برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1459 100 1

فیروزکوه

/firuzkuh/

معنی فیروزکوه در لغت نامه دهخدا

فیروزکوه. (اِخ ) قلعه ای است استوار میان هرات و غزنین. (معجم البلدان ). پایتخت غوریان بوده است. (از تاریخ جهانگشای جوینی ).

فیروزکوه. (اِخ ) شهر کوچکی است که مرکز بخش فیروزکوه شهرستان دماوند است و در سر سه راه تهران به مازندران و سمنان واقع است. ناحیه ای کوهستانی و دارای 4500 تن سکنه است. آب آن از رودخانه های گورسفید، شورستان و چشمه سارها و محصول عمده اش غله ، سیب زمینی و بنشن و انواع میوه ٔ سردسیری است. فیروزکوه قبل از احداث راه آهن از نظر اقتصادی اهمیت بیشتری داشت. در اطراف این شهر معادن زغال سنگ وجود دارد. مزارع کل فور، سیاده ، اندورسر، اندوراه کشه ، نورس کره سر، امیریه یا دشت ملک و سلیم جزو فیروزکوه است. از آثار قدیم قلعه ٔ خرابی در کنار مزرعه ٔ سیاده و نیز قلعه ٔ خرابی بنام خراب ده در آنجا است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

فیروزکوه. (اِخ ) دهی است از بخش تربت جام شهرستان مشهد که دارای 352 تن سکنه است. آب آن از قنات و محصول عمده اش غله و پنبه است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی فیروزکوه به فارسی

فیروزکوه
۱ - قسمتی است از سلسله جبال البرز در مازنداران در حوالی بخش فیروزکوه ۲ - بخشی است از شهرستان دماوند سرراه تهران سمنان مازندران کوهستانی و سردسیر. درین بخش معادن زغال وجود دارد که هنوز استخراج نشده . آثار قلعه های قدیم در آن دیده می شود . ۳ - مرکز بخش شهر کوچک فیروز کوه است که در ۷۲ کیلو- متری مشرق دماوند و سر راه تهران سمنان ومازندارن واقع است و راه آهن شمال ایران از آن میگذرد حدود ۵۷٠۴ تن سکنه دارد کوهستانی و سردسیر آب از رودخانه های گورسفید واشی شورستان و چشمه سار محصول غلات سیب زمینی بنشن انواع میوه های سردسیری شغل زراعت و کسب .

فیروزکوه در دانشنامه ویکی پدیا

فیروزکوه
فیروزکوه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فیروزکوه (تهران)، شهری در استان تهران
شهرستان فیروزکوه، شهرستانی در استان تهران ایران
فیروزکوه (غور)، مرکز ولایت غور افغانستان
فیروزکوه (تربت جام)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان تربت جام
جاده فیروزکوه، از تهران به مازندران
فیروزکوه (رشته کوه)
خود صحفهٔ فیروزکوه در حالت ابهام زدایی است.
شهرستان فیروزکوه
فیروزکوه شهری در استان تهران است.
فیروزکوه (تربت جام)
هم چنین فیروزکوه نام مکان های زیر است.
جاده فیروزکوه
مختصات: ۳۵°۲۶′۱۳″ شمالی ۶۰°۴۸′۲۶″ شرقی / ۳۵٫۴۳۶۹۴°شمالی ۶۰٫۸۰۷۲۲°شرقی / 35.43694; 60.80722
فیروزکوه ، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی.
این روستا در دهستان جامرود قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۱۶۶خانوار) ۸۲۶نفر بوده است.
فیروزکوه مرکز شهرستان فیروزکوه در استان تهران است. فیروزکوه شهری در کنارهٔ جادهٔ فیروزکوه قرار دارد. مردم فیروزکوه از قومیت تپوری(مازندرانی) هستند و به زبان مازندرانی سخن می گویند.
دانشگاه پیام نور فیروزکوه
دانشگاه آزاد اسلامی واحد فیروزکوه
فیروزکوه شهری قدیمی است که برخی آن را با حوادث مرتبط با دماوند هم چون افسانه فریدون و ضحاک مرتبط می دانند. یکی از نوشته های معتبر دربارهٔ تاریخ این شهر به نوشته محمدبن جریر طبری (۳۱۰–۲۲۶ ه‍. ق) در کتاب «تاریخ الرسل و الملوک» بازمی گردد.
در این نوشته طبری می نویسد:
«فیروز پسر یزدگرد، پسر بهرام بود و پادشاهی وی پس از آن بود که برادر و سه تن از خاندان خویش را کشت. گویند در ملک وی هفت سال پیاپی قحطی شد و در آن دوران سخت، رعیت را چنا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با فیروزکوه

فیروزکوه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی از آذربایجان
اسم اصلی فیروز کوه ( قیراوس) بوده که اسم ترکی بوده واز دو قسمت ( 1_ گیر =qır=فعل امر از مصدر گیرماخ =qırmax و به معنی پاره کن و2_ اُوس =�s = راستای عمودی )
قیراوس = qır�s =کوهی که پر از پرتگاه میباشد.
این کوه از روستای آلاشت شروع شده و تا روستای ارجمند ادامه دارد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیروزکوه دانشگاه آزاد   • شهرستان فیروزکوه   • فاصله فیروزکوه تا تهران   • فیروزکوه کجاست   • دیدنیهای فیروزکوه   • فیروزکوه تنگه واشی   • فیروزکوه هواشناسی   • نقشه فیروزکوه   • معنی فیروزکوه   • مفهوم فیروزکوه   • تعریف فیروزکوه   • معرفی فیروزکوه   • فیروزکوه چیست   • فیروزکوه یعنی چی   • فیروزکوه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فیروزکوه
کلمه : فیروزکوه
اشتباه تایپی : tdv,c;,i
آوا : firuzkuh
نقش : اسم خاص مکان
عکس فیروزکوه : در گوگل

آیا معنی فیروزکوه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران