برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1531 100 1
شبکه مترجمین ایران

موزامبیک

/muzAmbik/

معنی موزامبیک در لغت نامه دهخدا

موزامبیک. [ م ُ زام ْ ] (اِخ ) ناحیتی در شرق افریقا که 6500000 تن سکنه دارد. سابقاً مستعمره ٔ پرتغال بود. در سال 1951 م. به صورت کنونی درآمد. واسگوداگاما در سال 1498 م. آن را کشف کرد و پرتغالیان در 1505 آن را مستعمره ٔ خویش ساختند. محصولات عمده اش شکر و پنبه و طلا و نقره و زغال سنگ و اورانیوم است.

معنی موزامبیک به فارسی

موزامبیک
جمهوری خلق کشوری در شرق افریقا که ۹۴۴۴٠٠٠ نفر سکنه دارد . تا ۱۹۷۵ م . تحت سلطه پرتقال بود و در این سال استقلال یافت . پایتختش لورنسو مارک نام دارد و تنگه موزامبیک آن را از ماداگاسکار جدا می ساخت . واسکوداگامادر ۱۴۹۸ آن را کشف کرد و پرتقالیان در ۱۵٠۵ آن را مستعمره خویش ساختند . با وجود هوای مرطوب و نامساعدی که دارد عده زیادی اروپایی و آسیایی در آنجا زندگی می کنند . محصولات عمده اش شکر پنبه کوپرا موم زغال سنگ طلا نقره و اورانیوم است .

موزامبیک در دانشنامه اسلامی

موزامبیک
موزامبیک کشوری است در جنوب آفریقا. مسلمانان ۴۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. اغلب مسلمانان موزامبیک اهل سنت هستند و از مذهب شافعی تبعیت می کنند. گروهی از شیعیان ساکن این کشور اسماعیلی مذهب و گروهی دیگر شیعه دوازده امامی هستند.
مسلمانان ۴۰٪ جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. ۳۰٪ جمعیت این کشور مسیحی و بقیه پیرو ادیان محلی هستند. مسلمانان اهل سنت این کشور از مذهب شافعی تبعیت می کنند. گروهی از شیعیان ساکن این کشور اسماعیلی مذهب و گروهی دیگر شیعه دوازده امامی هستند.
نخستین شیعیان ساکن در این کشور مهاجرانی از هند بودند.این افراد پیش از سال ۱۹۷۵ م. به این کشور آمدند و جزو شیعیان خوجه بودند. اما فعالیت تبلیغی شیعیان در فاصله بین سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۵ م. در این کشور آغاز شد.
موزامبیک
República de Moçambique جمهوری موزامبیک
موزامبیک کشوری است در جنوب آفریقا. پایتخت آن ماپوتو است. این کشور از شمال با تانزانیا ، از شمال غرب با مالاوی و زامبیا ، از غرب با زیمبابوه و از جنوب غرب با سوازیلند و آفریقای جنوبی همسایه است. در شرق این کشور اقیانوس هند قرار دارد.
گاهشمار رویدادها موزامبیک در قرن شانزدهم میلادی مستعمره پرتغال پرتغال شد. در سال ۱۹۷۵ این کشور استقلالش را به دست آورد. جمهوری موزامبیک کشوری در جنوب شرقی آفریقا است که طی سال های گذشته از قوانین استعماری ، جنگ های داخلی و قحطی آسیب زیادی دیده است. در فاصله سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۲ درگیری های داخلی در این کشور باعث کشته شدن نزدیک به یک میلیون نفر از مردم این کشور شد . در این مدت قحطی نیز گریبان مردم را گرفت. پس از مصالحه و برقراری آرامش در کشور در سال ۱۹۹۲ اندکی وضعیت اقتصادی بهبود پیدا کرد و سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این کشور ترغیب شدند اما همچنان بسیاری از مردم این کشور در فقر به سر می برند.
رئیس جمهور در این کشور رئیس حکومت است و با رای مردم برای دوره ای پنج ساله انتخاب می شود. رئیس دولت نخست وزیر است که رئیس جمهور او را تعیین می کند. مجلس قانونگذاری این کشور 250 کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مستقیم مردم برای دوره ای پنج ساله انتخاب می شوند.در حال ...

موزامبیک در دانشنامه ویکی پدیا

موزامبیک
مختصات: ۲۵°۵۷′ جنوبی ۳۲°۳۵′ شرقی / ۲۵٫۹۵۰°جنوبی ۳۲٫۵۸۳°شرقی / -25.950; 32.583موزامبیک در جنوب قاره آفریقا   نقشه سیاسی   نقشه ناهمواری ها   دید ماهواره ای از موزامبیک
موزامبیک (به پرتغالی: Mozambique) با نام رسمی جمهوری موزامبیک کشوری است در جنوب آفریقا. پایتخت آن ماپوتو است. جمعیت این کشور در سال ۲۰۰۹ میلادی نزدیک به ۲۳ میلیون نفر بود. زبان رسمی این کشور پرتغالی و واحد پول آن متیکال موزامبیکی است.
این کشور از شمال با تانزانیا، از شمال غرب با مالاوی و زامبیا، از غرب با زیمبابوه و از جنوب غرب با سوازیلند و آفریقای جنوبی همسایه است. در شرق این کشور اقیانوس هند قرار دارد.
۵۶ درصد از مردم موزامبیک مسیحیان، و حدود ۱۸ درصد مسلمانان هستند.
عکس موزامبیک
موزامبیک اکسپرسو (به انگلیسی: Moçambique Expresso) یک شرکت هواپیمایی است که در تاریخ ۰۱۹۹۵-۰۹-۰۱ ۱ سپتامبر ۱۹۹۵ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی موزامبیک اکسپرسو در بیرا، موزامبیک واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی ماپوتو قرار دارد.
موزامبیک پرتغال (به لاتین: Portuguese Mozambique) یکی از مستعمرات سابق کشور پرتغال در قاره آفریقا که کشور موزامبیک کنونی است و در شرق آفریقا واقع شده است.
ادمو، موزامبیک (به لاتین: Adamo, Mozambique) در موزامبیک است که در cabo delgado province واقع شده است.
فهرست شهرهای موزامبیک
موزامبیک به ۱۰ استان (provincia ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

موزامبیک در دانشنامه آزاد پارسی

موزامبیک (Mozambique)
ماپوتو، ماپوتو، موقعیت. کشور موزامبیک در افریقای جنوب شرقی و در ساحل غربی تنگۀ موزامبیک و بین کشورهای مالاوی و تانزانیا در شمال، تنگۀ موزامبیک در شرق، جمهوری افریقای جنوبی و سوازیلند در جنوب و جنوب غربی، و زیمبابوه و زامبیا در غرب واقع است. ۷۹۹,۳۸۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و پایتخت آن شهر ماپوتو است.سیمای طبیعی. این کشور که در انتهای جنوبی کافت بزرگ افریقا واقع است، از یک جلگۀ ساحلی و بلندی های غربی و شمالی تشکیل شده است که رودخانه های متعددی آن را قطع می کنند. عرض جلگۀ ساحلی در جنوب به حداکثر خود می رسد و رو به شمال رفته رفته از پهنای آن کاسته می شود. ارتفاعات غربی، که رو به غرب بر بلندی آن ها افزوده می شود، مرز این سرزمین با کشورهای افریقای جنوبی، زیمبابوه، زامبیا، و مالاوی را تشکیل می دهد و در شمال به مرز کشور تانزانیا ختم می شود. بلندترین نقطۀ کشور، کوه مالانجه با ارتفاع ۳,۰۰۲ متر، در مرز کشور مالاوی و در همین ارتفاعات جا دارد. کوه بینگا، با ارتفاع ۲,۴۳۶ متر، واقع در مرز زیمبابوه، دومین کوه بلند آن است. رودخانه های مهمی چون زامبزی، لوجندا، لوریو، ساوی، و لیمپوپو، که از غرب به شرق جریان دارند، این کشور را مشروب می کنند. شهر ماپوتو در جنوب کشور و در ساحل خلیج دلاگوآ، یکی از بهترین لنگرگاه های سواحل شرقی افریقا، جای دارد و ناکالا از دیگر بندرهای ساحل شمالی آن است. کشور موزامبیک به ۱۱ استان تقسیم می شود و مهم ترین شهرهای آن عبارت اند از پمبا، شای شای، اینیامبانه، نامپولا، بیرا، تِیته، و کلیمانه. کرانه های این کشور را، در حد فاصل شهر ماپوتو تا دهانۀ رود زامبزی، سواحل شنی با باتلاق های پوشیده از درختان کرنا و چندل تشکیل داده است؛ بقیۀ سواحل را شن و صخره های ساحلی فراگرفته است و جزیرک های چندی در آب های ساحلی آن دیده می شوند. اقلیم موزامبیک نیمه استوایی است و فصل خشک آن معمولاً از خرداد تا شهریور به درازا می کشد. در مجموع، دما و میزان بارندگی آن از شمال به جنوب رو به کاستی می رود. میانگین دمای شهر ماپاتو در دی ماه۲۵.۶ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه۱۸.۳ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۷۶۰ میلی متر است. کشور موزامبیک از جنگل های پهناوری پوشیده شده، اما چوب بری و جنگل زدایی و نیز جنگ های داخلیِ سال های اخیر آسیب های جدی ب ...

نقل قول های موزامبیک

موزامبیک با نام رسمی جمهوری موزامبیک، کشوری در جنوب شرقی آفریقا.
• «پرچم کنونی : پرچم موزامبیک از لحاظ قرار گرفتن رنگ ها با پرچم سایر کشورها تفاوت اساسی دارد . رنگ های سبز، قرمز، سیاه و زرد که معمولاً در پرچم کشورهای آفریقایی وجود دارند و نشانهٔ زمین، انقلاب برای استقلال، سیاه پوست بودن مردم و ثروت معدنی این کشورهاست، در پرچم موزامبیک از یک نقطه در بالا سمت چپ پرچم آغاز شده و همچون اشعه های خورشید به طرفین پرچم کشیده شده اند و در حدِّ فاصل رنگ های مذکور، رنگ سفید آن ها را از یکدیگر جدا می کند.در بالای سمت چپ پرچم کشور موزامبیک، علامت رسمی این کشور دیده می شود که در داخل یک چرخ دندهٔ یک تفنگ، یک کج بیل، یک کتاب و یک ستارهٔ قرمز مشاهده می گردد. در پرچم موزامبیک چرخ دنده نشانهٔ صنایع کشور است و تفنگ نشانهٔ دفاع می باشد، کج بیل برای کشاورزی به کار رفته و کتاب نشانهٔ آموزش و پرروش می باشد. این پرچم، پرچم جبههٔ آزادیبخش موزامبیک بنام فره لیمو بوده است که در سال ۱۹۷۵م بعد از کسب استقلال به عنوان پرچم رسمی کشور پذیرفته شده است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

موزامبیک در جدول کلمات

موزامبیک را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ماهی موزامبیک   • وزیر امور خارجه جورج بوش   • ماپوتو موزامبیک   • دستورات شرعی   • بازیگر چتری برای دونفر   • فیلمی از کاپرا   • نخستین فیلم سینمایی ایرانی   • شکارگاه ناصرالدین شاه در شرق تهران   • معنی موزامبیک   • مفهوم موزامبیک   • تعریف موزامبیک   • معرفی موزامبیک   • موزامبیک چیست   • موزامبیک یعنی چی   • موزامبیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی موزامبیک

کلمه : موزامبیک
اشتباه تایپی : l,chlfd;
آوا : muzAmbik
نقش : اسم خاص مکان
عکس موزامبیک : در گوگل

آیا معنی موزامبیک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )