برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1401 100 1

ماه رجب

ماه رجب در دانشنامه اسلامی

ماه رجب
هفتمین ماه قمری که اولین ماه از ماه های حرام می باشد و فضیلت زیادی در روایات برای آن یاد شده است ماه رجب می باشد و از آن به مناسبت در بابهای طهارت، صلات، صوم و حج سخن گفته اند.
رجب از ماه های حرام و با فضیلت است و روزه گرفتن همه روزهای آن مستحب مؤکّد می باشد.
غسل در ماه رجب
غسل شب نیمه و روز بیست و هفتم (روز مبعث)؛ مستحب است.
نماز های مستحبی در ماه رجب
خواندن دوازده رکعت (شش تا دو رکعتی) نماز مستحب در شب نیمه و شب و روز بیست و هفتم؛ رجب مستحب است.
زیارت امام حسین علیه السلام
...
ماه رجب
کلید واژه: ماه رجب، اعمال ماه رجب، وقایع ماه رجب
ماه رجب هفتمین ماه از ماه های قمری، ماهی بسیار شریف و از ماه های حرام است. رجب نام نهری است در بهشت که از عسل شیرین تر و از شیر سفیدتر است و هر کس در این ماه روزه دارد، از آن نهر آب می نوشد. به ماه رجب رحب الأصب یعنی ماه ریزش رحمت خداوند بر مردم نیز می گویند.
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «ماه رجب برای امت من «ماه استغفار» است. رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است. کسی که یک روز از ماه رجب را روزه گیرد، مستوجب خشنودی خداوند گردد غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم به روی او بسته می شود».
در حدیث دیگری آمده است که هر کس سه روز آن را روزه دارد بهشت بر او واجب گردد. در ماه رجب دعاها و اعمال خاصی وارد است که مهمترین آن ها «اعمال ایام البیض» (13 تا 15 ماه) و اعمال ام داوود و برنامه اعتکاف است. این اعمال در کتاب شریف مفاتیح الجنان محدث قمی گردآوری شده است.
حوادث تاریخی و مذهبی بسیاری در ماه رجب روی داده است که در زیر به آن اشاره می شود: ولادت حضرت امام باقر علیه السلام در سال 57، امام محمدتقی علیه السلام در سال 195، میلاد امام علی علیه السلام در کعبه، مبعث پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم، شهادت امام موسی بن جعفر علیه السلام در سال 182 و شهادت امام علی النقی علیه السلام در سال 254، وفات ابراهیم فرزند پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در سال دهم هجرت، وفات ابوطالب علیه السلام در سال دهم بعثت، رحلت حضرت ...

ارتباط محتوایی با ماه رجب

ماه رجب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ماه رجب   • مفهوم ماه رجب   • تعریف ماه رجب   • معرفی ماه رجب   • ماه رجب چیست   • ماه رجب یعنی چی   • ماه رجب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ماه رجب
کلمه : ماه رجب
اشتباه تایپی : lhi v[f
عکس ماه رجب : در گوگل

آیا معنی ماه رجب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )