برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1630 100 1
شبکه مترجمین ایران

میرداماد

معنی میرداماد در لغت نامه دهخدا

میرداماد. (اِخ ) میر محمد باقر. رجوع به داماد شود.

میرداماد در دانشنامه اسلامی

میرداماد
میر برهان الدین محمدباقر بن محمد حسینی استرآبادی (درگذشته ۱۰۴۱ق)، مشهور به میرداماد، فیلسوف و شاعر شیعی دوره صفویه و معاصر شیخ بهائی که به معلم ثالث نیز شهرت یافته است. اثر فلسفی مهم وی، کتاب قبسات و شاگرد برجسته او، ملاصدرا است. میرداماد به زبان فارسی و عربی شعر می سرود و تخلص شعری او اشراق بود.
میر برهان الدین محمدباقر ملقب به معلّم ثالث و سیدالأفاضل و فرزند امیر شمس الدین محمد استرابادی است. پدر او شمس الدین محمد استرآبادی، با دختر علی بن عبدالعالی معروف به محقق کرکی ازدواج کرد و پس از آن داماد خوانده شد. از همین رو، میر برهان الدین که فرزند داماد محقق کرکی بود هم، مشهور به میرداماد شد.
محل و زمان دقیق ولادت او مشخص نیست.
میرداماد
میربرهان الدین محمدباقر استرآبادی (969-1040ق)، مشهور به «میرداماد»، فیلسوف، متکلم و فقیه برجسته دوره صفویه که در دوران شاه عباس اول می زیسته است. وی در محضر بزرگان علمای عصر خود همچون محقق کرکی، مراتب عالی علمی را پیموده و به جهان تشیع عالمانی همچون ملاصدرا، ملاحسن فیض کاشانی را معرفی کرد.
سید شمس الدین محمد حسینی استرآبادی از شاگردان مکتب محقق کرکی (محقق ثانی) مولا امیرمومنان امام علی علیه السلام را در خواب دید؛ آن امام همام به او سفارش کرد که دخترش را به عقد ازدواج «سید شمس الدین» دربیاورد.
محقق کرکی یکی از دختران خود را به عقد وی درآورد؛ اما پس از مدتی، آن دختر دار فانی را وداع گفت. محقق از چگونگی تعبیر خواب خود متحیر ماند؛ تا این که مجدداً مولا را در خواب می بیند. آن حضرت به او می فرماید: منظور ما این دختر نبود، بلکه فلان دخترت منظور است: زیرا از او فرزندی متولد خواهد شد که وارث علوم انبیا و اوصیا می گردد. از این رو، محقق دختر دیگری را به عقد سید شمس الدین درمی آورد؛ که حاصل این پیوند مبارک، پسری شد به نام «محمدباقر» که بعداً یکی از عالمان شیعه شد.
میربرهان الدین استرآبادی، مشهور به «میرداماد» در نیمه دوم قرن دهم هجری در استرآباد پا به عرصه حیات گذاشت. هر چند درباره سال تولد او، اطلاعات کافی در دست نیست؛ ولی کتاب «نخبه المقال فی اسماء الرجال»، تولد وی را سال 969 ق. ذکر کرده ...

میرداماد در دانشنامه ویکی پدیا

میرداماد
میر برهان الدین محمدباقر استرآبادی نام ور به «میرداماد»، معلم ثالث و متخلص به اشراق؛ فیلسوف، متکلم و فقیه برجسته دورهٔ صفویه و از ارکانِ مکتب فلسفی اصفهان است. میرداماد فرزندِ میر شمس الدین محمد استرآبادی مشهور به داماد و از سادات حسینی گرگان است. محمد استرآبادی با دختر علی بن عبد العالی معروف به محقق کرکی ازدواج نمود و به همین خاطر او را داماد نامیدند. میرداماد این لقب را از پدر خود به ارث برده است. دربارهٔ سال تولد او، اطلاعات کافی در دست نیست؛ ولی کتاب «نخبة المقال فی اسماء الرجال» تولد او را سال ۹۶۹ ذکر کرده است.
عبدالعالی بن علی بن عبدالعالی کرکی
شیخ عزالدین حسین بن عبدالصمد عاملی
سید نورالدین علی بن الحسین موسوی عاملی
علی بن ابی الحسن عاملی
تاج الدین حسین صاعد بن شمس الدین توسی
میر فخرالدین محمد حسینی سماک استرآبادی
در کودکی به توس هجرت کرد و علوم دینی را نزد سید علی فرزند ابی الحسن موسوی عاملی و دیگر استادان آن دیار آموخت. همچنین علوم فلسفه و ریاضیات را در دوران حضورش در توس آموخت. میر محمدباقر سپس راه قزوین پیش گرفت. در سال ۹۸۸ دوباره به خراسان آمد و تا سال ۹۹۳ در آنجا ماندگار شد و سپس به کاشان مهاجرت کرد.
میرداماد مانند بسیاری از حکما و عرفا، که ذوق شعر و شاعری داشته اند، به سرودن شعر عربی و فارسی می پرداخته و به «اشراق» تخلص می نموده است. مجموعه اشعار او بعدها به نام «دیوان میرداماد» گردآوری شده است.
میرداماد در قصیده ای مقام علمی خود را برتر از افلاطون و ارسطو دانسته و می گوید:
میرداماد ممکن است به موارد زیر اشاره داشته باشد:
میرداماد نام فیلسوف و متکلم ایرانی است.
میرداماد نام خیابانی است در شهر تهران.
ایستگاه متروی میرداماد
داودیه-محله ای در شمال تهران که به نام میرداماد نیز شناخته می شود.
میرداماد (آهنگ)- آهنگ مشهوری از شهرزاد سپانلو
مختصات: ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

میرداماد در دانشنامه آزاد پارسی

میرداماد (اصفهان ـ نجف ۱۰۴۱ق)
(نام کامل: میر محمدباقر بن میرشمس الدّین محمد حسِینی اَستَرآبادی؛ ملقب به میرداماد، معروف به «معلم ثالث») فیلسوف ایرانی. او را به تبحّر در تمامی فنون اسلامی ستوده اند. از طرف پدری نسب به امیرالمؤمنین علی (ع) می برد و از سوی مادری فرزندزادۀ محقّق کَرَکی بود. چون پدرش دامادمحقق کرکی بود، به داماد معروف شد و این شهرت چون لقبی به پسرش رسید.در اصفهان به دنیا آمد و در همان شهر زیست. در کودکی، به تحصیل علم پرداخت و در عنفوان جوانی، به رتبۀ استادی رسید. عبدالعالی کرکی، فخرالدین سماکی، و حسین بن عبدالصمد در شمار استادان اویند. صدرالمتألهین شیرازی و ملا شمسایی گیلانی (ملاشمسا) نیز در محضر او علم آموخته اند. او در مقام معلمی و ریاست حکما، خود را با فارابی و ابن سینا شریک می دانست و گاه بر بوعلی ترجیح می داد. میرداماد اگرچه در شمار عارفان رسمیِ عالم اسلام نیست و حتی نام کسانی همچون ابن عربی و ابن فارض را در سراسر آثار متنوع و پرشمار خود نیاورده، و اثری در عرفان نپرداخته است، اشارات او در این زمینه ها، نشان از تبحّر او در علوم عرفانی نیز دارد. اخباری که از سیرۀ او به دست است، همچون اخبار عرفای طبقات نخستین است. گویند چهار سال به هنگام خواب قامت خود را بر زمین ننهاد، هر شب نیمی از قرآن کریم را می خواند، و حتی یک نافله از او فوت نشد. آراء علمی خاصی نیز از او نقل شده است. شعر نیز می گفت و اشراق تخلص می کرد. القبسات، الصراط المستقیم، و الافق المبین در شمار آثار ارزشمند اوست. میر سرانجام در مسیر نجف اشرف درگذشت و در همان شهر به خاک سپرده شد.

نقل قول های میرداماد

میر محمدباقر بن محمدِ حسینی استرآبادی شهرت یافته به میر داماد و با تخلُّص اشراق و لقب برهان الدین (۱۵۶۱، استرآباد - ۱۶۳۱، نجف) فقیه شیعه، فیلسوف، متکلم، مؤلف و شاعر ایرانی بود.

میرداماد را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ملیحه کریمی پناه
میر برهان‌الدین محمدباقر استرآبادی معروف به �میرداماد�، معلم ثالث و متخلص به اشراق؛ فیلسوف، متکلم و فقیه برجسته در عصر صفویه و از ارکانِ مکتب فلسفی اصفهان است. میرداماد فرزندِ میر شمس الدین محمد استرآبادی مشهور به داماد و از سادات حسینی گرگان است. محمد استرآبادی با دختر علی بن عبد العالی معروف به محقق کرکی ازدواج نمود و به همین خاطر او را داماد نامیدند. میرداماد این لقب را از پدر خود به ارث برده‌است. دربارهٔ سال تولد او، اطلاعات کافی در دست نیست؛ ولی کتاب �نخبة المقال فی اسماء الرجال� تولد او را سال ۹۶۹ ذکر کرده‌است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی میرداماد   • مفهوم میرداماد   • تعریف میرداماد   • معرفی میرداماد   • میرداماد چیست   • میرداماد یعنی چی   • میرداماد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی میرداماد

کلمه : میرداماد
اشتباه تایپی : ldvnhlhn
عکس میرداماد : در گوگل

آیا معنی میرداماد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )