برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1574 100 1
شبکه مترجمین ایران

قیر

/qir/

برابر پارسی: زفت، گَجشف، گَژف

معنی قیر در لغت نامه دهخدا

قیر. [ ق َی ْ ی ِ ] (ع ص )تیرانداز ماهر و زیرک و حاذق در آن. (منتهی الارب ).

قیر. (معرب ، اِ) جسم جامد غیرمتبلور سیاه رنگی که سطح شکستگی آن مانندشیشه ناصاف است و در اماکن نفتی قدیمی یافت میشود. ترکیب قیر همان ترکیبات هیدروکربورهای نفت است که درنتیجه ٔ اکسیداسیون حالت جمود پیدا کرده است. قیرهای طبیعی که به نام مومیایی و زفت رومی نیز نامیده میشوند و وزن مخصوص آنها بین 1/1 و 1/2 و سختی آنها کم و تقریباً 2 میباشد، علاوه بر ترکیبات هیدروکربور در ترکیب آنها ازت و اکسیژن و حتی گوگرد هم وجود دارد. در طبیعت ممکن است قیرهای معدنی با سنگهای آهکی آمیخته یا آنها را آغشته کرده باشد و در این صورت به نام آسفالت طبیعی نامیده میشوند. ساختن آسفالت مصنوعی هم با استفاده از همین آسفالتهای طبیعی صورت میگرفته.در پالایشگاههای نفت در ته دیگهای تصفیه مقادیر زیادی هیدروکربورهای خمیری یا جامد باقی میماند و آن همان قیرهای مصنوعی است که به بازار عرضه میشود و همه ٔ خواص قیرهای طبیعی را دارد. در بناها جهت جلوگیری ازنفوذ رطوبت قیر را به کار میبرند. قیر در حدود 100 درجه حرارت ذوب میشود. زفت رومی. مومیایی. قیر طبیعی. حجر قیر. اشبنت. قطران نفت. (فرهنگ فارسی معین ).
- قیراندای ؛ که بقیر انداید.
- قیراندود ؛ مقیر. قیراندوده. قیرمالید. اندوده قیر.
- قیراندوده ؛ قیرمالیده.
- قیراندودی ؛ حاصل مصدر است از قیراندود کردن.
- قیرفام ؛ سیاه برنگ قیر.
- قیرگون ؛ بمانندقیر سیاه :
گر ماه تیر شیر نبارید بر سرت
بر قیرگون سرت که فروریخته ست شیر.
ناصرخسرو.
اعلام قیرگون شب به قیروان مغرب رسید. (سندبادنامه ).
- قیری ؛ منسوب به قیر. مثل قیر.
- || بسیار سیاه.

قیر. (اِخ ) شهری کوچک است [ از فارس ] و از آب زکان که از کوه دیه خسرویه بر میخیزد مشروب میشود. (نزهةالقلوب ؛ مقاله ٔ سوم ص 118، 217).

قیر. (اِخ ) قصبه ٔ مرکزی بخش قیر و کارزین شهرستان فیروزآباد است و آب مشروب آن و آب زراعت اطراف از چشمه و دورشته ...

معنی قیر به فارسی

قیر
ماده غلیظوسیاه رنگ وچسبناک که ازنفت گرفته میشود
( اسم ) جسم جامد غیر متبلور سیاه رنگی که سطح شکستگی آن مانند شیشه ناصاف است و در اماکن نفتی قدیمی یافت می شود . ترکیب قیر همان ترکیبات قیر همان هیدروکربورهای نفت است که در نتیجه اکسید اسیون حالت جمود را پیدا کرده است . قیرهای طبیعی که به نام مومیایی و زفت رومی نیز نامیده می شوند و وزن مخصوص آنها بین ۱ / ۱ و ۱ / ۲ و سختی آنها کم و تقریبا ۲ می باشد علاوه بر ترکیبات هیدروکربور در ترکیب آنها ازت و اکسیژن و حتی گوگرد هم وجود دارد . در طبیعت ممکنست قیرهای معدنی یا سنگهای آهکی آمیخته یا آنها را آغشته کرده باشد و در این صورت به نام آسفالت طبیعی نامیده می شوند . ساختن آسفالت مصنوعی هم با استفاده از همین آسفالتهای طبیعی صورت می گرفته . در پالایشگاههای نفت در ته دیگهای تصفیه مقادیر هیدروکربورهای خمیری با جامد باقی می ماند و آن همان قیرهای مصنوعی است که به بازار عرضه می شود و همه خواص قیرهای طبیعی را دارد . در بناها جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت قیر به کار می برند . قیر در حدود ۱٠٠ درجه حرارت ذوب می شود زفت رومی مومیایی قیر طبیعی حجر قیر اشبنت قطران نفت : کمندست گیسویش همرنگ قیر همی آید از دو لبش بوی شیر یا مانند ( مثل ) قیر . بسیار سیاه .
قصبه مرکز بخش قیر و کارزین شهرستان فیروز آباد است و آب مشروب آن و آب زراعت اطراف از چشمه و دو رشته قنات تامین میشود .
[bitumen] [حمل ونقل درون شهری-جاده ای] مخلوط جامد و چسبنده ای از مشتقات نفت که یکی از موارد استفادۀ آن پوشش سطح راه هاست
[ گویش مازنی ] /ghir/ اسب سیاه رنگ
( صفت اسم ) محافظ سر حد مملکت و آن ظاهرا عنوانی بوده مثل قیرخان و مانند آن : و مملکت معظم اسکندر زمان خسرو آفاق جهان پهلوان رستم ثانی کشور گشای . پیروز جنگ قیر اسفهسالار شمس الدین میاجق نایب امیر المومنین است علی الاطلاق .
( صفت ) قیر اندوده : نه هوایی کدر و گرد آلود بروی از ابر یکی خیمه شوم . بسته اندر قفسی قیر اندود منظر دیده ز دیدار نجوم .
...

معنی قیر در فرهنگ معین

قیر
[ ع . ] (اِ.) جسم جامد یا نیمه جامد به رنگ سیاه مایل به قهوه ای که چسبنده است و بر اثر گرما نرم و سیُال می شود.

معنی قیر در فرهنگ فارسی عمید

قیر
مادۀ غلیظ، سیاه رنگ، و چسبناکی که از نفت گرفته می شود و در ساخت آسفالت و عایق کاری بام ساختمان ها به کار می رود.

قیر در دانشنامه ویکی پدیا

قیر
قیر ماده ای است سیاه رنگ و خمیری شکل که در عایقکاری رطوبت و ساخت آسفالت کاربرد دارد. قیر انواع گوناگونی دارد که هر یک از انواع آن، دارای کاربرد خاصی است. قیر از مشتقات نفت است و اغلب در پالایشگاه نفت تولید می شوند.
نفوذناپذیری در برابر آب؛
چسبندگی
قیر ماده ای هیدروکربنی است به رنگ سیاه تا قهوه ای تیره که در سولفید کربن و تتراکلرید کربن کاملاً حل می شود. قیر در دمای محیط، جامد است. اما با افزایش دما، به حالت خمیری درمی آید و پس از آن مایع می شود. کاربرد مهم قیر به علت وجود دو خاصیت مهم این ماده است؛
قیر استخراج شده از نفت یا سنگ های معدنی مخصوص، قیر خالص نام دارد که با توجه به منشأ تشکیل، طبقه بندی می شود. قیرهای خالص همچنین برای اینکه خواص مورد نظر برای کاربردهای مختلف را پیدا کنند، تحت فرایندهای دیگر قرار می گیرند و انواع مختلف قیر را (ازجمله قیر دمیده، قیر محلول، قیر امولسیون، قیر پلیمری و…) را تشکیل می دهند.
قیر معمولاً از تقطیر نفت خام به دست می آید. چنین قیری قیر نفتی یا قیر تقطیری نامیده می شود. قیر نفتی محصول دو مرحله تقطیر نفت خام در برج تقطیر است. در مرحله نخست تقطیر، مواد سبک مانند بنزین و پروپان از نفت خام جدا می شوند. این فرایند در فشاری نزدیک به یک اتمسفر (واحد) انجام می شود. در مرحله دوم نیز ترکیبات سنگین مانند گازوئیل و نفت سفید خارج می شوند. این فرایند در فشاری نزدیک به خلاء صورت می پذیرد. در نهایت مخلوطی از ذرات جامد بسیار ریز به نام آسفالتن باقی می ماند که در ماده سیال گریس مانندی به نام مالتن غوطه ور است.
عکس قیر
قیر در موارد زیر به کار می رود:
قیر ماده ای به دست آمده از نفت
قیر (شهر) نام یکی از شهرهای استان فارس
قیر شهری است در استان فارس در جنوب ایران. این شهر در بخش مرکزی شهرستان قیر و کارزین قرار گرفته و مرکز شهرستان می باشد.
این شهر در ۱۸ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قیر در دانشنامه آزاد پارسی

قیر (bitumen)
در دو مفهوم به کار می رود: ۱. آمیزۀ ناخالصی از هیدروکربن ها، شامل نهشته هایی ازجمله نفت، آسفالت و گازِ طبیعی. گاهی این واژه به نوع نرمی از قیر منحصر می شود که در آسفالت به کار می رود. قیر جامد، که در طبیعت یافت می شود، ممکن است باقی ماندۀ تبخیر نفت باشد. چنانچه تبخیر از حوضچه یا دریاچه نفتی صورت گیرد، باقی مانده ممکن است دریاچۀ آسفالتی یا قیری تشکیل دهد، دریاچۀ قیری ترینیداد از این جمله است. در عهد باستان قیر را به جای ملاط، و در مصر برای مومیایی کردن به کار می بردند. ۲. ماده ای چسبناک و سیاه که در سرما سفت و در گرما مایع می شود و برای جلوگیری از نفوذ آب به منزلۀ پوشش بام و جاهای دیگر به کار می رود. در قدیم به عنوان عایق برای درزگیری کشتی های چوبی مورد استفاده بود.

قیر در جدول کلمات

مخلوطی از قیر و شن که برای پوشش خیابان ها به کار می رود
اسفالت

معنی قیر به انگلیسی

pitch (اسم)
اوج ، درجه ، پرتاب ، استقرار ، سرازیری ، گام ، پلکان ، زیر و بمی صدا ، قیر ، دانگ صدا ، لباب ، ضربت باچوگان ، اوجپرواز ، جای شیب
tar (اسم)
قیر

معنی کلمه قیر به عربی

قیر
قطران
قير
قطران
قار
قار , قير

قیر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمد کوشکی
(الحاوي) = دركتاب صيدنه آمده است : قير را ازقعر درياها بيرون آورند و كشتي ها را با آن بيندايند ونوعي ازآن رابادوكها مي مالند و برخي هم زفت خشك راقيرگويند.
غلومعلی
قیر به معنای سیاهی وقتی از بالای قیر نگاهی به دامنه های آن کنی بعلت داشتن باغات ومزارع درختان خرما ی زیاد همه جا سرسبز وسیاه نشان داده می شود
اسدی
کلمه ی لری بختیاری قیر::قیل.گودال .گودالی که ته آن پیدا نباشد و سیاه است
علی باقری
قیر : نوعی فرآورده نفتی که در عایق بندی ساختمان استفاده می شود .(اصطلاح بنایی و ساختمان سازی)
علی باقری
کلمه قیر به معنای سیاهی بوده وبا کلمه کور و قارای ترکی و خارای فارسی و کلمه تیره فرانسوی و کلمه خال (نقطه سیاه ) ارتباط ریشه ای دارد.
قیر:
دکتر کزازی در مورد واژه ی " قیر" می نویسد : ((قیر از یونانی kērōs ستانده شده است و با cire در فرانسوی و cira در اسپانیایی به معنی موم و صمغ سنجیدنی است . ))
((مرا پیشتر قیرگون بود موی
چو سرو سهی قد و چون ماه روی))
(نامه ی باستان ، جلد اول ، میر جلال الدین کزازی ، 1385، ص 350.)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قير 60/70 چيست   • انواع قیر mc   • شهر قیر   • کاربرد قیر   • انواع قیر در راهسازی   • قیر امولسیون   • قیر چیست؟   • معنی قیر   • مفهوم قیر   • تعریف قیر   • معرفی قیر   • قیر یعنی چی   • قیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قیر

کلمه : قیر
اشتباه تایپی : rdv
آوا : qir
نقش : اسم
عکس قیر : در گوگل

آیا معنی قیر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )