برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1431 100 1

مزلقان

مزلقان در دانشنامه ویکی پدیا

مزلقان
مختصات: ۳۵°۰۷′۱۰″ شمالی ۴۹°۴۴′۲۰″ شرقی / ۳۵٫۱۱۹۴۴°شمالی ۴۹٫۷۳۸۸۹°شرقی / 35.11944; 49.73889
رودخانه مزلقان
مزلقان یا مزدقان روستایی است در شهرستان ساوه که میان همدان و ساوه قرار دارد. رودخانه ای به همین نام(مزلقان چای) از آن می گذرد.
مزلقان منطقه ای وسیع با آب و هوای کوهستانی است. در این ناحیه چند روستا واقع شده است که اصلی ترین آن ها عبارتند از روستاهای مزلقان، طاهره خاتون، مسلم آباد و ... . مزلقان در اصل پایتخت مزدکیان و به نام مزدکان بوده است که به مرور زمان تغییر نام داده و به مزلقان تبدیل شده است. روستای احمدبیک در همسایگی روستای مزلقان قرار دارد که برخی به اشتباه آن را مزلقان نو می نامند . شاید بتوان مزلقان را یکی از قدیمی ترین روستاهای ایران دانست . مردم این منطقه به کشاورزی و دامداری مشغولند. زبان مردم مزلقان و تمام روستاهای اطراف ترکی می باشد.
عکس مزلقان
رود مزلقان یا مزدقان (مزدقان چای) در بخش نوبران ساوه قرار دارد و از ریزابه های قره چای به شمار می آید. در حوزه آبریز حوض سلطان قم واقع شده است. این رودخانه از غرب به شرق جریان دارد. میانگین آبدهی سالانه آن ۹۰ میلیون مترمکعب است.
عباس جعفری، رودها و رودنامه ایران، انتشارات گیتاشناسی، چاپ نخست، ۱۳۷۶.
قالی مزلقان گونه ای قالی ایرانی و از صنایع دستی همین خطه است که امروز و در گذشته تولید می شده است.
منطقه مزلقان مربوط به دوره ساسانیان - دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان ساوه، ۶۰ کیلومتری سمت چپ جاده آسفالته واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۰۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مزلقان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهمن محمد زمانبیکی
مزلقان چای نام روستایی در بخش نوبران ساوه ودر کنار رود خانه مزلقان چای واقع میباشد .مزلقان از واژه مردگان بوجود آمده است .و چای هم نام رود به ترکی میباشد که باهم بمعنی رود مزدکان میباشند .البته در گذشته در کنار این رود شهر بزرگی قرار داشت که در کنار رود و بصورت طولی و به طول پانزده الی بیست کیلومتر امتداد داشت که آثار و بقایای این شهر در این مسیر وجود دارد ولی بصورت علمی و درست مورد کاوش قرار نگرفته است و افراد سارق بسیاری از آثار با ارزش و گرانبهای این شهر را بسرقت برده اند .اگر بصورت درست کاوش شود حتما اطلاعات بسیار با ارزشی بروز خواهد داد حتی از تخت جمشید هم آثار تاریخی بسرقت رفته ارزش بیشتری داشته است .مثلا کنده کاریهای روی سنگها که بجای مانده خیلی قدیمی تر از هخامنشیان بوده و آثار خط و موسسه های مانده از آن شهر هیچ.شباهتی به خطوط میخی ندارد و خاص تمدن همین منطقه میباشد .بدلیل موقعیت خاص این رود خانه و قرار داشتن در محلی که ورود و حمله به این شهر را بسیار مشکل میکرد باعث پیشرفت در آنزمان که تمدنهای بین النهرین به همسایگان خود حمله میکردند و باعث انحطاط آنها میشدند ولی این شهر روشهای خاصی برای مقابله با آنها را ساخته بود .مثلا رازهای زیر زمینی از این شهر به بیرون شهر وجود دارد که هنوز هم باقی مانده است .واز زیر چندین روستا عبور میکند تا به کنار رودخانه که شهر بود میرسد .و مردم اموال و زن و بچه هایشان را هنگام خطر از این طریق از منطقه خطر دور میکردند .بخاطر همین تا امنی دفینه و گنجهای زیادی را با آدرس درست پنهان نموده اند که بمرور توسط سارقین کشف و سرقت میگردد .شاید بعضی از روستا ها هر کجا را که چند متر حفر کنید به یه دفینه برسید .البته با تله روبرو میشوید چون بدون محافظت نیستند .و هر کدام طریقی از دست سارقان حفظ نموده اند .اما باز هم عدهای با کمک از دیگران به یکسری از گنجها دست یافته اند .
محمد حسین شاه علی
مزلقان چای نام روستایی در بخش نوبران ساوه ودر کنار رود خانه مزلقان چای واقع میباشد .مزلقان از واژه مردگان بوجود آمده است .و چای هم نام رود به ترکی میباشد که باهم بمعنی رود مزدکان میباشند .البته در گذشته در کنار این رود شهر بزرگی قرار داشت که در کنار رود و بصورت طولی و به طول پانزده الی بیست کیلومتر امتداد داشت که آثار و بقایای این شهر در این مسیر وجود دارد ولی بصورت علمی و درست مورد کاوش قرار نگرفته است و افراد سارق بسیاری از آثار با ارزش و گرانبهای این شهر را بسرقت برده اند .اگر بصورت درست کاوش شود حتما اطلاعات بسیار با ارزشی بروز خواهد داد حتی از تخت جمشید هم آثار تاریخی بسرقت رفته ارزش بیشتری داشته است .مثلا کنده کاریهای روی سنگها که بجای مانده خیلی قدیمی تر از هخامنشیان بوده و آثار خط و موسسه های مانده از آن شهر هیچ.شباهتی به خطوط میخی ندارد و خاص تمدن همین منطقه میباشد .بدلیل موقعیت خاص این رود خانه و قرار داشتن در محلی که ورود و حمله به این شهر را بسیار مشکل میکرد باعث پیشرفت در آنزمان که تمدنهای بین النهرین به همسایگان خود حمله میکردند و باعث انحطاط آنها میشدند ولی این شهر روشهای خاصی برای مقابله با آنها را ساخته بود .مثلا رازهای زیر زمینی از این شهر به بیرون شهر وجود دارد که هنوز هم باقی مانده است .واز زیر چندین روستا عبور میکند تا به کنار رودخانه که شهر بود میرسد .و مردم اموال و زن و بچه هایشان را هنگام خطر از این طریق از منطقه خطر دور میکردند .بخاطر همین تا امنی دفینه و گنجهای زیادی را با آدرس درست پنهان نموده اند که بمرور توسط سارقین کشف و سرقت میگردد .شاید بعضی از روستا ها هر کجا را که چند متر حفر کنید به یه دفینه برسید
شهریار آریابد
در پارسی " مزدگان " به معنای جای نیایش و ستایش خداوند است، برابر کتاب نام شهر ها و دیه ها ی ایران نوشته احمد کسروی تبریزی.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مزلقان   • مفهوم مزلقان   • تعریف مزلقان   • معرفی مزلقان   • مزلقان چیست   • مزلقان یعنی چی   • مزلقان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مزلقان
کلمه : مزلقان
اشتباه تایپی : lcgrhk
عکس مزلقان : در گوگل

آیا معنی مزلقان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )