برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1525 100 1
شبکه مترجمین ایران

لباس مشکی

لباس مشکی در دانشنامه اسلامی

لباس مشکی
از مجموع آموزه های دین به دست می آید که لباس زن باید ساتر بدن او باشد و هم چنین هنگام مواجهه با نامحرم جلب توجه ننماید. بدیهی است که رنگ مشکی در مقایسه با رنگ های دیگر به نحو شایسته پوشش غلیظ تر و بهتری را برای زن تأمین می کند. بر این اساس بعضی فقها و مراجع تقلید (مثل آیات عظام خامنه ای و تبریزی) نیز تصریح کرده اند که چادر مشکی کراهت ندارد و بعضی نیز مانند آیت الله فاضل لنکرانی بالاتر از عدم کراهت، تصریح کرده اند که چادر مشکی بهترین نوع حجاب است. به هرحال کراهت پوشش سیاه مختص مردان است و بس.اما استفاده از رنگ مشکی در مراسم عزاداری نه تنها کراهت ندارد، بلکه به خاطر هم دردی با اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) ثواب نیز دارد.
اگرچه به طور اجمال و فی الجمله از بعضی روایات، کراهت پوشش مشکی استفاده می شود؛ ولی حکم کراهت مذکور به طور صددرصد برای همۀ انواع لباس ها و برای همۀ افراد ـ اعم از زن و مرد ـ و برای همۀ زمان ها و ایام نیست؛ یعنی موارد متعددی از حکم کراهت لباس مشکی مستثنا شده است که بعضی از مهم ترین آن، عبارت اند از:
نکاتی درباره لباس مشکی
درباره کراهت نداشتن لباس مشکی سه نکته را بیان می کنیم:
← پوشش های مشکی خاص
بنابراین پوشیدن لباس سیاه در ایام سوگواری ائمه (علیهم السلام) خصوصاً در دو ماه محرم و صفر نه تنها کراهت ندارد، بلکه از آن جهت که اظهار هم دردی با اهل بیت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم) و احیای امر ایشان است، دارای فضیلتی بس بزرگ است؛ و با توضیحات فوق به خوبی آشکار می گردد که اظهارنظرها دربارۀ کراهت رنگ مشکی در دین اسلام چه قدر کلی، غیر دقیق، مغالطه آمیز و غیر عالمانه است.
پیشینه لباس مشکی
...
اگر کسی بیش از سه روز، به عزاداری و ترک زینت بپردازد، گناهی مرتکب نشده است. حتی اگر فرض بر این گذاشته شود که پوشیدن بیش از سه روز لباس سیاه در عزای میت گناه باشد، این گناه فقط متوجه کسی خواهد بود که این کار را انجام داده و شخص میت دچار هیچ عذابی نخواهد شد.
در بسیاری از مناطق، عزاداران به شیوه ای عمل می کنند که نشانگر اندوهناک بودن آنا ...

لباس مشکی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی لباس مشکی   • مفهوم لباس مشکی   • تعریف لباس مشکی   • معرفی لباس مشکی   • لباس مشکی چیست   • لباس مشکی یعنی چی   • لباس مشکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی لباس مشکی

کلمه : لباس مشکی
اشتباه تایپی : gfhs la;d
عکس لباس مشکی : در گوگل

آیا معنی لباس مشکی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )