برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1678 100 1
شبکه مترجمین ایران

فوریه

/fevriye/

معنی فوریه در لغت نامه دهخدا

فوریت. [ ف َ / فُو ری ی َ ] (از ع ،مص جعلی ، اِمص ) فوری بودن. آنکه چیزی بدون مهلت باشد. || در اصطلاح پارلمانی آن است که دولت یا یکی از وزرا لایحه ای را پیشنهاد کند و بررسی و تصویب سریع آن را خواستار شود: به قید دو یا سه فوریت.

فوریه. [ ف ِ ی ِ ] (فرانسوی ، اِ) دومین ماه سال فرنگی برابر دهه ٔدوم و سوم بهمن و دهه ٔ اول اسفند. (فرهنگ فارسی معین ). پیش از مارس و پس از ژانویه. (یادداشت مؤلف ).

معنی فوریه به فارسی

فوریه
ماری شارل فیلسوف و عالم اجتماعی فرانسوی ( و. بزانسون ۱۷۷۲م .-ف. ۱۸۳۷م. وی پسر تاجر ماهوت فروشی بود . در سال ۱۸٠۴ کتابی بعنوان [ هماهنگی جهانی ] نوشت و در آن میخواست آرزوهای بشر را به طریقی متوجه سازد که از آن فایده عمومی حاصل شود . وی معتقد بود که یگانه وسیله سعادت بشر [ کار ] است و چون بر آن بود که کار تاباجتماع صورت نگیرد سودمند نتواند بود میگفت که عموم اجتماعات کوچک کارگران را باید با هم متحد ساخت و از ایشان اجتماعی بزرگ پدید آورد و با تعمیم کار بشر را بسعادت رهبری کرد.
ماه دوم ازسال فرنگی برابردهه دوم وسوم بهمن ودهه اول اسفند
( اسم ) دومین ماه سال فرنگی برابر دهه دوم و سوم بهمن و دهه اول اسفند .
[February, février (fr.)] [عمومی] دومین ماه سال میلادی، بعد از ژانویه و قبل از مارس

معنی فوریه در فرهنگ معین

فوریه
(فِ وْ یِ) [ فر. ] (اِ.) دومین ماه سال فرنگی برابر با دهة دوم و سوم بهمن و دهة اول اسفند.

معنی فوریه در فرهنگ فارسی عمید

فوریه
ماه دوم سال میلادی، پس از ژانویه و پیش از مارس.

فوریه در دانشنامه اسلامی

فوریه
فوریه دومین ماه از سال میلادی است و تنها ماهی است که ۲۸ یا ۲۹ روز دارد.
شارل فوریه، اقتصاددان سوسیالیست تخیّلی اهل فرانسه و از مخالفان اقتصاد کلاسیک و از طرفداران راه اندازی تشکل های تعاونی در اقتصاد است.
فوریه در سال ۱۷۷۲ در شهر بیزانسون فرانسه چشم به جهان گشود و زندگی آرامی داشت. او قسمت اعظم از زندگی خود را به عنوان حسابدار جزء، در یک تجارت خانه شهر لیون، به کار مشغول بود و با یک پس انداز اندک، گوشه عزلت اختیار کرد. فوریه هرگز همسر اختیار نکرد و همین وضع در روحیه و آثار او مؤثر بود. مهم ترین آثار وی عبارتند از "نظریه حرکات چهارگانه"، "نظریه وحدت جهانی"، "دنیای جدید صنایع و شرکت ها" و "صنعت دروغین". بزرگ ترین افتخار او، پیش قدمی در نهضت تعاونی است و در بسیاری دیگر از مسائل نیز اندیشه های نبوغ آمیز داشته است. سرانجام، وی در سال ۱۸۳۷ چشم از جهان فرو بست. وی از لحاظ فلسفی تحت تاثیر افکار روسو (Jean Jacques Rousseau: ۱۷۱۲-۱۷۷۸) قرار داشت. به همین جهت، نوعی مخالفت با برخی از ابعاد عصر روشن گری داشت و انسان را موجودی فرشته وار تلقّی می نمود. وی تحت تاثیر افکار روسو، وضع طبیعی را به دور از مالکیت خصوصی و جدا از قدرت دولت ترسیم می کرد.
نظرات اقتصادی فوریه
تشکیل فلانسر (Phalanstère)؛ به نظر فوریه، چیزی که باعث ناراحتی مردم می شود این است که انسان مجبور است، علی رغم تمایلات خود، بر اثر فشار نیازمندی ها، کار کند و کار یک نواخت موجب دل سردی و بی اعتنایی به زندگی می شود. چاره ای که او پیشنهاد می کند، این است که با تشکیل فلانسر (نوعی جمعیت های اقتصادی)، شرایطی به وجود آید؛ که همه کارگران با رغبت و علاقه کار کنند و بر اثر تشکیل اتحادیه یا شرکت های تعاونی، کار برای همه دل انگیز باشد و همه در نهایت عشق و علاقه کار کنند. در این فلانسرها ساعات کار روزانه تقلیل یافته و مشاغل بین شرکت کنندگان تعویض و بازدهی افزایش خواهد یافت. لذا فوریه و پیروان وی با تشکیل فلانسر می خواستند: سود را از بین ببرند. ایادی واسطه بین تولید و مصرف را قطع کنند. کارگران را مالک وسایل تولید گردانند. لذا از این جهات می توان آ ...

فوریه در دانشنامه ویکی پدیا

فوریه
فوریه (به فرانسوی: Février) دومین ماه سال میلادی در گاهشماری گریگوری است. کوتاهترین ماه گاهشماری گریگوری و تنها ماهی که ۲۸ یا ۲۹ روز دارد. این ماه در سال کبیسه، ۲۹ روز دارد. در نیم کرهٔ جنوبی ماه فوریه از نظر فصلی برابر با ماه اوت در نیم کرهٔ شمالی است.
Solmonath در انگلیسی باستان با برابر امروزی mud month به معنی ماه گل و لای
Kale-monath که نام آن از روی کلم انتخاب شده بود.
در سال های معمولی، فوریه در همان روزی از هفته آغاز می شود که ماه های مارس و نوامبر آغاز می شوند و در سال های کبیسه روز نخست آن همانند روز نخست ماه اوت است. آخرین روز فوریه در سال های معمولی مانند آخرین روز اکتبر و در سال های کبیسه مانند آخرین روز ژانویه است.
نام فوریه از واژهٔ لاتین februum به معنی پالایش و تطهیر گرفته شده است. چون در گاه شماری رومی در روز ۱۵ فوریه «مراسم تطهیر» یا Februa برگزار می شد. ژانویه و فوریه دو ماه آخری بودند که به گاه شمار رومی افزوده شده بودند؛ پیش از آن زمستان به عنوان یک دورهٔ بدون ماه بود. در سال ۷۱۳ پیش از میلاد این دو ماه توسط نوما پمپیلیوس به گاه شمار اضافه شد. فوریه تا سال ها به عنوان آخرین ماه گاه شمار باقی مانده بود تا آنکه در دورهٔ دسمویری Decemviri در سال ۴۵۰ پیش از میلاد در جایگاه دوم قرار گرفت و دومین ماه سال شد. همچنین در برخی دوره ها در دوران باستان ماه فوریه را کوتاه می کردند و تنها ۲۳ یا ۲۴ روز در سال های معمولی و ۲۷ روز در سال های کبیسه، برای آن در نظر می گرفتند و برای آنکه روزهای سال با تغییرات فصلی هماهنگ باشد پس از فوریه، بدون فاصله یک مِرسِدونیوس قرار می دادند.
نام های دیگری که برای فوریه وجود داشت عبارت بودند از:
فوریه می تواند به یکی از موارد زیر اشاره کند:
فوریه، دومین ماه سال میلادی
ژوزف فوریه، ریاضی دان و فیزیک دان فرانسوی
سری فوریه
تبدیل فوریه
فهرست تبدیل های مرتبط با تبدیل فوریه
تبدیل فوریه گسسته زمان
تبدیل فوریه گسسته
تبدیل سریع فوریه
طیف سنجی تبدیل فوریه
ژوزف فوریه
شارل فوریه
انقلاب فوریه، نخستین ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فوریه در دانشنامه آزاد پارسی

فِوْریِه (February)
دومین ماهِ تقویمِ گریگوری، بعد از ژانویه و قبل از مارس. این ماه در سال های عادی ۲۸ روز و در سال های کبیسه ۲۹ روز است.

معنی فوریه به انگلیسی

february (اسم)
فوریه

معنی کلمه فوریه به عربی

فوریه
فبراير/شباط

فوریه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فوریه به انگلیسی   • سري فوريه   • ماه فوریه   • ماه میلادی فوریه   • فوریه به شمسی   • تبدیل فوریه   • ژوزف فوریه   • کاربرد سری فوریه   • معنی فوریه   • مفهوم فوریه   • تعریف فوریه   • معرفی فوریه   • فوریه چیست   • فوریه یعنی چی   • فوریه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فوریه

کلمه : فوریه
اشتباه تایپی : t,vdi
آوا : fevriye
نقش : اسم
عکس فوریه : در گوگل

آیا معنی فوریه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )