برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1540 100 1
شبکه مترجمین ایران

لوزه

/lowze/

برابر پارسی: بادامک

معنی لوزه در لغت نامه دهخدا

لوزة. [ ل َ زَ ] (ع اِ) یکی لوز. یک بادام. (منتهی الارب ). || هر یک از دو برآمدگی بادام شکل درون گلو. و رجوع به لوزتان و لوزتین شود.

لوزة. [ ل َ زَ ] (اِخ ) برکه ای است بین واقصة و قرعاء بر طریق بنی وهب و قباب ام جعفر. در نه میلی قرعاء وآنجا هم برکه ای است اسحاق بن ابراهیم رافعی را بر یازده میلی لوزة. (از معجم البلدان ) یاقوت گوید: تردید دارم که لوزة با راء مهمله است یا با زاء یک نقطه.

لوزة. [ زَ ](اِخ ) بنت عبداﷲ. محدثة سمعت خطیب المزة و ابن الخیمی و ابن الانماطی و حدثت. و توفیت فی ذی القعدة سنة 725هجری و قد جاوزت الخمسین. (اعلام النساء ج 3 ص 1364).

لوزه. [ زَ / زِ ] (اِ) هر چیز که آن چرب و شیرین باشد، خواه لقمه و خواه سخنان خوب و دلکش وبه معنی فروتنی و چاپلوسی و فریب هم هست. (برهان ).

معنی لوزه به فارسی

لوزه
( اسم ) ۱- یک لوز یک بادام . ۲- نام هریک از دو غد. لنفاوی که هر کدام بشکل بادامی هستند ودر طرفین حلق در روی جدار طرفی در حفر. لوزه یی قرار گرفته اند . شکل هریکاز آنها از بالا بپایین کشیده شده و از خارج بداخل مسطح است . طول آن ۲ سانتیمتر و عرضش ۱۵ میلیمتر و ضخامتتش یک سانتیمتر است . اگر لوزه ها چرکی و عفونی شوند تولید عارض. ورم لوزه میکنند که با عسرالبلع وناراحتیهای تنفسی و تب و درد همراه است لوز. کامی بادامک گوشک . یا لوز. کامی . لوزه . یاورم لوزه . عفونت و آماس لوزه ها را گویند . در اصطلاح پزشکی بیشتر به آنژین تونسیر موسوم است .یا لوزه ها .۱- نام دولوز. کامی که هر یک بشکل بادامی در طرفین جدارطرفی حلق قرار دارند . ۲- نام یک عده از غده های لنفاوی که مانند حلقه ای بدور حلق قرار گرفته اند و عبارتند از لوزه های زبانی در جلو لوزه های کامی در طرفین لوزه های شیپوری مجاور شیپور استاش در طرفین و بالا و لوزه های حلقی مجاور سقف حلق .
بنت عبد الله . محدثه سمعت خطیب المزه و ابن الخیمی و ابن الانماطی
[palatine tonsil, tonsil , tonsilla palatina] [زیست شناسی] هریک از دو تودۀ بادامی شکل در دو طرف حلق دهانی که عمدتاً از بافت تنابه ای تشکیل شده است
[tonsil , tonsilla] [زیست شناسی] تودۀ بادامی شکل که عمدتاً از بافت تنابه ای تشکیل شده است متـ . بادامک 2
[tonsilitis] [زیست شناسی] التهاب لوزه
[tonsilar] [زیست شناسی] مربوط به لوزه
[tonsilectomy] [زیست شناسی] عمل برداشتن یک لوزه یا لوزه ها

معنی لوزه در فرهنگ معین

لوزه
(لُ زِ) (اِ.) هر یک از دو جسم بادامی شکل کوچک که از بافت لنفی تشکیل شده و در دو طرف حلق قرار دارد.

لوزه در دانشنامه ویکی پدیا

لوزه
لوزه های انسان شامل لوزهها ی کامی ولوزه سوم (آدنویید)هستند که لوزه های کامی دو غده کوچک در دو سوی گلو هستند ولوزه سوم در مسیر تنفس بینی ودر محلی بنام نازوفارنکس (حلق بینی)قرار دارندواز ورود میکروب ها درکودکان زیر 3سال به بدن از راه دهان جلوگیری می کنند لوزه کودکان درمواردی بزرگ است. گاهی وقتها این اندام چرکین و دردناک می شوند نام این بیماری ورم لوزه است .
دائرةالمعارف کودکان و نوجوانان، چاپ پنجم، سال۱۳۸۱
لوزه ها بخشی از سیستم دفاعی بدن و غدد لنفاوی هستند ولی در شرایطی مانند عفونتهای تنفسی مکرر و تورم بیش از اندازه لوزه ها تا حدی که مانع تنفس شوند جراحی و برداشتن آن ها (تونسیلکتومی ) توصیه می شود . گلودرد و تورم لوزه ها التهاب گلو که به آن اصطلاحاً فارنژیت گفته می شود و نیز تورم لوزه ها، مشکلات شایعی هستند که اغلب به عنوان گلودرد توصیف می شوند. گلو مثل چهار راهی است که عقب دهان و بینی را به حنجره و مری وصل می کند. لوزه ها در بالای گلو قرار داشته و به دفاع در مقابل حمله عفونتها کمک می کند. تورم و التهاب لوزه ها در کودکان بسیار شایع تر می باشد زیرا لوزه های آن ها بزرگتر می باشد. التهاب گلو (فارنژیت) نیز بیشتر در بزرگسالان دیده می شود. با اینحال هم التهاب گلو و هم التهاب لوزه ها می توانند با یکدیگر در کودکان و بزرگسالان دیده شوند.
علل ایجاد التهاب گلو و التهاب لوزه ها معمولاً بر اثر یک عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی ایجاد می شوند. سایر علل آن عبارتند از: عفونتهای باکتریایی مثل عفونت استرپتوکوکی و عفونتهای قارچی مثل کاندیدیازیس. سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی می تواند در بزرگسالان باعث التهاب گلو شود.
علائم : التهاب گلو و التهاب لوزه ها التهاب گلو و التهاب لوزه ها دارای علائم شبیه به هم هستند که این علایم در عرض ۱۲ ساعت بدتر می شوند و شامل وارد زیر هستند:
بادامک برداری (لوزه برداری) یا تانسیلکتومی (به انگلیسی: Tonsillectomy) نام نوعی جراحی گوش حلق بینی می باشد که در آن اقدام به برداشتن لوزه ها می شود. این عمل جراحی حدود ۳۰۰ سال قدمت دارد که به طور سنتی با حذف دو لوزه موجود در کناره حل ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی لوزه به انگلیسی

tonsil (اسم)
لوزه ، بادامک

معنی کلمه لوزه به عربی

لوزه
لوزة
التهاب اللوزتين

لوزه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ورم لوزه   • عکس لوزه   • لوزه در بزرگسالان   • سرطان لوزه   • لوزه حفره دار   • لوزه چیست   • جراحی لوزه   • دانه های سفید روی لوزه   • معنی لوزه   • مفهوم لوزه   • تعریف لوزه   • معرفی لوزه   • لوزه یعنی چی   • لوزه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لوزه

کلمه : لوزه
اشتباه تایپی : g,ci
آوا : lowze
نقش : اسم
عکس لوزه : در گوگل

آیا معنی لوزه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )