برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1551 100 1
شبکه مترجمین ایران

مدار رأس الجدی

مدار رأس الجدی در دانشنامه ویکی پدیا

مدار رأس الجدی
مختصات: ۲۳°۲۶′۱۵″ جنوبی ۰°۰′۰″ غربی / ۲۳٫۴۳۷۵۰°جنوبی -۰٫۰۰۰۰۰°شرقی / -23.43750; -0.00000
مدار رأس الجَدْی خطی فرضی در جغرافیای زمین است که جنوبی ترین عرضی را نشان می دهد که خورشید را می توان در بالای سر (خط سرسو) مشاهده کرد. قرار گرفتن خورشید در خط سرسو در این مدار یک بار در سال به هنگام انقلاب زمستانی رخ می دهد. رأس الجَدی یکی از پنج مدار مهم زمین است که غالبا در نقشه ها مشخص می شود.
این مدار، در سال ۲۰۰۰ موازی با عرض جغرافیایی "۲۱،۵ '۲۶ °۲۳ جنوب استوا بوده و طی نوساناتی تا سال ۲۰۱۴ به عرض جغرافیایی "۱۴،۹ '۲۶ °۲۳- می رسد. در دهه های اخیر این مدار سالانه "۰،۴۷ (۰،۴۷ ثانیه قوسی) یعنی حدود ۱۵ متر به استوا عقب می کشد. برای اطلاعات بیشتر از نوسانات مداری آن مدار جغرافیایی را بنگرید.
این مدار که معنی نام آن «سر بزغاله» است مدار عرض جغرافیایی ۲۳ درجه و حدود ۲۷ دقیقه جنوبی کره زمین است. آفتاب در روز اول زمستان (روز اول بُرج جَدْی) در نیم کرهٔ جنوبی به نقاط واقع در روی این مدار عمودی می تابد، به عبارت دیگر روز اول برج جدی در نیم کرهٔ شمالی مقارن روز اول تابستان در نیم کرهٔ جنوبی زمین می شود. در انقلاب زمستانی، در مناطقی که در این ناحیه از زمین قرار دارند هنگام ظهر خورشید در سرسو یعنی دقیقاً در بالای سر قرار می گیرد. در مناطق پایین تر از این مدار خورشید همیشه در شمال نقطه سرسو قرار دارد. جدی (بزغاله) نام صورت فلکی جنوبی ای است که خورشید در حدود ۲۰۰۰سال پیش در آن قرار می گرفته است. امروزه به دلیل حرکت تقدیمی زمین صورت فلکی کمان در این مکان قرار دارد.
عکس مدار رأس الجدی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مدار رأس الجدی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مدار رأس الجدی   • مفهوم مدار رأس الجدی   • تعریف مدار رأس الجدی   • معرفی مدار رأس الجدی   • مدار رأس الجدی چیست   • مدار رأس الجدی یعنی چی   • مدار رأس الجدی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مدار رأس الجدی

کلمه : مدار رأس الجدی
اشتباه تایپی : lnhv vأs hg[nd
عکس مدار رأس الجدی : در گوگل

آیا معنی مدار رأس الجدی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )