برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1634 100 1
شبکه مترجمین ایران

مولتان

/multAn/

معنی مولتان در لغت نامه دهخدا

مولتان. (اِخ ) دهی است از دهستان ایرافشان بخش سوران شهرستان سراوان ، واقع در 45هزارگزی جنوب سوران با 100 تن سکنه. آب آن از قنات و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 8).

مولتان. (اِخ ) شهری است میان قندهار و لاهور و آن را مُلتان نیز گویند و از ولایات سند است و آن ولایت از اقلیم سوم است و در این سنوات بیست هزار باب خانه و عمارت در آن آباد است. در یک فرسنگی آن شهر، رودی عظیم جاری است و اصل این مول تهان بوده و مول به هندی اصل باشد و تهان مکان است. (از انجمن آرا) (از آنندراج ). شهری است از شهرهای هند در سمت غزنه و فرج بیت الذهبش نامند. بتی دارد که مورد احترام هند است به نام مولتان.(از معجم البلدان ). شهری مذهبی به هند با بتخانه و بتی بزرگ و معروف و لقب آن دارالامان است. (از یادداشت مؤلف ) : بتکده ای بدانجا هست و گویند این بتکده یکی از بیوت سبعه است ، در آن بتی از آهن به بلندی هفت ذراع در وسط قبه در میان هوا ایستانده و ایستادن آن در هوا اثر سنگ مغناطیس است که در جهات ششگانه ٔ این خانه به کار برده اند. این بتخانه را در بن کوهی کرده اند و مردم هند از اقاصی بلاد از خشکی و دریا به زیارت آن شوند و از بلخ بدانجا راهی مستقیم است ، چه سواد مولتان و سواد بلخ به یکدیگر نزدیک است. (از الفهرست ابن الندیم ). مولتان یا ملتان شهری بزرگ است از هند و اندر او یک بت است سخت بزرگ و از همه هندوستان به حج آیند به زیارت آن بت. و نام آن بت مولتان است. و جایی استوار است با قندز و سلطان وی قرشی است از فرزندان سام است و به لشکرگاهی نشیند بر نیم فرسنگی و خطبه بر مغربی کند. (از حدود العالم ص 68).
به مولتان شد و در ره هزار قلعه گرفت
که هریکی را صد باره بود چون خیبر.
فرخی.
مارا از مولتان بازخواند. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 82). پسر علی را و سرهنگ محسن را به مولتان فرستادند. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 88). بدان روزگار که به مولتان می رفت که پدرش از وی بیازرده بود... (تاریخ بیهقی ).
فتح تو به سومنات یابم
غزو تو به مولتان ببینم.
خاقانی.
قلعه ٔ بیه را که از حصنهای محکم بود مستخلص گردانید و کشش بسیار کرد و متوجه مولتان شد. (تاریخ جهانگشای جوینی ).
- ...

معنی مولتان به فارسی

مولتان
شهری در جنوب پنجاب در پاکستان غربی که قریب ۳۵۸/۲٠٠ تن سکنه دارد . مرکز صنایع فلزی و نساجی است .
نام بتی بزرگ بوده است به ملتان و از همه جای هندوستان به حج آیند به زیارت آن بت ٠

مولتان در دانشنامه ویکی پدیا

مولتان
مولتان (در اردو: ملتان) یکی از شهرهای استان پنجاب در کشور پاکستان و مرکز ناحیه مولتان است. این شهر در بخش جنوبی استان جای دارد.
این شهر با جمعیت ۱٬۴۲۳٬۹۱۹ نفر (برآورد سال ۲۰۰۷) ششمین شهر بزرگ پاکستان به شمار می آید. جمعیت ناحیه مولتان در سال ۱۹۹۸ بالغ بر ۳٫۸ میلیون نفر بوده است.
مولتان به عنوان شهر صوفیان بزرگ و زیارتگاه ها شناخته می شود.
Wikipedia contributors, "Multan," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Multan&oldid=205395429
عکس مولتان
بخش مولتان (انگلیسی: Multan Division) یکی از بخش های پاکستان در ایالت پنجاب بود که در اصلاحات انجام گرفته در سال ۲۰۰۰، ساختار بخش در پاکستان حذف گردید. اما در سال ۲۰۰۸ مجدداً بازگردانده شد. ناحیه های آن عبارت بودند از:
ناحیه خانیوال
ناحیه لودهران
ناحیه ملتان
ناحیه وهاری
جلال آباد (به انگلیسی: Jalalabad) یک منطقهٔ مسکونی در پاکستان است که در پنجاب واقع شده است. جلال آباد ۱۱۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای پاکستان
فرودگاه بین المللی مولتان (به انگلیسی: Multan International Airport) یک فرودگاه همگانی با کد یاتا MUX است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۲۷۴۳ متر است. این فرودگاه در شهر مولتان کشور پاکستان قرار دارد و در ارتفاع ۱۲۲ متری از سطح دریا واقع شده است.
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های پاکستان


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مولتان در دانشنامه آزاد پارسی

مولْتان (Multan)
مقبره شاه رکن علم، شهری در استان پنجاب، در مرکز پاکستان، به فاصلۀ ۲۰۵کیلومتری جنوب غربی لاهور؛ با ۱,۱۸۲,۴۴۱ نفر جمعیت (۱۹۹۸). صنایع این شهر عبارت اند از پارچه بافی، تولید ابزار دقیق، مواد شیمیایی، سفالگری، و جواهرسازی. امپراتور های دهلی بین ۱۵۲۶ـ۱۷۷۹ بر مولتان حکومت کردند و جای خود را به ترتیب به فرمانروایان افغان و سیک دادند و سرانجام بریتانیایی ها در ۱۸۴۹ جای آن ها را گرفتند. مولتان از زمان اسکندر مقدونی مسکونی بوده است و دارای یک قلعۀ قدیمی و مقابر بزرگان مسلمان، متعلق به قرن ۱۴م، است. دومین جنگ از جنگ های سیک از این شهر آغاز شد.

مولتان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مولتان   • مفهوم مولتان   • تعریف مولتان   • معرفی مولتان   • مولتان چیست   • مولتان یعنی چی   • مولتان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مولتان

کلمه : مولتان
اشتباه تایپی : l,gjhk
آوا : multAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس مولتان : در گوگل

آیا معنی مولتان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )