برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1451 100 1

نشان تجاری عام

نشان تجاری عام در دانشنامه ویکی پدیا

نشان تجاری عام
نشان تجاری عام یا عمومی شده (generic trademark)، یک علامت تجاری یا نام تجاری تعمیم یافته است که به نام عمومی یا مترادف گروهی از کالاها یا خدمات تبدیل شده است؛ معمولاً این تعمیم یافتن نام برخلاف میل صاحب نشان تجاری است.
کلینکس برای دستمال کاغذی
لی برای جین (شلوار)
زیراکس برای اشاره به دستگاه تکثیر
آسپرین
ژلوفن
ریکا
تاید
نیسان
عمومی شدن نام یک علامت تجاری زمانی شروع می شود که نزد مردم یا مخاطبان آن کالا یا خدمات، نامی که اول به یک محصول خاص اطلاق می شده تبدیل به یک اسم عمومی برای همه کالاهای مشابه آن برند اولیه شود. وقتی که کالایی با نشان تجاری خاص، سهم زیادی از بازار را از آن خود می کند و نام آن نزد مردم مشهور می شود، احتمال این که مردم از آن نام به صورت کلی برای نام بردن از همه محصولات مشابه استفاده کنند بالا می رود. در کشورهای پایبند به مالکیت فکری، پدیده عمومی شدن نام تجاری یک کالای خاص می تواند تهدیدی بر علیه مالکیت معنوی آن نشان تجاری با برند باشد و بنابراین، مالک چنین نامهای تجاری باید تلاش زیادی برای جلوگیری از به کار رفتن نام محصول خود به صورت عام صورت دهد.
آسپرینبا و ترموس نمونه هایی از علائم تجاری عمومی شده در آمریکا هستد.
صنعت داروسازی حمایتهایی برای جلوگیری از عمومی شدن نام یک محصول دارویی خاص صورت می دهد. برخی داروها (ی مخدر) از ابتدا نام تجاری ثبت شده خاصی نداشتها ند. به عنوان مثال حتی زمانی که Lipitor تازه ارائه شده بود، نام غیرمالکیتی آن یعنی آتورواستاتین برای همه شناخته شده بود. نمونه هایی از تعمیم نامهای تجاری پیش از رواج سیستم مدرن داروهای ژنریک شامل آسپرین و هروئین است که در اصل دو نام تجاری خاص مربوط به شرکت بایر هستند. دادگاهی در آمریکا، شکایت این شرکت را در این زمینه وارد ندانست.
عکس نشان تجاری عام


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نشان تجاری عام

نشان تجاری عام را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نشان تجاری عام   • مفهوم نشان تجاری عام   • تعریف نشان تجاری عام   • معرفی نشان تجاری عام   • نشان تجاری عام چیست   • نشان تجاری عام یعنی چی   • نشان تجاری عام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نشان تجاری عام
کلمه : نشان تجاری عام
اشتباه تایپی : kahk j[hvd uhl
عکس نشان تجاری عام : در گوگل

آیا معنی نشان تجاری عام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران