برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1645 100 1
شبکه مترجمین ایران

فروسرخ

فروسرخ در دانشنامه ویکی پدیا

فروسرخ
تابش فروسرخ در علم فیزیک به قسمی از طیف امواج الکترومغناطیسی گفته می شود که طول موج آن ها بلندتر از نور مرئی و کوتاه تر از امواج رادیویی است. امواج فروسرخ در بازه بسامدی ۳۰۰ گیگاهرتز تا ۴۲۸ تراهرتز و طول موج ۱ میلی متر تا ۷۰۰ نانومتر قرار می گیرند.
دمانگاری
عکاسی فروسرخ
امواج فروسرخ نوعی از امواج الکترومغناطیسی هستند که بعد از برخورد با جسم موجب گرم شدن آن می شود. این امواج دسته ای از پرتوهای نامرئی خورشید هستند. به همین سبب وقتی در مقابل نور خورشید قرار می گیریم احساس گرما می کنیم. این امواج دارای طول موج بیشتر از امواج مرئی و بسامد (فرکانس) کمتر از آن ها هستند. به همین دلیل در نمودار طیف الکترومغناطیس بعد از امواج مرئی قرار دارد. این امواج در نمودار بعد از رنگ سرخ در امواج مرئی، که کم ترین شکست را نسبت به دیگر رنگ ها دارد قرار می گیرد. به همین سبب به آن ها امواج فروسرخ می گویند.
در سامانه های گرمایش تابشی از پرتوهای فرو سرخی که از سطح مبدل ساطع می شود جهت گرمایش محیط استفاده می شود. در این روش نیازی به دمش هوای گرم نبوده و گرما مثل نور منتقل می شود. هر جسمی که داغ شود پرتوهای گرمانور از خود ساطع می کند.
بسیاری از ریموت های دستگاه ها مثل تلویزیون و … از فرستنده و گیرنده های فروسرخ درست شده اند که با خاموش و روشن شدن آن پالسی به گیرنده می دهند و گیرنده پس از پردازش پالس، دستور خواسته شده را انجام می دهند.
عکس فروسرخ
فروسرخ دور (انگلیسی: Far infrared) محدوده ای از طول موج فروسرخ در تابش الکترومغناطیسی است که اغلب با هر نوع تابش طول موج ۱۵ میکرومتر (µm) تا ۱ میلی متر (بازه ای از حدود ۲۰ تراهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز تعریف می شود که در محدوده فروسرخ دور جای می گیرد. منابع مختلف بسته به نیاز خود از محدوده های مختلف طیف فروسرخ دور استفاده می کنند، مثلاً اخترشناسان گاهی فروسرخ دور را طول موج میان ۲۵ تا ۳۵۰ میکرومتر تعریف می کنند.
حسگر فروسرخ غیرفعال
اخترشناسی فروسرخ دور
نور مرئی شامل تابش با طول موج بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فروسرخ را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ایلیا
مادون قرمز (بجای اشعه «مادون قرمز» می توان نوشت: پرتو یا تابش «فروسرخ». بهزاد انصاری)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی فروسرخ   • مفهوم فروسرخ   • تعریف فروسرخ   • معرفی فروسرخ   • فروسرخ چیست   • فروسرخ یعنی چی   • فروسرخ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فروسرخ

کلمه : فروسرخ
اشتباه تایپی : tv,svo
عکس فروسرخ : در گوگل

آیا معنی فروسرخ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )