برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1460 100 1

ناباروری

معنی ناباروری به فارسی

ناباروری
[infertility] [پزشکی] سترونی نسبی
[coexisting factors infertility] [علوم سلامت] وجود ناباروری هم در زن و هم در مرد یا وجود بیش از یک اشکال در یکی از آنها
[علوم سلامت] ← ناباروری زهدانی
[uterine factor infertility] [علوم سلامت] ناباروری زنان ناشی از وجود اشکالات کالبدشناختی در زهدان یا در درون زه لاد متـ . ناباروری رحمی
[tubal factor infertility] [علوم سلامت] ناباروری زنان ناشی از ناهنجاری لوله های زهدان (uterine tube)
[male factor infertility] [علوم سلامت] ناباروری زوج ناشی از وجود اشکال در دستگاه تناسلی مرد
[unexplained infertility] [علوم سلامت] ناباروری زوج بدون علت مشخص

ناباروری در دانشنامه اسلامی

ناباروری و منع باروری در پزشکی ایرانی، تألیف سودابه بیوس، کتابی است پیرامون علت ها و روش های درمان ناباروری و چگونگی جلوگیری از بارداری، در پزشکی ایرانی که به زبان فارسی و در دوران معاصر نوشته شده است.
کتاب زیر نظر اسماعیل ناظم و با ویراستاری محسن باغبانی، چاپ شده است.
کتاب با مقدمه نویسنده آغاز و مطالب در دو فصل، در چندین گفتار، تنظیم شده است. نویسنده در ابتدا، به بیان دلایل و راه های درمان ناباروری پرداخته و سپس، روش های جلوگیری از بارداری را توضیح داده است.
در مقدمه، به موضوع و اهمیت کتاب اشاره شده است.
به منظور پی بردن به اهیمت کتاب، توجه به این نکته ضروری است که ناباروری و نازایی از مشکلاتی است که همواره بدان توجه شده و در حال حاضر، یکی از عمده مسائل مرتبط با سلامت جسمی و روانی جامعه بشری است. انسان ها از دیرباز، به گونه ای درگیر مشکلات مربوط به باروری بوده اند؛ تمایل به تعیین جنسیت، قوی و سالم بودن فرزندان و... همواره مطمح نظر و خواست افراد در جوامع مختلف بوده است. با نگاهی کوتاه به کتب پزشکی پیشینیان، درمی یابیم که بیماری عقم (ناباروری) نزد آنان نیز مطرح بوده است. بیشتر قدما، در نوشته های طبی خود، جایگاهی ویژه و نسبتا وسیع به نازایی اختصاص داده و درباره چگونگی تشخیص، علت، انواع عقم و درمان های آن، مطالب ارزشمندی نگاشته اند که یکی از نکات قابل توجه موجود در بیشتر نگاشته های آنان، ویژگی و اهمیت مشکلات روحی - روانی و مسائل روان تنی و تأثیر آن در ایجاد نازایی است. منع باروری و جلوگیری از باردار شدن، موضوع مهمی است که در کتب اطبای پیشین، بدان پرداخته شده است. همین توجه دلالت بر آن دارد که برخلاف پندار اغلب افراد، گذشتگان ما نیز به منع باروری محتاج بوده و راه کارهایی برای آن، اندیشیده بودند.
اثر حاضر، بسیاری از منابع متفاوت طبی را در دو موضوع مذکور بررسی کرده و محتوای آن ها را در خود جای داده است تا پزشکان از نکات ارزشمند موجود در کتب طبی آگاهی یابند و بتوانند از آن به گونه ای عملی و صحیح در مداوای بیماران خود استفاده کنند.

ناباروری در دانشنامه ویکی پدیا

ناباروری
ناباروَری ناتوانی در تولید مثل را گویند که در بیشتر جانداران از جمله گیاهان و حیوانات پیش می آید.
در پزشکی هرگاه زن و شوهری در سن باروری ۱۲ ماه پس از ازدواج علی رغم انجام فعالیت جنسی طبیعی و بدون استفاده از روش های پیشگیری، بچه دار نشوند یکی از زوجین دچار ناباروری است. ناباروری در انسان می تواند منشأ پدری مانند واریکوسل و آزواسپرمی داشته باشد یا منشأ مادری مانند سندرم ترنر، آژنزی تخمدان، سندرم آشرمن. البته باید توجه داشت که ناباروری به معنی عدم تولید گامت نیست بلکه عدم توان تولد نوزاد زنده را گویند مثلاً در مردان بیماری کم نطفگی می تواند علت باشد، یا پس از انجام وازکتومی فرد بالقوه اسپرم تولید می کند ولی در عمل نمی تواند بچه دار شود. مشابه این حالت در زنان نداشتن مادرزادی رحم و نیز پس از انجام عمل قطع لوله های فالوپ است.
سیاری از زوج های مراجعه کننده به مراکز درمانی وقتی خود را نابارور می خوانند از تعریف دقیق ناباروری مطلع نیستند. پروسه باروری فرایندی است که به احتمالات زیادی متکی است و شما با عدم موفقیت برای باروری در چند ماه اول روابط جنسی نمی توانید خود را ناتوان در باروری بدانید. علاوه بر این عوامل مختلفی بر باروری مؤثر اند که ممکن است شما با رعایت نکردن آن ها تصور ناباروری داشته باشید.
احتمال باروری در شرایطی تعریف می شود که فرد کاملاً سالم باشد و تعادل هورمونی در بدن او کاملاً نرمال باشد. همچنین مرد بایستی از سلامت کامل برخوردار بوده و مشکلات حرکتی و یا ساختاری در اسپرم مرد وجود نداشته باشد. همچنین بایستی رابطه جنسی در زمان تخمک گذاری انجام شده باشد و فاصله زیاد رابطه با زمان تخمک گذاری احتمال باروری را به شدت کاهش می دهد.
ناباروری مردان به معنای ناتوانی یک مرد از باردار کردن زنی دارای توانایی فرزندآوری است. مشکل ناباروری مردان بین ۴۰–۵۰٪ از کل مشکلات ناباروری را تشکیل می دهد. این مشکل تقریباً ۷٪ از مردان را تحت الشعاع قرار می دهد. ناباروری در مردان معمولاً ناشی از نقایصی در مایع منی است و کیفیت مایع منی به عنوان معیار جایگزین میزان باروری مردان استفاده می شود.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ناباروری در دانشنامه آزاد پارسی

نابارْوری (infertility)
در پزشکی، ناتوانی در تولیدمثل. علل احتمالی ناباروری در زنان عبارت اند از بسته بودن لوله های فالوپ، اشکال در تخمک گذاری، کمبود هورمون های جنسی یا مناسب نبودن سلامت عمومی. علت ناباروری در مردها ممکن است ناتوانی جنسی، ناکافی بودن تعداد اسپرم ها یا غیرطبیعی بودن آن ها باشد. بررسی های بالینی در ۷۵ درصد از موارد علت ناباروری زوج ها را مشخص می کند. در این موارد باروری تسهیل شده راه حل مناسبی است. برخی از عفونت های باکتریایی با کاستن از قدرت تحرک اسپرم ها ممکن است باعث عقیم شدن مردها شوند. در ۱۹۹۸، زیست شناس های مجار برآورد کردند که آلودگی با باکتری های بی هوازی در دستگاه تناسلی حدود ۶۰ درصد مردان وجود دارد، ولی تعداد این باکتری ها غالباً کمتر از تعدادی است که علامتی در آن ها ایجاد کند. از آن جایی که تعداد کم باکتروئید فراژیلیس و فوزوباکتریوم نوکلئاتوم در محیط کشت پس از یک روز اسپرم ها را فلج می کند، بنابراین درمان با پادزی های با طیف وسیع ممکن است به حل مشکل ناباروری در مردان کمک کند.

ارتباط محتوایی با ناباروری

ناباروری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ناباروری درمردان   • درمان ناباروری با طب سنتی   • درمان ناباروری زنان   • ناباروری چیست   • درمان ناباروری با داروهای گیاهی   • ناباروری pdf   • نشانه های ناباروری در زنان   • ناباروری به انگلیسی   • معنی ناباروری   • مفهوم ناباروری   • تعریف ناباروری   • معرفی ناباروری   • ناباروری یعنی چی   • ناباروری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ناباروری
کلمه : ناباروری
اشتباه تایپی : khfhv,vd
عکس ناباروری : در گوگل

آیا معنی ناباروری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران