برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1675 100 1
شبکه مترجمین ایران

فضیلت

/fazilat/

مترادف فضیلت: برتری، تقوا، کمال، مزیت، معرفت، رجحان، حسنات

متضاد فضیلت: رذیلت

برابر پارسی: برتری، دانایی، فزونی

معنی اسم فضیلت

اسم: فضیلت
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: fazilat) (عربی) برتری در دانش، هنر و اخلاق، فضل، ارزش و اهمیت، (در قدیم) (در علم اخلاق) ویژگی های ستوده ی اخلاقی در مقابلِ زذیلت - برتری در دانش، هنر و اخلاق، ارزش و اهمیت، شرف

معنی فضیلت در لغت نامه دهخدا

فضیلت. [ ف َ ل َ ] (ع اِمص ) فضیلة. رجحان. برتری. مزیت.فزونی. (از منتهی الارب ) : آدمیان را به فضیلت نطق و مزیت عقل از دیگر حیوانات ممیز گردانید. (کلیله و دمنه ). چه هرکه از خرد بهره دارد فضیلت او بر وی پوشیده نماند. (کلیله و دمنه ). چندانک اندک مایه ٔ وقوف افتاده و فضیلت آن را بشناختم به رغبتی صادق و حرص غالب در تعلم آن می کوشیدم. (کلیله و دمنه ).
در خبری خوانده ام فضیلت آنرا
خاست مرا آرزوش قرب سه سال است.
خاقانی.
صدهزار است این فضیلت گر رسد اندر شمار
تا بچپ کردی حساب این فضیلت ها به راست.
خاقانی.
|| صفت نیکو. مقابل رذیلة. ج ، فضایل. فضیلت های اصلی عبارتند از: شجاعت ، عفت و حکمت. (فرهنگ فارسی معین ). فضایل اصلی را چهار دانسته اند که یکی از آنها هم عدالت است : کدام فضیلت از این فراز که از امت به امت و ملت به ملت رسید و مردود نگشت. (کلیله و دمنه ). طایفه از حکمای هند در فضیلت ابوزرجمهر سخن می گفتند. (گلستان ). || دانش و حکمت. پایه ٔ بلند در فضل. (منتهی الارب ).
- فضیلت گستر ؛ دانش گستر. و رجوع به همین مدخل در ردیف خود شود.

فضیلة. [ ف َ ل َ ](ع اِمص ) فزونی. (منتهی الارب ). مزیت. خلاف نقیصه و رذیله. (از اقرب الموارد). || پایه ٔ بلند در فضل. ج ، فضایل. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد).

معنی فضیلت به فارسی

فضیلت
درجه بلنددرفضل، مزیت، برتری، فزونی، افزونی درعلم ومعرفت، فلاف رذیلت
( اسم ) ۱ - رجحان برتری مزیت ۲ - درجه عالی در فضل فزونی در معرفت و علم ۳ - صفت نیکو مقابل رذیله جمع : فضائل ( فضایل ) توضیح فضیلتهای اصلی عبارتند از : شجاعت عفت و حکمت .
ترجیح دادن . برتری دادن
( صفت ) ۱ - آنکه فضیلت را بسط دهد ۲ - دانشمند .

معنی فضیلت در فرهنگ معین

فضیلت
(فَ لَ) [ ع . فضیلة ] (اِ.) ۱ - رجحان ، برتری . ۲ - برتری در علم و دانش .

معنی فضیلت در فرهنگ فارسی عمید

فضیلت
۱. برتری در علم، هنر، و اخلاق، فضل.
۲. برتری، شرف.
۳. (اسم) [مقابلِ رذیلت] ویژگی های ستودۀ اخلاقی.
آن که علم و معرفت و فضیلت را بسط می دهد.

فضیلت در دانشنامه اسلامی

فضیلت
فضیلت، شرف و برتری ؛ مقابل نقیصه است.
فضیلت گاه صفت شخص قرار می گیرد، گاه صفت مکان و گاهی صفت زمان .
احکام مرتبط
از احکام آن در بابهایی چون اجتهاد و تقلید ، صلات و حج سخن گفته اند.
← در اجتهاد و تقلید
 ۱. ↑ العروة الوثقی، ج۱، ص۲۰.    
...
پاداش و آثار قرائت آیة الکرسی را فضیلت آیة الکرسی گویند.
یکی از آیاتی که احادیث بسیاری در بیان عظمت آنها از رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم و ائمه اطهار وارد شده است، آیة الکرسی (آیه ۲۵۵ سوره بقره) است؛ برخی مفسران با توجه به برخی روایات آیه ۲۵۶ و ۲۵۷ بقره را نیز جزء آیه الکرسی دانسته اند.
پاداش و آثار قرائت آیة الکرسی را فضیلت آیة الکرسی گویند.
یکی از آیاتی که احادیث بسیاری در بیان عظمت آنها از رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم و ائمه اطهار وارد شده است، آیة الکرسی (آیه ۲۵۵ سوره بقره) است؛ برخی مفسران با توجه به برخی روایات آیه ۲۵۶ و ۲۵۷ بقره را نیز جزء آیه الکرسی دانسته اند.
افضل سوره ها
از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم سوال شد: کدام سوره افضل است؟ فرمود: سوره بقره. سوال شد: کدام آیه از این سوره افضل است؟ فرمود: آیة الکرسی.
تأثیر قرائت این آیه
از آن حضرت همچنین نقل کرده اند: هر کس ۴ آیه اول بقره و آیة الکرسی و دو آیه بعد از آن و ۳ آیه آخر بقره را بخواند به جان و مال او چیز مکروهی نرسد و شیطان به او نزدیک نگردد و قرآن را فراموش نکند.
فرمایش امام رضا
...
فضیلت و پاداش گوش دادن به قرآن را فضیلت استماع قرآن گویند.
مستحب است هنگام تلاوت قرآن، دیگران به احترام آن سکوت کرده، به آن گوش جان بسپارند و پیام خدا را بشنوند و در زندگی خود از آن الهام گیرند؛ زیرا ...


فضیلت در دانشنامه ویکی پدیا

فضیلت
فضیلت (به انگلیسی: virtue) به برتری اخلاقی اشاره دارد. فضیلت خصیصه یا کیفیت مثبتی است که به صورت ذهنی از نظر اخلاقی برتر تلقی شود، و بنابراین به عنوان شالودهٔ قاعده و حضور اخلاقی خوب ارزشگذاری می شود. فضایل شخصی ویژگی هایی هستند که به عنوان ارتقادهندهٔ عظمت جمعی و فردی ارزشگذاری می شوند. متضاد فضیلت رذیلت است.
اخلاق (فضیلت - رذیلت، خوب - بد، اخلاقی - غیراخلاقی، درست - اشتباه)
زیبایی شناسی (نامتوازن، خوش آیند)
تعلیماتی (سیاسی، ایدئولوژیکی، اعتقادات و ارزش های مذهبی یا اجتماعی)
فطری/ذاتی
فضیلت یک الگوی فکری و رفتاری است که بر استانداردهای اخلاقی رفیع استوار است. فضیلت ها را می توان در حوزهٔ گسترده تر ارزش ها قرار داد. هر فرد دارای هسته ای از ارزش های اساسی است که به سیستم اعتقادات، ایده ها و/یا نظراتش مشارکت می رساند. تمامیت در کاربرد یک ارزش متضمن استمرار آن است و این استمرار یک ارزش را از اعتقادات، نظرات و ایده ها جدا می سازد. در این زمینه، یک ارزش (مثلاً راستی یا برابری یا کیش) هسته ای است که ما از آن عمل یا فعالیت می کنیم. جوامع ارزش هایی دارند که در بین بسیاری از شرکت کنندگان در آن فرهنگ به اشتراک گذاشته شده اند. ارزش های یک فرد معمولاً به صورت گسترده، اما نه تماماً، با ارزش های فرهنگ او سازگاری دارند.
فضایل فردی را می توان در یکی از چهار دستهٔ ارزش ها قرار داد:
فضیلت ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فضیلت (فیلم)
فضیلت (فیلم ۲۰۱۴)
«فضیلت» (انگلیسی: Virtuous (2014 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد.
«فضیلت» (انگلیسی: Virtue (film)) فیلمی در ژانر رمانتیک است که در سال ۱۹۳۲ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به کارول لمبارد، پت اوبرایان، ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فضیلت در دانشنامه آزاد پارسی

فَضیلت (virtue)
در فلسفۀ اخلاق، توانایی، شایستگی، یا کارآمدی دائمی در انجام عمل خیر. فضیلت عبارت است از تطابق افعال ارادی آدمی با قانون اخلاقی یا مجموعۀ قواعدی که عُرف بر ارزش آن ها صحّه نهاده است. مبحث فضیلت نخستین بار در فلسفۀ افلاطون و در خلال آموزه های سقراط به صورت مبحثی فلسفی مطرح شد. افلاطون فضیلت را علم به خیر و عمل بدان تعریف کرده است. ارسطو این تعریف را کامل تر کرد؛ فضیلت، بنا به رأی ارسطو، عبارت است از قریحۀ طبیعی یا اکتسابی ای که آدمی را به انجام عملی مطابق با خیر رهنمون می شود. کانت فعلی را که فضیلت شمرده می شود، به ارادۀ صالح فاعل آن منوط می داند و این ارادۀ صالح را نیت می خواند. کانت میان فضیلت و امر واجب تفاوت نهاده و بر آن است که فضیلت عمل خیر به خودی خود است، در حالی که امر واجب قوّۀ حاکمه ای است که فضایل بدان سنجیده می شوند. قدما چهار فضیلت اصلی حکمت و عفت و شجاعت و عدالت را در برابر چهار رذیلت اصلی جهل و شَرَه و ترس و ستم نهاده اند. هریک از فضایل در میانۀ دو رذیلت نهاده شده اند؛ حکمت درحد وسط سفاهت (به کارگیری فکر در آنچه واجب نباشد، یا زیادهبر مقدار واحب که آن را«جربزه» نیز گویند.)و ابلهی (تعطیل فکر)؛ عفت در حد وسط شره و بی حالی؛ شجاعت در حد وسط ترس و بی باکی؛ عدالت در حد وسط ستم گری و ستم کشی.

نقل قول های فضیلت

فضیلت به برتری/مزیّت اخلاقی اشاره دارد. فضیلت، ویژگی یا کیفیتی است که به لحاظ اخلاقی خوب است و بنابراین به عنوان پایه ای از اصل و ارزش اخلاقی خوب ارزشمند شمرده می شود.
• «فضیلت، مزیت: ۱) نیرویی که شخص را به انجام دادن کارهای بهتر و پسندیده و خودداری از اعمال نکوهیده وامی دارد. ۲) امتیاز اخلاقی.» -> علی اکبر شعاری نژاد
• «زیبایی به فضیلت نیاز دارد و آن را کم دارد، اما فضیلت به زیبایی هیچ گاه نیاز ندارد.» -> امین ریحانی
• «کوشش برای کسب دانش، نخستین و یگانه پایه فضیلت است.» -> اسپینوزا
• «شالودهٔ منش شخصیت بالغ و کامل، منش بارور، در تجزیه-تحلیل نهایی، منبع و پایهٔ فضیلت و رذیلت است.» «انسان برای خویشتن (۱۹۴۷)»، فصل ۱؛ مسئله -> اریش فروم
• «ما باید متواضعانه به صداهای فرهنگ های مختلف، صداهایی که شاید بتواند با تکیه بر تجارب عمیق انسانی راه های جدیدی برای زندگی انسان نشان دهد، گوش فرا دهیم. گفت وگو آسان نیست، اما مشکل تر آمادگی برای شنیدن و برای گشودن دریچه های وجودی خود بر دیگری ست. اعتقاد به گفت وگو، موجب نشاط و سرزندگی و امید است؛ امید به این که ما بتوانیم در جهانی زندگی کنیم که فضیلت در تواضع و محبت باشد، نه در شاخص های اقتصادی یا انبارهای سلاح تخریب عمومی.»
• «اراده و شکست ناپذیر بودن و تصمیم و توان درونی است که فضیلت را می سازد، آنچه ما از فضایل می بینیم آثار بیرونی آن است و چون ما محدود هستیم بالضروره نمی توانیم بگوییم انسان های بافضیلتی که تشخیص داده ایم با فضیلت ترین هم هستند.»
• «هنر و فضیلت در کم آزاری و وفاداری و نرم خویی و نرنجیدن و نرنجاندن است. این ویژگی ها در هر کس که باشد ستودنی است.» -> محمد خاتمی
• «فضیلت بیش از رذائل در طبیعت انسان ها مؤثر می باشد زیرا که عصمت اخلاق ازلی است؛ یعنی ممکن است اشخاص طبعاً از شرب و قمار و انواع فحشاء متنفر باشد ولی دیده نشده است کسی دستگیری فقراء، حمایت مظلوم و دلسوزی اطفال خردسال را دشمن داشته باشد.» «تاریخچهٔ مثنوی هذیان»؛ نگاشته شده حدود ۱۹۱۸–۲۰ -> محمود غنی زاده

معنی فضیلت به انگلیسی

knowledge (اسم)
سامان ، اگاهی ، اطلاع ، معرفت ، علم ، بصیرت ، فضیلت ، عرفان ، دانش ، دانایی ، وقوف
learning (اسم)
فراگیری ، اطلاع ، معرفت ، فضیلت ، عرفان ، دانش ، یادگیری ، فضل وکمال
scholarship (اسم)
مستمری ، تحقیق ، فضیلت ، دانش ، فضل وکمال ، کمک هزینه دانشجویی
wisdom (اسم)
معرفت ، خرد ، حکمت ، فضیلت ، عقل ، دانش ، دانایی ، فرزانگی
erudition (اسم)
فضل و دانش ، فضیلت ، دانشوری
scholarism (اسم)
فضیلت ، تتبع ، تحقیق علمی

معنی کلمه فضیلت به عربی

فضیلت
انجاز , براعة

فضیلت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

احمد توکلی
نیکویی
حامد نظری
راهبرد
راهکار
ره آورد
برجستگی
بر آمد
حسن
دانایی،برتری،فونی
🍀 Reyhaneh🍀
برتری
مرضیه
فضیلت : /fazilat/ فَضيلت (عربي) 1- برتري در دانش، هنر و اخلاق، فضل؛ 2-ارزش و اهميت؛ 3- (در قديم) (در علم اخلاق) ويژگي‌هاي ستوده‌ي اخلاقي در مقابلِ زذيلت. اسم فضیلت مورد تایید ثبت احوال کشور برای نامگذاری دختر است .
ناشناس
دانایی و نیکویی
پوریا جعفرپور
برتری
برتری
بالاتر بودن
فردین پلار
آقا اگر نمی دانید بی خودی نگید فضیلد یعنی خصوصیات یک فرد . ویژگی های یک فرد
Aylin
برتری، والا بودن

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مدرسه فضیلت   • فضیلت سوره کهف   • معنی فضیلت   • رذیلت   • فضیلت چیست   • فضیلت زیارت امام حسین   • فضیلت4   • فضیلت ماه رمضان   • مفهوم فضیلت   • تعریف فضیلت   • معرفی فضیلت   • فضیلت یعنی چی   • فضیلت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فضیلت

کلمه : فضیلت
اشتباه تایپی : tqdgj
آوا : fazilat
نقش : اسم
عکس فضیلت : در گوگل

آیا معنی فضیلت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )