برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

مسجدالنبی

معنی مسجدالنبی در لغت نامه دهخدا

مسجدالنبی. [ م َ ج ِ دُن ْ ن َ بی ی ] (اِخ ) مسجد رسول اﷲ. مسجد نبوی. مسجد مدینه. مسجدی است در وسط مدینه ، که پیامبر اسلام (ص ) آن را بساخت ، سپس در طول تاریخ بارهاتجدید بنا شد و توسعه یافت ، مرقد مطهر پیغمبر در آنجا قرار دارد و نیز منبر و محراب و روضه ٔ شریفه که در آنجا نماز می گزارد در همین مسجد است. این مسجد را چهار مناره و چندین در است. (از الموسوعةالعربیة).
ناصرخسرو در قرن پنجم هجری این مسجد را چنین توصیف کرده است : مسجد رسول اﷲ هم چندان است که مسجدالحرام و حظیره ٔ رسول (ص )در پهلوی منبر مسجد است ، چون رو به قبله نمایند جانب چپ ، چنانکه چون خطیب از منبر ذکر پیغمبر کند و صلوات دهد روی به جانب راست کند و اشاره به مقبره کند، و آن خانه ای مخمس است و دیوارها از میان ستونهای مسجد برآورده است و پنج ستون در گرفته است و بر سر این خانه همچو حظیره کرده به دارافزین ، تا کسی بدانجا نرود و دام در گشادگی آن کشیده تا مرغ بدانجا نرود. و میان مقبره و منبر هم حظیره ای است از سنگهای رخام کرده چون پیشگاهی و آن را روضه گویند، و گویند آن بستانی از بستانهای بهشت است ، و شیعه گویند آنجا قبر فاطمه ٔ زهرا است علیهاالسلام. و مسجد را دری است و از شهر بیرون سوی جنوب صحرایی است و گورستانی است و قبر حمزةبن عبدالمطلب (رض ) آنجا است و آن موضع را قبورالشهداء گویند... انتهی. مساحت مسجد نبوی که توسط پیامبر اسلام (ص ) و صحابه ٔ رسول اکرم ساخته شده 24/5 متر مربع بوده است که با تغییرات و توسعه هایی که در طی قرون در آن بعمل آمد، تا سال 1370 هَ.ق. به 10303 متر مربع رسیده بود. در فاصله ٔ سالهای 1370 تا 1375 هَ.ق. دولت عربستان با هزینه ای در حدود 55 میلیون ریال سعودی به اصلاحاتی اساسی و توسعه ای جدید در حرم شریف دست زد که در نتیجه مساحت کل مسجد به 16326 متر مربع بالغ گشت. مسجد اکنون دارای 706 ستون و 689 طاقنماو 9 در و 44 پنجره است. پایه های دیوارها و ستونها به عمق 5 متر در زیر زمین نهاده شده و دو مناره ٔ جدیددارد هر یک به ارتفاع 70 متر که بر سر هر کدام یک هلال زراندوده به طلای خالص و به طول 5 متر قرار دارد وپایه های این منارها در عمق 17متری زمین نهاده شده. و دولت عربستان در نظر دارد با هزینه ای معادل 60 میلیون ریال سعودی به توسعه ای دیگر در حرم شریف دست زندکه مساحت آن را به دو برابر مساحت فعل ...

مسجدالنبی در دانشنامه اسلامی

باب علی، از درهای ضلع شرقی مسجد النبی صلی الله علیه و آله است.
باب علی، ورودی خانه حضرت علی علیه السلام به مسجد پیامبر بود. این خانه در سمت شرق مسجد و شمال خانه پیامبر قرار داشت و محل سکونت وی در پی ازدواج با فاطمه ، دختر پیامبر، بود. به گزارشی، این خانه از سوی حارثة بن نعمان ، صحابی رسول خدا، به او بخشیده شد. به سال سوم ق. اندکی پیش از غزوه احد ، پیامبر صلی الله علیه و آله با دریافت فرمانی از خداوند، از همه مسلمانانی که در خانه های آن ها به مسجد باز می شد، خواست تا این درها را ببندند و در این میان، تنها در خانه علی مستثنا شد. پیامبر در پاسخ به اعتراض برخی، این حکم را از سوی خداوند دانست. این خانه تا روزگار ولید بن عبدالملک همچنان پا بر جای بود تا این که در گسترش مسجد به سال ۸۸ق. حسن مثنی، فرزند امام حسن مجتبی ، و فاطمه دختر امام حسین به فرمان عمر بن عبدالعزیز ، والی حرمین شریفین (۸۷-۹۳ق.) به اجبار از این خانه بیرون شدند و خانه ویران شد.
بازسازی اول باب
در سال های بعد، در ضلع شرقی مسجد، روبه روی مکان این خانه، دری به نام باب علی ایجاد شد. از هنگام دقیق ساخته شدن این در، آگاهی در دست نیست. شماری از منابع معاصر آن را از درهای ساخته شده در دوره مهدی عباسی (حک:۱۵۸-۱۶۹ق.) برشمرده اند. ابن زباله آن را دومین و ابن نجار نخستین باب در شرق مسجد از سمت قبله دانسته اند. بر پایه گزارشی، محل نماز بر مردگان کنار این در قرار داشته است.
عبارتهای باب
در سده سوم ق. بر بالای در، عبارت های:«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ» و« إِنَّ اللهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَی النَّبِیِّ یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلیماً » ، و نیز «اللهم صلی علی محمد، صلی الله علیه و رحمة الله و برکاته» نقش بسته بود.
بسته شدن باب
...
در مسجدالنبی ستون های وجود دارد که سقف مسجد بر روی این ستون ها قرار دارد. هر یک از این ستون ها نام خاصی دارد.
سقف مسجد بر ستون هایی قرار داشت که، علاوه بر ن ...

مسجدالنبی در دانشنامه آزاد پارسی

مسجدُالنَّبی
موقعیت مقبره پیامبر (ص) و خانه حضرت فاطمه (س)
موقعیت مقبره پیامبر (ص) و خانه حضرت فاطمه (س)
مسجد پیامبر اسلام (ص) در مدینه و دومین حرم مقدس در اسلام. براساس روایات اسلامی پیامبر اسلام (ص) پس از ورود به مدینه برای تعیین محل سکونت خود، افسار شتر رها کرد تا در هرجا شتر ایستاد منزل پیامبر (ص) همان جا بنا شود. زمین در وسط مدینه و متعلق به دو یتیم به نام های سهل و سهیل بود که پیامبر (ص) آن را از ایشان خریداری کرد. نقشۀ مسجد را خود ریخت و در بنای آن نیز در کنار اصحاب همکاری کرد. سپس فرمود که خانۀ خودش و خانه های اصحاب را دور آن بسازند و خانۀ برخی از اصحاب را خود مشخص فرمود به طوری که از هر خانه دری به مسجد گشوده می شد. دیوارها به اندازۀ یک قامت بود. در زمان پیامبر (ص) با افزایش تعداد صحابه مسجد توسعه داده شد و به درخواست اصحاب، با تنۀ نخل و چوب سایبانی برای آن ساختند. در سال ۸۸ق ولید بن عبدالملک مسجد را توسعه داد و خانۀ پیامبر (ص) و همسران ایشان و برخی اصحاب به آن اضافه شد و بدین ترتیب، مقبرۀ پیامبر (ص) که خانۀ ایشان بود، داخل مسجد شد. بعدها در دوره های مختلف بر مساحت مسجد افزوده شد. آخرین توسعۀ مسجد، در دوران حکومت آل سعود، و از ۱۴۰۵ق/۱۹۸۴م آغاز شد و در ۱۴۱۴ق/۱۹۹۳م پایان یافت. مساحت کلی مسجد پس از آخرین توسعه ۴۰۰,۳۲۷ متر مربع با ۸۵ در ورودی و ۱۰ مناره و ۶هزار ستون است.

مسجدالنبی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مسجدالنبی   • مفهوم مسجدالنبی   • تعریف مسجدالنبی   • معرفی مسجدالنبی   • مسجدالنبی چیست   • مسجدالنبی یعنی چی   • مسجدالنبی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مسجدالنبی

کلمه : مسجدالنبی
اشتباه تایپی : ls[nhgkfd
عکس مسجدالنبی : در گوگل

آیا معنی مسجدالنبی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )