برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1641 100 1
شبکه مترجمین ایران

قرعه

/qor'e/

مترادف قرعه: پشک، سهم، قسمت، نصیب

برابر پارسی: بخت

معنی قرعه در لغت نامه دهخدا

قرعة. [ ق َ رَ ع َ ] (ع اِمص ) بی موشدگی. (منتهی الارب ). کَلی. (بحر الجواهر). || (اِ) جای بی موی از سر. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). || سپر. || جراب کوچک ، و گویند وسیعالاسفل که در آن طعام نهند. (اقرب الموارد).

قرعة. [ ق َ ع َ ] (ع اِ) یکی قرع. رجوع به قرع شود. || داغی است که بر ساق شتر کنند. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد).

قرعة. [ ق ُ ع َ ] (ع اِ) داغی است که بر وسط بینی شتر کنند. || گزین مال. || آنچه به فال زنند. (منتهی الارب ) (اقرب الموارد). پشک :
آسمان بار امانت نتوانست کشید
قرعه ٔ فال به نام من دیوانه زدند.
حافظ.

معنی قرعه به فارسی

قرعه
یکبارکوفتن، یکبارزدن، سهم ونصیب، پشک، تکه کاغذیاچیزی که توسط آن سهم ونصیب کسی معین شود
( اسم ) ۱ - نصیب بهره سهم ۲ - قطعه ای کاغذ چوب یا استخوان و مانند آن که به وسیله فال زدن یا آن نصیب کسی را معین کنند پشتک .
یکی قرع یا داغی است که بر ساق شتر کنند .
( مصدر ) اصابت کردن قرعه برای تعیین نصیب کسی : بار غم او غرض بهر کس نمودند عاجز شد و این قرعه بنام بشر افتاد ( منسوب به حافظ )
( مصدر ) قرعه انداختن قرعه فکندن
( مصدر ) پشتک انداختن برای تعیین کسی و حظ کسی : روی تو دیده دگر قرعه نخواهم انداخت که بسنده است همان آیت رحمت فالم . ( حسن دهلوی )
( مصدر ) قرعه انداختن : آسمان بار امانت نتوانست کشید قرعه کار به نام من دیوانه زدند ( حافظ ۱۲۵ )
( صفت ) آنکه بقرعه فال زند .
( مصدر ) قرعه انداختن : ای چشم خجسته فال می بال که غم از اشک بنام چشم ما قرعه فکند . ( ظهوری )
عمل قرعه کشیدن قرعه انداختن : قرعه کشی بلیطهای اعانه ملی .
[qualifying draw] [ورزش] تقسیم بندی تیم ها در گروه های مختلف برای مسابقات انتخابی جام جهانی که دو سال پیش از قرعه کشی جام جهانی انجام می شود
( مصدر ) قرعه انداختن .

معنی قرعه در فرهنگ معین

قرعه
(قُ عِ) [ ع . قرعة ] (اِ.) آنچه که با آن فال بزنند.

معنی قرعه در فرهنگ فارسی عمید

قرعه
۱. سهم، نصیب.
۲. تکۀ کاغذ یا هر چیز دیگر دارای شماره یا نشانه که به وسیلۀ انتخاب تصادفی آن، سهم و نصیب کسی را معین می کنند، پشک.
* قرعه انداختن: (مصدر لازم) [قدیمی] انتخاب تصادفی از طریق قرعه.
* قرعه زدن: = * قرعه انداختن
* قرعه کشیدن: = * قرعه انداختن
عمل قرعه کشیدن، قرعه انداختن.

قرعه در دانشنامه اسلامی

قرعه
قرعه، حاصل مصدر از ریشۀ قَرَعَ و به معنای نصیب است.
در اصطلاح فقهی به معنای انجام کاری جهت تعیین مطلوب و معلوم شدن امر شرعی مشتبهی می باشد و این کار را قرعه می گویند، چون موجب تشخیص نصیب شخصی که در قرعه پیروز شده است می باشد.
از شرائط قرعه
این عمل در تمامی اموری که مجهول هستند و ما طریقی به شناخت واقعیت آن نداریم، جاری می شود البته فقط در مواردی که مختص به شبهات موضوعیه است جاری می شود چون بنای عقلاء مختص به این دسته از مشکوکات است و در شبهات حکیمه جاری نمی شود. این قاعده یکی از قواعدی است که در اکثر ابواب فقه جریان دارد و مورد عمل فقهاست و هر کجا که موضوعات مشتبه هستند، این قاعده پیاده می شود.ظاهراٌ قرعه، کیفیت و طریق خاصی ندارد و به روشهای مختلفی قابل اجراست و اختلاف روایات در نحوه انجام قرعه، حاکی از این است که قرعه کشی، کیفیت مخصوصی ندارد. در میان فقها، اختلافی در مشروعیت اصل قرعه وجود ندارد و فقط در موارد جواز آن اختلاف وجود دارد. عده ای، در مطلق مواردی که دلیل قطعی یا ظنی معتبر بر یکی از طرفین وجود ندارد، اجرای این قاعده را مشروع می دانند و در مقابل عده ای، فقط در مواردی که نص بر جواز آن داریم آنرا مشروع دانسته اند. ==مستندات قاعده قرعه=====مستندات قرآنی=======قصه حضرت یونس و انداختن ایشان به دریا====«فَساهم فَکان مِن المُدحضین» «...قرعه کشی نمودند(تا معلوم شود چه کسی باید در دریا انداخته شود) و او مغلوب شد». ====قصه تخاصم عده ای با حضرت یحیی ع بر سر تکفل حضرت مریم====«...زمانی که قلم های خود را (جهت قرعه کشی) انداختند تا معلوم شود چه کسی متکفل جضرت مریم «سلام الله علیها» شود. جواب به اشکالات دلایل قرآنیممکن است گفته شود: این آیات، صرفاٌ درصدد حکایت قضیه ای در زمان قبل از اسلام است. و حکایت اعم از مشروعیت است. در جواب می توان گفت:اولاٌ: روایاتی داریم که به واسطه این آیه، بر جواز قرعه استناد نموده اند.ثانیاٌ: این آیات، نشان می دهند که حضرت یحیی و حضرت یونس «علیهما السلام» قرعه کشی را قبول داشته و آنرا مشروع می دانستند و اگر مشروعیت آن در ادیان سابق معلوم شود، با استصحاب احکام شرایع سابق، مشروعیت آن در دین ما هم ثابت می شود.
← اخبار
 ۱. ↑ المعجم الوسیط، ص۷۲۸    
... ...

قرعه در دانشنامه ویکی پدیا

قرعه
قرعه نام مجموعه تلویزیونی است که برای عید نوروز سال ۹۵ به کارگردانی برزو نیک نژاد کلید خورده است. این سریال جایگزین سریال پادری یا دودکش ۲ شده است.نبو
یک قرعه کشی فامیلی و محلی در خانه ی نصرت بالایی و همسرش نصرت، میان چند خانواده تهرانی که همگی در یک محله زندگی می کنند، انجام می شود. این درحالی است که با نزدیک شدن به ایام نوروز آنها به مشکلات اقتصادی برخورده اند...
خانواده نصرت
خانواده فتحی
قرعه برای مرگ نام یک کتاب ادبی است که توسط واهه کاچا، نویسندهٔ اهل فرانسه نوشته شده است.
قرعه کشی روشی برای اهدای جوایز است که در آن از بین تمام شرکت کنندگان در قرعه کشی، تعداد محدودی به صورت تصادفی به عنوان انتخاب می شوند.
بخت آزمایی یکی از انواع قرعه کشی است؛ این نوع قرعه کشی در برخی کشورها قمار محسوب می شود و قانونی نیست. نوع دیگری از قرعه کشی، توسط بانک ها در ایران انجام می شود که در آن تعدادی از دارندگان حساب های [[قرض الحس
نه]] برندهٔ جوایزی می شوند. برنده قرعه کشی در آلمان سعید و مرضیه در تاریخ چهارشنبه 01.05.2019 به مبلغ ۷ میلیون یورو شدند .
قرعه کشی (ایتالیایی: La Riffa) فیلمی است که در سال ۱۹۹۱ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به مونیکا بلوچی، جولیو اسکارپاتی، مارینو مازه، و رناتو اسکارپا اشاره کرد.
قرعه کشی
قرعه کشی روادید ژاپن در ایران به روند قرعه کشی هواپیمایی ملی ایران از میان متقاضیان روادید ژاپن در سال های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ خورشیدی اشاره دارد.
مستند «جویندگان کار در دو نما»، محسن عبدالوهاب، ۳۴ دقیقه، تصویر برداری ۱۳ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قرعه در دانشنامه آزاد پارسی

قُرعه
اصطلاحی در علم فقه، شیوه ای برای رفع مبهمات. برای قرعه زدن از قطعه ای کاغذ یا چوب یا هر آنچه مانند آن ها استفاده کرده و با تفأل به آن، قسمت و نصیب کسی را تعیین می کنند. برخی فقیهان این روش را براساس دو آیۀ قرآن، قاعده ای فقهیدانسته اند؛ در آیۀ ۴۴ سورۀ آل عمران در مورد مریم (ع) و پذیرفتن سرپرستی ایشان و نیز در آیۀ ۱۴۱ سوره صافّات در مورد یونس (ع) که به قید قرعه او را به دریا افکندند. پس از آن عبدالمطلب بود که میان فرزندش عبدالله و شتران قرعه زد. و گفته اند «القرعة لِکُلِّ اَمرٍ مُشکل» (قرعه برای هر کاری که سردرگم و بلاتکلیف باشد، جایز است).

معنی قرعه به انگلیسی

lot (اسم)
سهم ، محوطه ، قسمت ، کالا ، تکه ، قطعه ، بخش ، پارچه ، توده انبوه ، قواره ، سرنوشت ، قرعه ، بهره ، قطعه زمین ، چندین ، جنس عرضه شده برای فروش
grace (اسم)
ظرافت ، خوش اندامی ، تایید ، بخشش ، زیبایی ، بخشندگی ، افسون گری ، اقبال ، خوش نیتی ، جذابیت ، منت ، ملاحت ، قرعه ، دعای فیض و برکت
lottery (اسم)
قرعه کشی ، قرعه ، بخت آزمایی ، لاطاری ، امر شانسی ، کار الله بختی

معنی کلمه قرعه به عربی

قرعه
قطعة , نعمة , يانصيب
رسم , سحب , يانصيب
إقترع إقتراعا
اقتراع

قرعه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

شهریار آریابد
در پهلوی " ویزگ " برابر نسک فرهنگ کوچک پهلوی از مکنزی و برگردان بانو مهشید میرفخرایی.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قرعه کشی رایگان   • تاریخ قرعه کشی هوم کر   • اسامی برندگان قرعه کشی هوم کر   • زمان قرعه کشی هوم کر مهر 95   • نحوه شرکت در قرعه کشی هوم کر   • زمان قرعه كشي هوم كر   • نتایج قرعه کشی هوم کر   • معنی قرعه   • مفهوم قرعه   • تعریف قرعه   • معرفی قرعه   • قرعه چیست   • قرعه یعنی چی   • قرعه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قرعه

کلمه : قرعه
اشتباه تایپی : rvui
آوا : qor'e
نقش : اسم
عکس قرعه : در گوگل

آیا معنی قرعه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )