برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1684 100 1
شبکه مترجمین ایران

نروژ

/norveZ/

معنی نروژ در لغت نامه دهخدا

نروژ. [ ن ُرْ وِ ](اِخ ) مملکتی در نیمه ٔ غربی شبه جزیره ٔ اسکاندیناوی. از شمال به اقیانوس منجمد شمالی ، از جنوب به دریای شمال ، از مشرق به کشور سوئد و از مغرب به اقیانوس اطلس محدود است. جمعیت آن در سال 1953 م. 3375000 نفر بود (در هر کیلومتر مربع ده نفر). اهالی نروژ از نژاد ژرمن و زبانشان نیز شعبه ای از السنه ٔ ژرمنی است و اغلب مذهب پرتستان دارند.حکومت آن مشروطه ٔ سلطنتی است. پایتخت آن شهر اسلو است با جمعیتی در حدود پانصدهزار تن. شهرهای مهمش عبارت است از: برگن ، تروندهِیم ، استاوانگر . صادرات نروژ چوب های جنگلی و کاغذ و ماهی و لبنیات است. واحدپولش «کرون » نام دارد.

معنی نروژ به فارسی

نروژ
کشور نروژ در شمال اروپا در مغرب شبه جزیره اسکاندیناوی میان کشور سوئد ( مشرق ) اقیانوس اطلس ( مغرب ) و اقیانوس منجمد شمالی ( شمال ) قرار گرفته است . مساحت آن ۳۲۵٠٠٠ کیلومتر مربع است . کشوریست سردسیر دارای سواحل بسیار مضرس و خلیج های عمیق حکومت نروژ سلطنت مشروطه پارلمانی است و سکنه آن ۴/٠۴٠/٠٠٠ تن میباشد . پایتخت آن اسلو است که سابقا آنرا کریستیانیا میگفتند و ۴۶۲٠٠٠ تن سکنه دارد. مهمترین شهر آن برگن است . مردم نروژ از نژادهای ژرمن و نرماندی میباشند و مذهب آنان مذهب لوتری است . جنگل یکی از منابع ثروت این کشور میباشد مساحت جنگلهای نروژ ۲۹۴۵۵ میل مربع است . صید ماهی نیز اهمیت زیاد دارد و صنایع عمده آن صنعت هیدروالکتریک و تهیه چوبهای صنعتی و خمیر کاغذ میباشد. منابع معدنی آن نقره مس نیکل آهن روی سرب است . در نروژ کمبود زغال با نیروی آب تامین میگردد. نروژ بواسطه موقعیت مناسب دریائی دارای کشورهای مهم بازرگانی است.
مملکتی در نیمه غربی شبه جزیره اسکاندیناوی از شمال به اقیانوس شمالی از جنوب به دریای شمال و از مشرق ه کشور سوئد و از مغرب به اقیانوس اطلس محدود است .

نروژ در دانشنامه اسلامی

نروژ
نروژ، از کشورهای شمال اروپا و غرب شبه جزیره اسکاندیناوی است، اسلام در قرن نهم میلادی به این کشور وارد شده است، مسلمانان با بیش از ۲ درصد از جمعیت حدود ۵ میلیون و یکصد هزار نفری نروژ، بزرگترین اقلیت دینی این کشور را تشکیل می دهند. جمعیت شیعیان در گزارش مجمع جهانی اهل بیت در ۲۰۰۸ م، ۱۳.۵۰۰ تن تخمین زده شده است. مسجد و مرکز امام علی اسلو و سازمان دانشجویی کوثر از مهمترین مراکز شیعی در این کشور به شمار می آیند. تروند علی لینستاد نیز از شیعیان فعال نروژ است.
نروژ در شمال اروپا و در غرب شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. این کشور با فنلاند، سوئد و روسیه مرز مشترک دارد. پایتخت آن، شهر اسلو است. مساحت نروژ ۳۸۵٬۱۵۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۵ میلیون و ۱۳۰ هزار نفر است.
دین رسمی این کشور مسیحیت (انجیلی-لوتری) است. مسیحیان ۸۸ درصد، اقلیت‎های مذهبی ۸.۸ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و ۳.۲ درصد هیچ دینی ندارند. گروه های یهودی و صهیونیسم نیز برای خود تشکیلات سازماندهی شده ای دارند.

نروژ در دانشنامه ویکی پدیا

نروژ
مختصات: ۵۹°۵۶′ شمالی ۱۰°۴۱′ شرقی / ۵۹٫۹۳۳°شمالی ۱۰٫۶۸۳°شرقی / 59.933; 10.683
Kongeriket Norge (بوکمل )
Kongeriket Norge (نروژی نو )
Norgga gonagasriika (سامی )
نروژ (به نروژی: Noreg) با نام رسمی پادشاهی نروژ، (به نروژی: Kongeriket Noreg) کشور پادشاهی مستقل و متمرکزی است که قلمروی آن بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع الجزایر سوالبارد در قطب شمال را دربرمی گیرد. پس امضای معاهده اسپیتسبرگن (که با نام پیمان سوالبارد نیز شناخته می شود) که در ۹ فوریهٔ ۱۹۲۰ (۱۹ بهمن ۱۲۹۸) تسلط مطلق و کامل نروژ بر مجمع الجزایر اسپیتسبرگن (که اکنون سوالباردنامیده می شود) را به رسمیت شناخته شد. جزیرهٔ پتر یکم در قطب جنوب و همچنین جزیره بووه در نزدیکی قطب جنوب قلمروهای وابسته به نروژ می باشند و به عنوان بخشی از پادشاهی محسوب نمی شود. نروژ مدعی حاکمیت بر بخشی از قطب جنوب به نام سرزمین شهبانو ماود نیز می باشد. تا سال ۱۸۱۴ (۱۱۹۲) جزایر فارو، گرینلند و ایسلند بخشی از پادشاهی نروژ محسوب می شدند.
نروژ ۳۸۵٬۲۰۷ کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن بالغ بر ۵٬۱۰۹٬۰۵۹ نفر می باشد. این کشور از مشرق دارای یک نوار طولانی مرزی با سوئد بوده و همچنین از شمال شرق با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگهٔ اسکاژراک هم مرز است. سواحل نروژ طولانی است و به اقیانوس اطلس و دریای بارنتز متصل است.
هارالد پنجم از دودمان شولسویگ هولشتاین سوندربورگ گلوکسبورگ پادشاه نروژ است. ارنا سلبرگ با جانشینی ینس استولتنبرگ از سال ۲۰۱۳ نخست وزیر نروژ می باشد. بنا بر قانون اساسی مشروطه تدوین شده در سال ۱۸۱۴ (۱۱۹۲) قدرت در این کشور بین پارلمان، پادشاه و شورای پادشاهی و دادگاه عالی تقسیم شده است. بین سال های ۱۶۶۱ تا ۱۸۱۴ (۱۰۳۹ تا ۱۱۹۳) پادشاهی مطلقه بر نروژ حاکم بود و پیش از سال ۱۶۶۱ (۱۰۳۹) قدرت بین پادشاه و نخبگان تقسیم شده بود. پادشاهی نروژ که در سال ۸۷۲ (۲۵۱) از یکی پادشاهی های محلی پیتی (جوامع قبیله ای قدیمی در نروژ) نشات گرفت یکی از قدیمی ترین پادشاهی های اروپا و جهان است که همچنان پا بر جاست. این پادشاهی به مدت ۱۱۰۰ سال به صورت متوالی وجود داشته و بیش از شصت پادشاه و کنت بر آن حکم رانده اند.عکس نروژ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نروژ در دانشنامه آزاد پارسی

نُرْوِژ (Norway)
نمایی از کاخ سلطنتی شهر اسلو، پایتخت موقعیت. کشوری پادشاهی در اروپای شمالی و در غرب شبه جزیرۀ اسکاندیناوی. از شمال به اقیانوس شمالگان، از شمال شرقی به روسیه، از شرق به فنلاند و سوئد، از جنوب به تنگۀ اسکاگِراک، و از غرب به دریای شمال و دریای نروژ محدود است. مساحت این کشور ۳۲۳,۷۵۸ ومتر مربع و شهر اسلو (اوسلو) پایتخت آن است.سیمای طبیعی. حدود سه پنجم نروژ را کوه هایی با ارتفاع میانگین ۴۵۰ متر فرا گرفته است. کوه های خولن (چولن نام سوئدی آن است) که فرسایشیافتۀ عصر یخبنداناند، در نواحی شمالی این کشور قرار دارند و سوئد و نروژ را از هم جدا می کنند. ناحیۀ فلات گونۀ یوتونهیم، با بلندی ۲,۴۷۲ متر (قلۀ گلیترتین، بلندترین نقطۀ کشور نروژ) و نیز ارتفاعات هاردانگرویدا بخش مرکز جنوبی و جنوب آن را فرا گرفته است. دامنۀ غربی کوه های مزبور با شیب تند به خط ساحلی اقیانوس های شمالگان و اطلس منتهی می شود و آبدره ها و شبه جزیره ها و جزایر ساحلی بسیار زیادی را پدید می آورد. آبدرههای بخش شمالی مانند وارانگرفیورد، پورسانگن فیورد، وست فیورد، و فولدا فیورد واقع در کرانه های آب سرد و غالباً یخ بستۀ اقیانوس شمالگان مهم ترین آن ها هستند و آبدره های ترونهیم، سوگنه، و هاردانگر بزرگ ترین عارضه های ساحلی اقیانوس اطلس محسوب می شوند و آبدرۀ اسلو، که در تنگۀ اسکاگراک جای دارد جنوبی ترین آن ها به شمار می آید. جزایر بسیاری که شمارشان به ۵۰هزار می رسد در آب های ساحلی نروژ وجود دارد که ماگرویا، رینگواسوی، سنیا، وسترولن، هینویا، و جزایر لوفوتن مهم ترین آن ها محسوب می شوند. بالغ بر ۱۶۰هزار دریاچه، که از فرسایش روزگار یخبندان گذشته حکایت دارند، نیز در نروژ دیده می شود که میوسا و روس بزرگ ترین و مهم ترین آن ها به شمار می آیند. رودخانه های نروژ کلاً کوتاه، پرشیب، و خروشان اند و رود گلوما، با درازای ۶۱۰ کیلومتر، درامسلوا، و لوگن (لاگن) مهم ترین آن ها هستند. کشور نروژ از نظر اداری به ۱۹ بخش (فیلکه) تقسیم می شود و بزرگ ترین شهرهای آن عبارت اند از اسلو، برگن، ترونهیم، و استاوانگر بزرگ ترین شهرهای آن و ترومسو، هامِرفِست، و واردو نیز مهم ترین بندرهای این کشور محسوب می شوند. درازای شمالی جنوبی قابل توجه این کشور، تنوع اقلیمی بسیاری را باعث شده و شرایط جغرافیایی متفاوت و اختلاف ارتفاع ن ...

نقل قول های نروژ

نروژ با نام رسمی پادشاهی نروژ، کشوری مستقل و با حکومتی مرکزی پادشاهی است که در غرب شبه جزیرهٔ اسکاندویناوی جای دارد.
• «پرچم : پرچم کشور نروژ همانند سایر کشورهای اسکاندیناوی به صورت پرچم صلیب دار است. از سال ۱۳۸۱م تا ۱۸۱۴م نروژی ها پرچم دانمارک را به کار می بردند که دارای صلیبی سفید بر زمینه ای قرمز است. با استقلال نروژ در سال ۱۹۰۵م، نروژی ها بر پرچم دانمارک یک صلیب آبی رنگ نیز افزودند تا هم حاکمیت خویش را نشان دهند و هم از پرچم دانمارک متمایز باشد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

نروژ در جدول کلمات

نروژ
اسلو
بندر نروژ در قطب شمال
برگن, تورنتهایم
شبه جزیره ای در شمال اروپا شامل کشورهای سوئد | نروژ و دانمارک
اسکاندیناوی

معنی نروژ به انگلیسی

norway (اسم)
نروژ

معنی کلمه نروژ به عربی

نروژ
نرويج

نروژ را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نروژ پناهندگی   • اسلو نروژ   • نروژ مهاجرت   • زبان نروژی   • آب و هوای نروژ   • مردم نروژ   • نروژ چگونه کشوری است؟   • شهرهای نروژ   • معنی نروژ   • مفهوم نروژ   • تعریف نروژ   • معرفی نروژ   • نروژ چیست   • نروژ یعنی چی   • نروژ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نروژ

کلمه : نروژ
اشتباه تایپی : kv,C
آوا : norveZ
نقش : اسم خاص مکان
عکس نروژ : در گوگل

آیا معنی نروژ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )