برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1524 100 1
شبکه مترجمین ایران

مصعب بن عمیر

مصعب بن عمیر در دانشنامه اسلامی

مصعب بن عمیر
مُصعَب بن عُمَیر، یکی از صحابه پیامبر اسلام و از نخستین مسلمانان بود که به حبشه هجرت نمود. وی اولین نماینده رسمی پیامبر برای تبلیغ اسلام و اولین کسی است که نماز جمعه را در مدینه به پا داشت. او از جانب پیامبر به "مصعب الخیر" ملقب گردید و سرانجام در جنگ احد به شهادت رسید.
ابوعبدالله، مصعب بن عمیر بن هاشم بن عبد مناف قرشی، صحابی برجسته و برگزیده و از نخستین مسلمانان بود و اسلام خویش را از خانواده اش پنهان می کرد و چون از مسلمان شدن او آگاه شدند، زندانی و پس از چندی رهایش ساختند، به حبشه هجرت کرد واز آن جا پس از عقبه اول به مکه بازگشت.
ذهبی، محمد بن احمد، سیر اعلام النبلاء، ج۳، ص۹۶.    
پس از بیعت عقبه اول، انصار مردی را با نامه ای به حضور رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) فرستادند و تقاضا کردند که فردی را نزد ما بفرست تا احکام دین و قرآن به ما بیاموزد.
ابن سعد، محمد، الطبقات الکبری، ج۳، ص۸۸.    
این جوان با ایمان و پُرشور و با تدبیر، ماموریت خود را به خوبی انجام داد، طولی نکشید که همه اقشار مدینه، بخصوص نسل جوان، دعوت او را پذیرفتند و مسلمان شدند. بر پایه برخی احادیث ، نماز جمعه قبل از هجرت و در سال دوازدهم بعثت در مکه تشریع شد. در این سال ، پیامبر اکرم (صلی اللّه علیه وآله وسلم )، که امکان برگزار کردن نماز جمعه را در مکه نداشت ، در نامه ای از مُصعَب بن عُمَیر خواست که نماز جمعه را در مدینه اقامه کند.بنابراین او نخستین کسی است که نماز جمعه در مدینه، به امامت او اقامه گردید.
ابن هشام، عبدالملک، السیرة النبویة، ج۲، ص۲۹۶.    
...
مصعب بن عمیر
مُصعَب بن عُمَیر بن هاشم بن عبدمناف بن عبدالدار قُصی، (درگذشت ۳ق) از صحابه پیامبر که در جنگ بدر شرکت داشت و در جنگ احد به شهادت رسید.
مصعب از کسانی بود که در خانه ارقم به اسلام گروید و به حبشه هجرت کرد. رسول خدا(ص)، او را برای تبلیغ اسلام به یثرب فرستاد.
مصعب از صحابه و کنیه اش ابوعبدالله است. او همچنین مصعب الخیر لقب داشت.

مصعب بن عمیر در دانشنامه ویکی پدیا

مصعب بن عمیر
مصعب بن عمیر بنا بر بعضی منابع شیعه ۱۸ امین فردی بود که مسلمان شد . وی از اشراف زادگان مکه بود و مدت ها ایمان خود را از پدر و مادر خود مخفی نگاه داشته بود. سرانجام وقتی مسلمان بودن وی آشکار شد خویشان او، وی را طرد کردند. وی بعدها در نخستین هجرت به حبشه شرکت کرد و پس از بازگشت در شعب ابی طالب محمد را همراهی می کرد. وی پیش از پیمان عقبه اول به عنوان اولین معلم قرآن به یثرب اعزام شد. وی در جنگ بدر و جنگ احد پرچم دار سپاه اسلام بود و در جریان جنگ احد و هنگام دفاع از محمد در سال سوم هجری در سی سالگی کشته شد. محمد بعد از خاتمه جنگ احد رو به جنازه مصعب گفت: «گواهی می دهم که لباس تو در مکه از همه فاخرتر بود ولی تو با پذیرش اسلام به آن وضع پشت پا زدی».


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مصعب بن عمیر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مصعب بن عمیر   • مفهوم مصعب بن عمیر   • تعریف مصعب بن عمیر   • معرفی مصعب بن عمیر   • مصعب بن عمیر چیست   • مصعب بن عمیر یعنی چی   • مصعب بن عمیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مصعب بن عمیر

کلمه : مصعب بن عمیر
اشتباه تایپی : lwuf fk uldv
عکس مصعب بن عمیر : در گوگل

آیا معنی مصعب بن عمیر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )