برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1533 100 1
شبکه مترجمین ایران

مکه

/makke/

معنی مکه در لغت نامه دهخدا

مکت. [ م َ ] (ع مص ) مقیم شدن به جایی. (ازمنتهی الارب ) (از اقرب الموارد) (از ناظم الاطباء). لغتی است در مکث و یا ابدال آن. (از اقرب الموارد).

مکه. [ م َک ْ ک َ ] (اِخ ) ام القری. بکه. شهر مقدس اسلامی در کشور عربستان سعودی در منطقه ٔ حجاز که مسجدالحرام و خانه ٔ کعبه شرفها اﷲ در آنجاست. در 80 کیلومتری شرق جده و در دره ٔ تنگی که محاط به کوههای بلندی است واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا 330 متر است و در عرض 31 درجه و 28 دقیقه وطول 40 درجه و 9 دقیقه قرار دارد. تاریخ بنا و آبادانی آن به زمان حضرت ابراهیم (ع ) و فرزند او اسماعیل (ع ) بازمی گردد. این شهر که زیارتگاه و قبله ٔ مسلمانان جهان است در ایام جاهلیت نیز مرکز عبادت اصنام و یکی از مراکز مهم بازرگانی عربستان در قبل از اسلام بود. اما پس از تأسیس حکومت امویان در دمشق اهمیت تجاری خود را از دست داد. در اوایل قرن چهارم هجری قرامطه آن را خراب کردند و عثمانیان در اوایل قرن دهم بدانجا دست یافتند. بین سالهای 1218 و 1228 هَ. ق. به دست وهابیان افتاد و شریف حسین به سال 1335 هَ. ق. استقلال آن را اعلام کرد و خود را پادشاه حجاز نامیدو به سال 1343 مکه به قبضه ٔ تصرف ابن سعود درآمد و از آن زمان تا امروز خاندان وی در حجاز سلطنت دارند وامور مکه در عهده ٔ آنان است. سکنه ٔ ثابت آن در حدودسیصدهزار تن است. ناصرخسرو در صفت شهر مکه آرد: شهرمکه اندر میان کوهها نهاده است بلند و هر جانب که به شهر روند تا به مکه برسند نتوان دید و بلندترین کوهی که به مکه نزدیک است کوه ابوقبیس است و آن چون گنبدی گرد است چنانکه اگر از پای آن تیری بیندازند بر سر رسد و در مشرقی شهر افتاده است چنانکه در مسجد حرام باشند و به دی ماه آفتاب از سر آن برآید... و این عرصه که میان کوه است شهر است... و مسجد حرام به میانه ٔ این فراخنای اندر است و گردبرگرد مسجد حرام شهر است کوچه ها و بازارها و هر کجا رخنه ای به میان کوه در است دیوار باره ساخته اند و دروازه برنهاده... و ازمسجد حرام بر جانب مشرق بازاری بزرگ کشیده است از جنوب سوی شمال و بر سر بازار از جانب جنوب کوه ابوقبیس است و دامن کوه ابوقبیس «صفا» است و آن چنان است که دامن کوه را همچون درجات بزرگ کرده اند و سنگها به ترتیب رانده که بر آن آستانها روند خلق و دعا کنند و آنچ ...

معنی مکه به فارسی

مکه
شهر معروف و قدیمی کشور عربستان سعودی در حجاز نزدیک دریای سرخ ( بحر احمر ) بوسیله بندر جده به آن دریا مربوط میگردد . این شهر زیارتگاه و قبله مسلمانان جهان است و هر سال عده زیادی از اطراف و اکناف کشورهای اسلامی برای زیارت خانه کعبه در ماه ذیحجه الحرام به آن شهر سفر میکنند. شهر مکه پیش از ظهور دعوت اسلامی بخاطر خانه کعبه از مراکز مهم تجارت و ثروت شبه جزیره عربستان بود و بازار مشهوری بنام عکاظ داشت . جمعیت ثابت مکه ۳۶۷٠٠٠ تن است . فتح مکه در سال هشتم هجری اتفاق افتاد.
( اسم ) آلتی مرکب از گویی لاستیکی کوچک که حلقه ای از لاک و مانند آن بر سرش نصب شده و کودکان گوی را در میان لبها گیرند و مکند.
[ گویش مازنی ] /makke/ ذرت – بلال & اولین شیری که، پس از زاییدن گاو دوشیده شود
[ گویش مازنی ] /makke baaboo/ ذرت بو داده - چس فیل
دهی از دهستان زلفی بخش الیگودرز شهرستان بروجرد در ۴۷ کیلومتری جنوب خاوری الیگودرز. کوهستانی ییلاقی . دارای ۵۶۸ تن سکنه . محصول : غلات لبنیات چغندر پنبه .
[ گویش مازنی ] /makke rish/ کاکل ذرت
[ گویش مازنی ] /meke meke/ از اصوات
( اسم ) گورگیا
چیزیست چون جاروب خرد و سفید که با آن دندان پاک کنند .
[ گویش مازنی ] /rishe ganne makke/ کاکل ذرت
یا غزوه عام الفتح
فضل الله بن روزبهان حنفی اشعری .
گندم مکه ...

مکه در دانشنامه اسلامی

مکه
مَکّه نام شهری است در کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان که اعمال حج در آن انجام می شود.
مهم ترین شهر و مقدّس ترین نقطه حجاز، بلکه جزیرة العرب، شهر مکه است.

موقعیت جغرافیایی مکه
این شهر در فاصله هشتاد کیلومتری شرق دریای سرخ واقع است. شهر مکه در طول ۴۰ درجه و ۹ دقیقه و عرض ۳۱ درجه و ۲۸ دقیقه خط استوا قرار گرفته و ۳۳۰ متر از سطح دریا بلندی دارد.

فلسفه پیدایش شهر مکه
فلسفه پیدایش این شهر که به نام امّ القری نیز شناخته می شده، به دو جهت است: نخست مرکزیت عبادی و دوم تجاری.

بکّه نام دیگر مکه
...
مکه
مکه، مقدس ترین شهر مسلمانان و زادگاه اسلام و پیامبر اکرم(ص)، واقع در شبه جزیره عربستان. بکّه، بلدالحرام، بلدالامین و ام القری از نام های دیگر آن است.
این شهر به سبب وجود کعبه در آن، قبله‎گاه مسلمانان است و سالانه میلیون ها مسلمان برای ادای مناسک حج و زیارت اماکن مقدس مکه، به این شهر مسافرت می کنند. مسجدالحرام، عرفات، مشعر الحرام و سرزمین منا برخی از مهم ترین اماکن مقدس و مذهبی این شهر است.
جمعیت شیعیان مکه در قرن دهم هجری رو به فزونی یافت. علمای شیعه در دوره های مختلف تاریخی در این شهر حضور داشته اند. در دوره حکومت آل سعود در عربستان و به واسطه گرایش های افراطی ضد شیعی وهابیون، شیعیان در عربستان با محدودیت در انجام دادن اعمال مذهبی و نیز فشار اقتصادی رو به رو هستند.
مکه
کلید واژه: مکه، کعبه، مسجد الحرام، تاریخ مکه،اماکن مکه، مکه در قرآن
مکه مهمترین شهر کشور عربستان و جزء استان حجاز می باشد که در بخش غربی شبه جزیره عربستان قرار دارد. کعبه در این شهر قرار دارد و این شهر از آغاز خلقت قداستی ویژه داشته است، ولی تاریخ جغرافیایی و آبادانی اش با اسکان حضرت هاجر و حضرت اسماعیل علیه السلام در آن شروع می شود. این شهر پیش از اسلام به سبب خانه کعبه مرکز تجارت شبه جزیره عربستان بوده است.
اهمیت ویژه شهر مکه علاوه بر وجود کعبه در آن، به خاطر بعثت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در این شهر و ظهور دین ا ...


مکه در دانشنامه ویکی پدیا

مکه
مَکّه (به عربی: مدینة مَکّه)، نام شهری است در کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان. مکه از شهرهای تاریخی عربستان سعودی است و به سبب قرار داشتن کعبه، قبله گاه مسلمانان در آن مقدس ترین شهر اسلام به شمار می رود. مکه زادگاه محمد پیامبر اسلام و محل بعثت او است.
إِنَّ اوَّلَ یَبْتٍ وُضِعَ لِلنّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّةَ مُبَارَکاً وَهُدیً لِلْعالَمِینَ
ترجمه: نخستین خانه ای که برای پرستش مردم نهاده شد، همان است که در بکّه است، آنجا با برکت و راهنمایی برای جهانیان است.
این شهر علاوه بر نام مکه دارای نام هایی همچون «بکّه»، «امّ القری» و «بلدالحرام» نیز بوده است که در قرآن به تمامی این اسامی اشاره شده است. در سوره فتح آیه ۲۴ مکه آمده و آل عمران آیه ۹۶ بکه آمده. در زبان عربی گاهی م به ب تبدیل می شود. مانند لازم و لازب.
بنابر برخی روایات دینی، پس از تشنگی اسماعیل در ماجرای مهاجرت او و مادرش به سرزمین مکه، به اذن خداوند چشمه زمزم زیر پای اسماعیل جوشید و در آن منطقه آب یافت شد، مردم در آنجا ساکن شدند و شهر مکه به وجود آمد و نیز ابراهیم به فرمان خدایش کعبه را ساخت.
شهر مکه در فاصله ۸۰ کیلومتری دریای سرخ واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا، ۳۳۰ متر است. به خاطر اتوبانی که اکنون ساخته شده، تا بندر جده تنها ۶۰ کیلومتر فاصله دارد و از طریق بزرگراه هجرت، ۴۲۵ کیلومتر با مدینه فاصله دارد. مکه در میان کوه ها واقع شده، فاصله بین دو کوه را اعراب شعب می گویند. این شهر در میان کوه های کم ارتفاعی باسازند سنگی واقع شده است در حال حاضر، اطراف مسجدالحرام را خانه ها و هتل هایی فرا گرفته، که بر فراز این تپه های سنگی واقع شده اند. برای سهولت رفت وآمد، تونل های زیادی برای عبور ماشین ها در نظر گرفته اند، که مسافت ها را بسیار کاهش می دهد.
عکس مکه
مکه در موارد زیر بکار رفته است:
مکه، عربستان سعودی
مکا، کالیفرنیا
مکا، ایندیانا
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مکه در دانشنامه آزاد پارسی

مَکّه
مسجدالحرام، مقدس ترین شهر جهان اسلام، جایگاه خانۀ کعبه قبلۀ مسلمانان، زادگاه پیامبر و بسیاری از بزرگان اسلام. در ۷۲کیلومتری بندر جده و ۸۰کیلومتری دریای سرخ، در ناحیۀ حجازِ عربستان سعودی واقع شده است و ۱,۶۱۴,۸۰۰ نفر جمعیت دارد (۲۰۰۳) و ۲۷۷ متر بالاتر از آب های آزاد قرار گرفته است. این شهر بین دو رشته تپه های خشک و لُخت در وادی یا بَطن مکه قرار دارد. این شهر را در قدیم بَکّه و اُمّ القری نیز نامیده اند. در قرآن یک بار با نام مکه (فتح، ۲۴)، یک بار با نام بکه (آل عمران، ۹۶) و یک بار به نام ام القری (انعام، ۹۲) از آن یاد شده است. یک بار نیز با عنوان «بلد امین» (شهر امن و امان) بدان سوگند یاد شده است (تین، ۳). مکۀ قدیم از دو قسمت بطحاء و ظواهر تشکیل می شد. بطحاء قسمت اصلی و محل کعبه بود و به همین سبب قریش ساکن آن جا را ابطحی نامیده اند. در شکاف های میان تپه های مکه آبادی هایی بود که شِعب می نامیدند و در هر شعب قبیله ای واحد می زیست. مشهورترین آن ها شعب ابوطالب است. نواحی بیرونی تر را ظواهر و ساکنانش را قریش ظواهر می خواندند. مکه احتمالاً همان جایی است که بطلمیوس به نام ماکورابا می شناخت. این شهر از قدیم امکان کشاورزی نداشت و آب آن از چاه مشهور زمزم و چاه های خانگی بود، اما در هنگام بارش های پراکنده و نامنظم گهگاه دچار سیل های ویرانگر می شد. مَقدسی از هوای خفقان آور، وزش بادهای سام و زیادی مگس در آن جا سخن می گوید. ولی موقعیت تجاری مکه بسیار مناسب بود و جادۀ معروف به ادویه از آن جا می گذشت. به ویژه در نیمۀ دوم قرن ۶م، ناامن بودن راه های بازرگانی بین خلیج فارس و عراق به سوریه و مصر، به سبب جنگ های مداوم ایران و روم شرقی، مسیر کاروان ها را به سمت غرب عربستان تغییر داد و به همین سبب تجارت مکه رونق فراوان گرفت و کنترل تجارت از اقیانوس هند تا مدیترانه به دست تاجران زیرک مکی افتاد. احتمالاً حملۀ ابرهه، حاکم حبشی یمن، به مکه به قصد جلوگیری از سلطۀ افزون تر مکیان بر این تجارت پرمنفعت صورت گرفت. مکه از روزگاران کهن شهری مقدس شمرده می شد و در قرآن بانیان خانۀ کعبه، ابراهیم و اسماعیل اند. به روایت عرب، مکه نخست در دست جُرهُم بود، آن گاه خُزاعه برآن مسلط شد و ۳۰۰ سال بعد، ظاهراً در قرن ۵م، قُریش به رهبری قُصَیّ، به یاری کنعان، جای خزاعه را گرفت. به احتمال فر ...

نقل قول های مکه

مَکّه، شهری است در حجاز، عربستان سعودی. مکه یکی از شهرهای تاریخی عربستان سعودی است و بخاطر قرار داشتن کعبه، قبله گاه مسلمانانِ در آن مقدس ترین شهر اسلام به شمار می رود.
• «بر خلاف دیدگاه شکل گرفته دربارهٔ این شهر؛ مکه اینک تفاوتی با دیگر شهرها ندارد.» -> رجاء عالم
• «مکه اینک به یک کلان شهر و شهری مملو از برج و ساختمان های شیشه ای تبدیل شده است.» -> رجاء عالم
• «مفهوم «مهاجرین غیرقانونی» در رابطه با مکه غیرنورمال می باشد؛ زیرا در خانه خدا مقدم همه انسان ها، همه نژادها و رنگ پوست ها خوش است. در آوان کودکی ام پذیرایی از حاجی ها مکلفیت افتخار آمیزهمه بود. مکه ازمهاجرین، غربا و اغنیا تشکیل یافته است. آنها با ایمان، خوشی و رنج به اینجا می آیند. این همه تضادها درونمایه کتاب های مرا می سازند. اکنون مکه شهری با بلندترین قیمت زمین درجهان است؛ گداها و ثروتمندها را همسان بسوی خود می کشاند. مکه مکان معنوی و درعین زمان تجارتگاه بزرگ است. بازارهای مکه که درآنها شاعرها شعرهای خود را می خواندند، گذشته تاریخی دارند. مکه مرکز خلاقیت است .» -> رجاء عالم
• نخستین خانه ای که برای پرستش مردم نهاده شد، همان است که در بکّه است، آنجا با برکت و راهنمایی برای جهانیان است. آل عمران /۹۶
• و این چنین قرآنی عربی به تو وحی کردیم تا مردم شهر مکه و اطراف آن را انذار بدهی. شوری /۷
• این سرزمین، امنیت و آرامش است
• تین /۳
• ﴿وَهُوَ الَّذِی کَفَّ أَیْدِیَهُمْ عَنْکُمْ وَأَیْدِیَکُمْ عَنْهُمْ بِبَطْنِ مَکَّةَ مِنْ بَعْدِ أَنْ أَظْفَرَکُمْ عَلَیْهِمْ وَکَانَ اللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرًا﴾ سوره فتح
• ﴿إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّةَ مُبَارَکًا وَهُدًی لِّلْعَالَمِینَ﴾ آل عمران
• ﴿وَهَذَا کِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ مُبَارَکٌ مُصَدِّقُ الَّذِی بَیْنَ یَدَیْهِ وَلِتُنْذِرَ أُمَّ الْقُرَی وَمَنْ حَوْلَهَا﴾ سوره انعام
• «ای کعبهٔ جهان گرد، وی زمزم رسن در// زرین رسن نمایی چون زمزم آیی از بر»
• «چون نیست ز کان علت مقصود، پس ای دوست /// چه مکه و چه کعبه و چه طوس و چه طرطوس»
• «تا کی روی آخر ز پی حج به زیارت // از طوس سوی مکه، وز مکه سوی طوس؟»
• «شکر یزدان را که شد آباد و خرم تا به ...

مکه در جدول کلمات

مکه معظمه
امالقری
از کوه های مهم مکه با ارتفاع 420 متر
ابوقبیس
این سوره بعد از سوره تکاثر و قبل از سوره فیل و در مکه در سال ۲ بعثت نازل شد ه است
ماعون
برای تخریب مکه لشکر کشید
ابرهه
به سوره هایی که در مکه ناز ل شده | گفته می شود•
مکی
سالی که در آن | سپاه ابرهه برای ویران کردن کعبه به سمت مکه آمدند | اما به فرمان خداوند به وسیله پرندگانی هلاک شدند
فیل
سور ه هایی که در مکه بر رسول خدا (ص) نازل شد ه اند
مکی
سور ه هایی که در مکه بر پیامبر نازل شدند
مکی
سوره 96 که در مکه نازل شده
علق
سوره سی ام قرآن کریم که در مکه نازل شده و دارای 59 آیه است
روم

معنی مکه به انگلیسی

mecca (اسم)
مکه ، مکه معظمه

مکه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ممبینی لر بختیاری
اعراب بعد از فتح ایران
جنوب سیستان و بلوچستان را
مکه نامیدند

شهر مکه عربستان

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مکه زنده   • مکه جرثقیل   • مکه مناطق دیدنی   • مسجد الحرام   • نام کوه های مکه   • ابراج البیت   • مکه حادثه   • جبل النور   • معنی مکه   • مفهوم مکه   • تعریف مکه   • معرفی مکه   • مکه چیست   • مکه یعنی چی   • مکه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مکه

کلمه : مکه
اشتباه تایپی : l;i
آوا : makke
نقش : اسم خاص مکان
عکس مکه : در گوگل

آیا معنی مکه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )