴ ت۲۸۸۴۳۳ ک مورخ ۱۳/۴/۸۳ هیئت وزیران دهس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نشتیفان در دانشنامه آزاد پارسی

نَشْتیفان
نَشْتیفان
شهری در استان خراسان رضوی، بخش مرکزی شهرستان خواف. با ارتفاع ۸۵۵ متر، در دشتی در ۲۲۰کیلومتری جنوب شرقی مشهد و ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی خواف قرار دارد. راه خواف به قائن از کنار این شهر می گذرد. اقلیم آن نیز معتدل مایلِ به گرم و خشک است.

نشتیفان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نشتیفان   • مفهوم نشتیفان   • تعریف نشتیفان   • معرفی نشتیفان   • نشتیفان چیست   • نشتیفان یعنی چی   • نشتیفان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نشتیفان

کلمه : نشتیفان
اشتباه تایپی : kajdthk
عکس نشتیفان : در گوگل

آیا معنی نشتیفان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )