برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1424 100 1

مازندرانی محمدصالح بن احمد

مازندرانی محمدصالح بن احمد در دانشنامه اسلامی

مازندرانی محمدصالح بن احمد
محمد صالح بن احمد بن شمس الدین سروی مازندرانی، حسام الدین صالح معروف به ملا صالح مازندرانی از عالمان قرن یازدهم و داماد مجلسی اول.
از تاریخ ولادت او اطلاع دقیقی در دست نیست. او در مازندران به دنیا آمد و پدرش ملا احمد در نهایت فقر و تنگدستی بسر می برد. به همین دلیل ملا محمد صالح به اصفهان هجرت کرده و در یکی از مدارس موقوفۀ آنجا سکنی گزید، و چون بر اساس وقفنامۀ آن مدرسه، به طلاب بر حسب درجۀ علمی آنان شهریه پرداخت می شده است دوران ابتدایی تحصیل را به سختی گذراند تا اینکه با رشد علمی او و شرکت در درس ملا محمدتقی، مجلسی اول (متوفای 1070 قمری) بر همۀ هم درسان خود برتری پیدا کرد.
ملا محمد صالح که مورد توجه استاد واقع شده بود، با دختر فاضلۀ ایشان به نام آمنه بیگم، که در علوم فقهی به حد کمال رسیده بود ازدواج کرد.
از این ازدواج فرزندان عالم و فاضلی متولد شدند، از جمله شش فرزند پسر به نامهای شیخ محمدحسین، شیخ محمد سعید ملخص به اشرف، شیخ محمد هادی، ملا نورالدین محمد، ملا حسین علی و شیخ ملا عبدالباقی.
شیخ محمد صالح کتاب شرح معالم را در دوران جوانی خود نوشتهو کتاب حاشیه بر معالم را در اواخر عمر شریفش تدوین کرده است.
کتاب اصول کافی و روضة الکافی تألیف ثقة الإسلام کلینی (متوفای 328 قمری) را به طور کامل شرح زده و در آن اعتراضات زیادی بر شرح صدر المتألهین وارد کرده است. ایشان بر بعضی از قسمتهای فروع کافی نیز شرح زده است.

مازندرانی محمدصالح بن احمد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مازندرانی محمدصالح بن احمد   • مفهوم مازندرانی محمدصالح بن احمد   • تعریف مازندرانی محمدصالح بن احمد   • معرفی مازندرانی محمدصالح بن احمد   • مازندرانی محمدصالح بن احمد چیست   • مازندرانی محمدصالح بن احمد یعنی چی   • مازندرانی محمدصالح بن احمد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مازندرانی محمدصالح بن احمد
کلمه : مازندرانی محمدصالح بن احمد
اشتباه تایپی : lhcknvhkd lplnwhgp fk hpln
عکس مازندرانی محمدصالح بن احمد : در گوگل

آیا معنی مازندرانی محمدصالح بن احمد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران