برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1535 100 1
شبکه مترجمین ایران

منوچهر

/manuCehr/

معنی اسم منوچهر

اسم: منوچهر
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: manučehr) به معنی ' از نژاد و پشت منوش' [منوش یکی از ناموران قدیم]، (در اعلام) منوچهر از خاندان ایرج یکی از پادشاهان پیشدادی است، اسم خاندان وی در اوستا ' ائیریاو ' آمده است، یعنی یاری کننده ی ایرانیان - در اوستا آن که از نژاد منوش است

معنی منوچهر در لغت نامه دهخدا

منوچهر. [ م َ چ ِ ] (ص مرکب ) بهشت روی ، چه منو مخفف مینو است که بهشت باشد و چهره به معنی روی. و به معنی علوی ذات ، چه منو به معنی علوی و چهره به معنی ذات باشد. (برهان ). مخفف مینوچهر به معنی بهشت رو. (غیاث ). منوش چیثره ، جزء دوم چیثره همریشه ٔ «چهر» فارسی است که در اصل به معنی نژاد بوده و این کلمه ٔ مرکب به معنی «از نژاد و پشت منوش » است. منوش محققاً یکی از ناموران قدیم بوده که امروزه در اوستا اسمی از او نیست ولی در کتب دیگرنام چند مأمور به صورت مانوش یاد شده از جمله در فصل 31 بندهشن بند 28 مانوش در سلسله ٔ نسب لهراسب جزواجداد آن پادشاه کیانی شمرده شده است. نیز در فرهنگها مانوش یا مانوشان نام کوهی است که منوچهر در بالای آن تولد یافته لابد این کوه به ناموری که مانوش نام داشته منسوب است. اسم خاندان منوچهر در اوستا آمده به معنی یاری کننده ٔ ایرانیان اسم منوچهر و خاندان وی (ایرج = ائیر یاوه ) فقط یکبار در اوستا بند 131 فروردین یشت یاد شده است. (حاشیه ٔ برهان چ معین ). رجوع به یشتها ج 2 صص 50-52 شود.

منوچهر. [ م َ چ ِ ] (اِخ ) در اوستا منوش چیتهر (فرهنگ ایران باستان ). منوش چیتر یا منوچیتر . (ایران در زمان ساسانیان چ مکری ص 104 و 137). منوش چیهر . (مزدیسنا، جدول نسب نامه ٔ زردشت ) . نبیره ٔ ایرج است از جانب دختر. چون سلم و تور ایرج را کشتند تیغ بر اولاد او نهادند و اکثر مخدرات او را هلاک ساختند. یکی از مستورات حرم ایرج که به منوچهر حامله بود گریخته پناه به کوه منوشان برد و چون در آن کوه متولد شده بود او را مانوش چهر نام کردند و به مرور ایام و تغییر السنه منوچهر شد و بعضی گویند که مادر او رانام نکرد تا بزرگ شد و او بغایت خوش صورت بود او را منوچهر خواندند یعنی بهشت صورت چه هر چیز خوب را به بهشت نسبت کنند و به تغییر السنه منوچهر شد. (برهان ).نام نبیره ٔ ایرج است از جانب دختر و ایرج پسر فریدون بود. (غیاث ). نام پسر ایرج پادشاه هفتم از سلسله ٔ پیشدادیان. (ناظم الاطباء). رجوع به مجمل التواریخ و القصص و آنندراج و انجمن آرای ناصری شود :
سراسر سرای منوچهر دید
دل خویشتن زو پر از مهر دید.
فردوسی.
اندر عهد منوچهر، پیغامبر موسی (ع ) بود. (مجمل التواریخ ص 90 ...

معنی منوچهر به فارسی

منوچهر
ابن قابوس .
مینوچهر: بهشت روی
بهشت روی . چه منو مخفف مینو است که بهشت باشد و چهره بمعنی روی .
[ گویش مازنی ] /manoo chehrkalaa/ از توابع علوی کلای چالوس
[ گویش مازنی ] /falakol maaali manoochehr/ از فرمان روایان زیاری که به مدت هفده سال فرمان راند(۴۰۳ ۴ - ۰هـق)

منوچهر در دانشنامه اسلامی

منوچهر آزمون فعالیت های سیاسی خود را نه به نفع رژیم که بر ضد آن شروع کرد و در صف اول مخالفان شاه؛ یعنی حزب توده قرار گرفت. بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ بسیاری از افراد از حزب توده جدا شدند. برخی از آن ها در دستگاه حکومت محمدرضاشاه به مقامات سیاسی و اداری رسیدند. آزمون نه به علت وابستگی خاندانی به دربار و یا محافل آن به مدارج بالا رسید، بلکه بیشتر با تلاش و کوشش خود و گذشتن از صافی ساواک به مقامات بالاتر دست یافت.
منوچهر آزمون در ۱۳۰۹ه. ش در تهران متولد شد. پدرش ابوالقاسم آزمون کارمند وزارت دارایی و سپس ساواک و مادرش عصمت نبوی نوری بودند. او از طرف مادر با خانواده آیت الله عبدالنبی نبوی نوری خویشاوندی داشت و از این رو بعدها در مواردی که لازم می آید بر بستگی خود به روحانیت تاکید می کرد.
تحصیلات
تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران از ۱۳۱۶ تا ۱۳۳۰ در دبستان های خرد و نشاط و دبیرستان های رازی و دارایی به اتمام رسانید. سپس در کنکور اعزام خارج از کشور شرکت کرد و راهی آلمان شد. در سال ۱۳۳۱ به دلیل مشکلات مالی دولت وقت ارز تحصیلی دانشجویان قطع شد و آزمون به ناچار در کارخانه دویتس به تراشکاری پرداخت و مدتی بعد به علت مشکلات اقتصادی از دانشگاه کلن در آلمان غربی به لایپزیک در آلمان شرقی رفت، شهری که از ۱۳۳۶ به مرکز فعالیت رهبری حزب توده بدل گردید. وی تحصیلات عالیه خود را در آلمان در رشته اقتصاد سیاسی و علوم اجتماعی به پایان رسانید و موفق به اخذ درجه دکترا از دانشگاه لایپزیک گردید. هزینه تحصیل او را در آلمان، ایرج اسکندری فراهم کرد. بعدها معلوم شد که او مامور سازمان امنیت در آلمان غربی بوده است. او همزمان دوره تخصصی فلسفه مارکسیستی و اصول سازمانی را احزاب کمونیست را در دانشکده کارل مارکس طی کرد و سپس به آلمان غربی بازگشت.
مخالفت با رژیم پهلوی در آلمان
به هنگام تحصیل در آلمان غربی تدریجاً از مخالفین رژیم سلطنتی ایران شد و با سوسیالیست ها و کمونیست ها هم کاری نزدیک پیدا نمود و هسته اصلی دانشجویان ایرانی مخالف مقیم آلمان غربی را پی ریزی کرد و خود رهبری و هدایت آن ها را بر عهده گرفت. تظاهرات پر دامنه ای برپا ساخت و هربار که شاه به آلمان می رفت، مخالفین را برای تظاهرات علیه وی رهبری ...


منوچهر در دانشنامه ویکی پدیا

منوچهر
منوچهر (اوستایی :مَنوش چیترَ، پارسی میانه: منوشچیهر) یکی از پادشاهان پیشدادی است. او از تبار فریدون است و به کینخواهی نیای خود ایرج، سلم و تور را می کشد. در جنگی که میان منوچهر و افراسیاب درگرفت، منوچهر شکست خورده و در تبرستان گرداگرد راه بر او بسته شد. به ناچار میان ایرانیان و تورانیان آشتی پدیدآمد.
اوشیدری، جهانگیر (۱۳۷۱)، دانشنامهٔ مزدیسنا، واژه نامهٔ توضیحی آیین زرتشت، تهران: نشر مرکز، شابک ۹۶۴-۳۰۵-۳۰۷-۵
حسین، الهی قمشه ای (۱۳۸۶). شاهنامه فردوسی. ترجمهٔ ناهید فرشادمهر. تهران: نشر محمد. شابک ۹۶۴-۵۵۶۶-۳۵-۵.
نگارش اوستایی این نام manushcithra و نگارش پهلوی آن manuschihr که در پارسی امروزی به گونهٔ «منوچهر» درآمده است. بخش چیتره ازین نام در فارسی به «چهر» دگرگون گشته است که به معنای نژاد است.
ژاله آموزگار دربارهٔ منوچهر اینگونه می نویسد: «التقاطی از بن مایهٔ نخستین انسان هندی، منو و نیای ایرانیان را در او می توان دید، چون از نام او برمی آید که او نژاد منو دارد. در اسطوره های هندی، پس از آن که جمشید سرور دنیای مردگان می گردد، مقام نخستین انسان به منو داده می شود.»
احمد تفضلی درین باره می نویسد که در سنتهای قدیمی ایرانی وهندی که شاید قدمت آن به دوران هند و اروپایی برسد منو نخستین انسان بشمار می رفته و بعدها جای او را در تاریخ افسانه ای ایرانیان اشخاص دیگری مانند گیومرث مشی مشایه هوشگن و تهمورث گرفته اند.
عکس منوچهر
منوچهر نام یکی از پادشاهان پیشدادی است.
منوچهر (موبد)
منوچهر (رزن)
منوچهر همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
مختصات: ۳۵°۲۴′۵۰″ شمالی ۴۹°۱۲′۲۷″ شرقی / ۳۵٫۴۱۳۸۹°شمالی ۴۹٫۲۰۷۵۰°شرقی / 35.41389; 49.20750
منوچهر (رزن)، روستایی از توابع بخش قروه درجزین شهرستان رزن در استان همدان ایران است.
این روستا در دهستا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

منوچهر در دانشنامه آزاد پارسی

در شاهنامۀ فردوسی دو تن بدین نام خوانده شده اند؛ ۱. نوۀ ایرج پسر پَشَنگ و ماه آفرید. سَلْم و تور، عموهای منوچهر، که ایرج را کشته بودند، از فریدون خواستند تا منوچهر را نزد آن ها فرستد تا او را به جبران گناه گذشته بندگی کنند. فریدون و منوچهر نپذیرفتند. عموها برآشفتند و به ایران تاختند. فریدون از منوچهر خواست تا به رویارویی برخیزد. قارَن از سوی منوچهر، مأمور مقابله شد و سَلْم و تور شکست خوردند. منوچهر در حملۀ بعدی، با نیزۀ خود تور را از زین کند و سر او را از تن جدا کرد. سپس، قارَن مأمور نبرد با سلم شد. کاکوی، نبیرۀ ضحّاک، که برای حمایت از سَلْم به ایران آمده بود، به دست منوچهر کشته شد. سلم درمانده، به آلان دژ گریخت. منوچهر سر سلم را نیز برای فریدون فرستاد. منوچهر که از جنگ بازگشت، فریدون تاج وتخت را به او سپرد و خود از فرمانروایی کناره گرفت و اندکی بعد درگذشت؛ منوچهر حکومت پرداد خود را آغاز کرد. رستم در دورۀ پادشاهی او زاده شد و بالید. منوچهر در ۱۲۰سالگی، حکومت را به پسر خود نوذَر داد. به نوشتۀ مؤلفان دورۀ اسلامی، تیراندازی آرش کمانگیر برای تعیین مرز ایران و توران در زمان منوچهر بوده است؛ ۲. دلاور ایرانی، پسر آرش کمانگیر و فرمانده سپاه خراسان در نبرد کیخسرو با افراسیاب که کهیلا، از فرماندهان سپاه توران، را از پای درآورد.

منوچهر در جدول کلمات

تله فیلمی ساخته منوچهر هادی
ضامن
تله فیلمی ساخته منوچهر هادی با بازی بهنام تشکر و حدیث میر امینی
پاپوش
تله فیلمی ساخته منوچهر هادی با بازی یوسف تیموری | محمود پاک نیت و سپیده خداوردی
غافل
ساخته آرامائیس آقامالیان در سال 42 با بازی آذر حکمت شعار | منوچهر والی زاده | بهروز وثوقی و مرحوم نادره
فرشتهای در خانه من
ساخته افشین شرکت در سال 68 با شرکت مجید مطفری | افسانه بایگان | عبدالرضا اکبری و مرحوم منوچهر حامدی
فانی
ساخته سینمایی منوچهر هادی با بازی حامد بهداد | یکتا ناصر | نیکی کریمی و پارسا پیروزفر
زندگی جای دیگریست
ساخته عبدا••• غیابی در سال 55 با بازی منوچهر احمدی | پوری بنایی و عنایت بخشی
میراث
ساخته مرحوم سیدعلی سجادی حسینی با بازی فرامرز قریبیان | سام قریبیان | رامبد شکرابی و زنده یاد منوچهر حامدی
ترانزیت
ساخته منوچهر عسگری نسب با بازی فتحعلی اویسی و سعید پور صمیمی
هیجو
ساخته منوچهر عسگری نسب با شرکت سعید پورصمیمی و فتحعلی اویسی
هیجو

منوچهر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کیمیا
مینو چهره زیبا
منوچهر
خوش چهره ، خوش روی
مریم
بهشت رخ ،رخ چون بهشت ،مردی که عاشقش بودم

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آهنگهای منوچهر سخایی   • عکس اسم منوچهر   • داستان منوچهر در شاهنامه   • اسم منوچهر به انگلیسی   • معنی منوچهر   • نوذر شاهنامه   • سلم و تور   • مفهوم منوچهر   • تعریف منوچهر   • معرفی منوچهر   • منوچهر چیست   • منوچهر یعنی چی   • منوچهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی منوچهر

کلمه : منوچهر
اشتباه تایپی : lk,]iv
آوا : manuCehr
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس منوچهر : در گوگل

آیا معنی منوچهر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )