برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

ماست

/mAst/

معنی ماست در لغت نامه دهخدا

ماست. (اِ) معروف است که جغرات باشد و بعضی جغرات چکیده را و بعضی دیگر مایه ای که بر شیر زنند ماست گویند. (برهان ). جغرات و گویند جغرات چکیده و گویند مایه ای که بر شیر زنند و لهذا کسی که مایه را برشیر زده ماست ببندد ماست بند گویند. (از آنندراج ). چغرات و شیری که بواسطه ٔ ماستینه بسته شده باشد. (ناظم الاطباء). خوراکی از انواع لبنیات که از شیر تهیه کنند. طریقه ٔ آن چنین است : شیر را گرم کنند و سپس با اندکی ماست مایه زنند و روی آن را گرم بپوشانند و درجایی نهند تا منعقد گردد و سفت شود. (فرهنگ فارسی معین ). سانسکریت ، مستو (سرشیر حامض ) ارمنی ، مچوم (شیر ترش )، مچنیم (چسبانیدن ، بستن ، منجمد شدن ). بلوچی ، مذغ ، مسته (بستن ، منجمد شدن )، مستغ (ماست ). افغانی ، ماسته (شیر دلمه شده ). کردی ، مازد (شیر دلمه )ایضاً کردی ، ماست (شیر بسته ). گیلکی ، یرنی و نطنزی ، ماست. فریزندی ، ماس . سمنانی ، مست . سنگسری ، موست . سرخه یی ، لاسگردی و شهمیرزادی ، ماست. بعضی پنداشته اند که ماست عربی است و از «مأس » مأخوذ است ، در قاموس آمده : «مأست الناقة، یعنی سخت شد به شتر گردآمدن شیر در پستان او». این معنی ربطی به «ماست » فارسی ندارد و باید دانست که ماست در عربی از فارسی مأخوذ است و عربی آن ، رائب است. (حاشیه ٔ برهان چ معین ). غمیم. رَثو. رَثیئَة. (منتهی الارب ). رائب. جغرات. چغرات. صغرات. صقره. صقرات. صغراط. صقراط. یُغَرد یغرت. یاقورد. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). انواع دارد: ماست قالبی. ماست کیسه ای. ماست کوزه ای. ماست کاسه ای. ماست خیکی. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) :
کرد از بهر ماست تیریه خواست
زانکه درویش بود و عاریه خواست.
شهید (یادداشت به خط مرحوم دهخدا).
الماست و الرائب و الشیراز کلها تبرد و تطفی و تنفخ. محمد زکریای رازی.(یادداشت ایضاً).
نزد او آن جوان چابک رفت
از غم ره گران و گوش سبک
با دو نان ، پر زماست ماست فروش
تاشکی برد پیش آن تاشک.
منطقی (یادداشت ایضاً).
از ایشان سبک اردشیر آب خواست
یکایک ببردندبا آب ماست. ...

معنی ماست به فارسی

ماست
( اسم ) خوراکی از انواع لبنیات که از شیر تهیه کنند . طریق. آن چنین است : شیر را گرم کنند و سپس با اندکی ماست مایه زنند و روی آن را گرم بپوشانند و در جایی نهند تا منعقد گردد بپوشانند و درجایی نهند تا منعقد گردد و سفت شود جغرات : غریبی گرت ماست پیش آورد دو پیمانه آبست و یک چمچه دوغ . ( گلستان .قر .۵۴ ) یا ماست و موسیر . موسیر را در آب می خوابانند و سپس در ماست داخل کنند . یا از سفیدی ماست تا سیاهی زغال . همه وهمه چیز . یا رنگ کسی مثل ماست پریدن . بر اثر رنج و محنت و مرگ یا شنیدن خبری موحش رنگ از صورتش پریدن : دندانهایش کلید شد . رنگش مثل ماست پرید ... یا ماست تو( ی ) دهن کسی بودن . از گفتن سخنی در موقع لازم خودداری کردن : وقتی فلانی داشت این میوه ها را بتو قالب می کرد ماست تو دهنت بود که بگویی لک زده هایش را نگذارد ? یا ماست را هم نمی برد . بسیار کند است ( چاقو کارد ) . یا ماست ها را کیسه کردن . از تهدید کسی ترسیدن جاخوردن : تا صدای من بلند شد پسره ماستها را کیسه کرد و دست از شلوغ بازی برداشت .
کسی که مای. ماست رابشیر زند تا ماست ببندد آنکه از شیرماست و کره درست کند : نبندد لب از جستجوی پنیر دهد ماست بندش اگر جوی شیر . ( ملاطغرا آنند .)
۱- عمل و شغل ماست بند .۲- (اسم ) مغاز. ماست بند .
دهی از دهستان بالاست که در شهرستان ارستان واقع است
( اسم ) آشی که در آن ماست کنند آش ماست .
شیراز شیر پالوده
(صفت و اسم) نوعی کاس. چینی یا سفالی یا بلوری است که حجم آن متوسط است و در آن ماست ریخته سر سفره گذارند .
( اسم ) ظرفی که در آن ماست تهیه کنند .
ماست ره کیسه دکارد ...

معنی ماست در فرهنگ معین

ماست
[ سنس . ] (اِ.) از انواع لبنیات است که با مایه زدن شیر بسته و سفت می شود. ،~ها را کیسه کردن کنایه از: ترسیدن و کنار رفتن یا با احتیاط عمل کردن .
(کَ دَ) (حامص .) رفع و رجوع کردن ، لاپوشی کردن .

معنی ماست در فرهنگ فارسی عمید

ماست
فراودۀ لبنی که از مایه زدن شیر گرم و بستن آن در اثر گرم ماندن تولید می شود.
آشی که در پختن آن ماست به کار می برند، آش ماست.
کسی که ماست مایه بزند، کسی که ماست درست می کند.
۱. [مجاز] سرسری انجام دادن کاری.
۲. [مجاز] پوشاندن عیب ونقص امری، لاپوشانی کردن.

ماست در دانشنامه ویکی پدیا

ماست
ماست یکی از انواع لبنیات است که از تخمیر شیر توسط نوعی باکتری به نام لاکتوباسیلوس حاصل می شود. از هر نوع شیری برای تهیه ماست می توان استفاده نمود؛ اما ماست های امروزی را اغلب از شیر گاو تهیه می کنند.
ماست میوه ای از افزودن انواع میوه جات تهیه می شود که علاوه بر ایجاد طعم های مختلف ماست، طعم ترش آن را کاهش دهد.
ماست خامه ای (ماست یونانی) از مخلوط کردن شیر با خامه تهیه می شود تا میزان چربی شیر را به ۱۰ درصد برساند. معمولاً این نوع ماست را به همراه عسل به عنوان نوعی دسر مصرف می کنند.
ماست موسیر را از ماست با سیر یا موسیر له شده تهیه می کنند. گاهی هم حتی با سبزی ریزشده مخلوط می کنند و طعم های مختلفی از ماست ایجاد می نمایند.
ماست چکیده از آبگیری ماست معمولی درست می شود. این کار را با گذراندن ماست معمولی از صافی های پارچه ای انجام می دهند.
ماست و خیار هم نوعی ماست است که پس از آنکه ماست چکیده با کمی آب زده شد، خیار و نعنا و سیر در ماست ریخته می شود و نمک و فلفل بدان می پاشند و هم می زنند. معمولاً با نعنای خشک و برگ گل گلاب نیز آن را می آرایند.
ماست اسپار: این ماست از طردوغ به آن مخلوطی از نمک و دانه های گیاهان دارویی از قبیل: قلمفر (میخک) و شمبری (شنبلیله)، سیاه دانه و... که بو داده شده اند به همراه نمک و در داخل مشکهای مخصوص نگهداری اسپار می ریزند تا این ماست تهیه شود.
به غیر از زبان های ایرانی مانند فارسی و کردی در دیگر زبان های دنیا ، غالباً نام یوقورت را بکار می گیرند که ریشه زبان ترکی دارد. اگرچه در تاریخ فرهنگ هند و ایران باستان به ماست در پانصد سال قبل از میلاد مسیح اشاره شده است و در سنت ایران مردم بر این باور بوده اند که ابراهیم پیامبر به علت مصرف منظم و روزانه ماست صاحب عمری طولانی همراه با سلامتی بوده است. اما اولین ماست ها احتمالاً به طور تصادفی تهیه شدند؛ یعنی زمانی که شیر را برای حمل و نقل داخل کیف هایی که از پوست بز درست شده بود می ریختند، باکتری موجود در پوست بز، شیر را تخمیر نموده و ماست به دست می آمد.
یک زیست شناس روسی عقیده داشت که لاکتوباسیلوس برای سلامتی مفید است، او سعی نمود که استفاده از ماست را در سرتاسر اروپا رواج دهد. به دنبال آن در سال ۱۹۱۹ میلادی اولین کارخانه صنعتی تولید م ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ماست در دانشنامه آزاد پارسی

فرآوردۀ نیمه جامد لبنی. از تخمیر باکتریایی شیر تهیه می شود. قبایل بیابانگرد آسیای مرکزی نخستین کسانی بودند که از شیر مادیان، در مَشک های بسته به زین اسب های خود، ماست تولید کردند. در سراسر آسیا و منطقۀ مدیترانه آن را خالص می نوشند، اما در اروپا و امریکا با افزودن عسل، قند و میوه به آن، به شکل جامد مصرف می شود. با افزودن استرپتوکوس لاکتیس (Streptoccus lactis) و لاکتوباسیلیوس بُلگاریکوسِ (Lactobacilus bulgaricus) کِشت شده، به مقدار مساوی، به شیرِ جوشانده و نیز با هموژنیزه، لاکتوز شیر را به اسید لاکتیک تبدیل می کنند. استیل دی هاید به ماست طعم خاصی می دهد. به منظور جلب مشتری، به ماست تخمیرشده، میوه، چاشنی، و مواد رنگی و غلیظ کننده می افزایند.

ماست در جدول کلمات

ماست آبکی
ابدوغ
ماست چکیده
لور, لیر , لور

معنی ماست به انگلیسی

yoghurt (اسم)
ماست ، یوقورت
yogurt (اسم)
ماست ، یوقورت

معنی کلمه ماست به عربی

ماست
لبن

ماست را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

خج
ماست یا ماس کلمه ای کوردی است زیرا در ابتدا ماست در ناحیه کردستان شمالی تهیه شد - محل شانلی اورفا
انیس
راس اوشه ماس (ماست )کلمه کوردیگه که ده کردسان شروع بویه
کوروش
ماس ، ماست احتمالا ماء الثور بوده به معنی آب گاو ، شیر گاو
اوگا(آب گاو ، شیرگاو) در گویشی دیگر یوگا، یوغا ، یوغ ، دوغ ، یوغورت تبدیل شده است و ماست ترجمه ای از اوگا است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مضرات ماست   • خواص ماست برای مو   • تهیه ماست   • خواص ماست و اسفناج   • ماست و عسل   • ارزش غذایی ماست   • خواص ماست برای پوست   • خواص ماست ترش   • معنی ماست   • مفهوم ماست   • تعریف ماست   • معرفی ماست   • ماست چیست   • ماست یعنی چی   • ماست یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ماست

کلمه : ماست
اشتباه تایپی : lhsj
آوا : mAst
نقش : اسم
عکس ماست : در گوگل

آیا معنی ماست مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )