برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1527 100 1
شبکه مترجمین ایران

فروردین

/farvardin/

معنی اسم فروردین

اسم: فروردین
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: farvardin) در آیین زرتشتی یکی از فرشتگان موکل به روز نوزدهم هر ماه شمسی (فروردین روز) و ماه اول هر سال شمسی (فروردین ماه )، فروردین به معنی فروردهای پاکان و فروهرهای پارسیان - نام ماه اول از سال شمسی، نام روز نوزدهم از هر ماه شمسی در ایران قدیم

معنی فروردین در لغت نامه دهخدا

فروردین. [ ف َرْ وَ ] (اِ) در زبان پهلوی فرورتن ، مأخوذ از پارسی باستان ظاهراً فرورتینام و آن ظاهراً جمع مؤنث کلمه ٔ فرورتی در حالت اضافی است و جمعاً به معنی فروردهای پاکان و فروهرهای پارسایان است. بنابراین «ین » علامت نسبت نیست. (از حاشیه ٔ برهان چ معین ). نام ماه اول سال شمسی باشد و آن بودن آفتاب است در برج حمل و آن برج اول است از بروج دوازده گانه ٔ فلک و باد دبور که باد مغرب است در این ایام میوزد. (برهان ). این ماه برج حمل راست که سرتاسر وی آفتاب در این برج باشد. (نوروزنامه ٔ خیام ) :
گرفت از ماه فروردین جهان فر
چو فردوس برین شد هفت کشور.
عنصری.
وقت آن است که مردم ره صحرا گیرند
خاصه اکنون که بهار آمد و فروردین است.
سعدی.
|| نام فرشته ای هم هست که از خازنان بهشت است و تدبیر امور ومصالحی که در این ماه و در روز فروردین که نوزدهم این ماه است واقع شود، بدو متعلق است. || نام روز نوزدهم باشد از هر ماه شمسی و در این روز از ماه فروردین فارسیان جشن سازند و عید کنند بنابر قاعده ٔ کلیه که پیش ایشان جاری است که هر روز از هر ماهی که نام همان ماه داشته باشد عید باید کرد. نیک است در این روز به اعتقاد ایشان جامه ٔ نو پوشیدن و دیدن گوسفندان و گله و رمه ٔ گاوان و اسبان. (برهان ) :
فروردین است و روز فروردین
شادی و طرب همی کند تلقین.
مسعودسعد.
|| (اِخ ) نام قسمتی از اوستای موجود. رجوع به فروردین یشت شود.

معنی فروردین به فارسی

فروردین
در آیین زردشتی یکی از ایزدان موکل بروز نوزدهم هر ماه شمسی ( فروردین روز ) و ماه اول هر سال شمسی ( فروردین ماه ) .
ماه اول سال خورشیدی، ماه اول بهار، وروزنوزدهم ازهرماه خورشیدی
( اسم ) ۱ - ماه اول سال شمسی و آن مدت توقف آفتابست در برج حمل و مدت آن را اکنون ۳۱ روز گیرند ۲ - نام روز نوزدهم از هر ماه شمسی ( فروردین روز ) .
نام یک یشت از کتاب یشتها که خود بخشی از بخشهای پنجگانه اوستای موجود است .
بمعنی باد برین است

معنی فروردین در فرهنگ معین

فروردین
(فَ وَ) [ په . ] (اِ.) ۱ - اولین ماه از هر سال شمسی که خورشید در حرکت ظاهری خود در برج حَمَل (برّه ) قرار می گیرد. ۲ - نام روز نوزدهم از هر ماه شمسی .

معنی فروردین در فرهنگ فارسی عمید

فروردین
۱. ماه اول سال خورشیدی پس از اسفند و پیش از اردیبهشت، ماه اول بهار.
۲. [قدیمی] روز نوزدهم از هر ماه خورشیدی.

فروردین در دانشنامه اسلامی

فروردین اولین ماه سال خورشیدی (شمسی) است که در تقویم کنونی ایران ۳۱ روز دارد.

فروردین در دانشنامه ویکی پدیا

فروردین
فروردین (در فارسی افغانستان:حمل)، نخستین ماه سال خورشیدی و نخستین ماه فصل بهار است که از نوروز آغاز می شود و ۳۱ روز دارد. برج فلکی مطابق آن برج حَمَل است. در گاه شماری رسمی ایران نام این ماه از نام ماه نخست گاه شماری اوستایی نو برگرفته شده است. در گاه شماری زرتشتی نوزدهمین روز هر برج نیز فروردین روز نام دارد و در فروردین روز از فروردین ماه، جشن فَروَردینگان یا فرودُگ برگزار می شود.
۶۴۸ (پیش از میلاد)؛ کهن ترین خورشیدگرفتگی ثبت شده در تاریخ یونان.
۱۸۶۹: برای نخستین بار در جهان، محصول پلاستیک به بازار عرضه شد.
۱۸۹۶: «نخستین بازیهای المپیک جدید» در آتن یونان آغاز شد. در این میان برای نخستین بار جیمز کونولی، نخستین طلای المپیک را در تاریخ المپیک جدید از آن خود کرد.
۱۹۴۸: سازمان جهانی بهداشت WHO تأسیس شد.
۱۳۵۸: اعدام امیرعباس هویدا نخست وزیر ایران پیش از انقلاب به دست حاکم شرع صادق خلخالی
فروردین برگرفته از fravaši است که در اوستا برای ارواح درگذشتگان نیکوکار و پارسا بکار می رود که روح پارسایان را پس از مرگ راهنمایی می کنند. هرمان لومل (Lommel) ریشه این واژه را از *fra-vrti می داند که به معنی «تصمیم درست» است اما بیلی (Baily) آن را از *par-var می داند به معنی «نیروی دفاعی». یشت سیزدهم اوستا در ستایش فروشی هاست. آنان یاران اهورا مزدا در آفرینش جهانند و هنگام جنگ به یاران اهورامزدا و باورمندان پیروزی می بخشند.
فروردین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فروردین (روزنامه)
فروردین (سیگار)
فروردین نام یکی از مطبوعات استان فارس در دوران پهلوی اول است.
سیروس رومی، فهرست مطبوعات فارس از آغاز تا امروز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس،۱۳۸۵
این روزنامه از سال ۱۳۰۷ خورشیدی به وسیله سید جمال الدین جزایری، در شیراز به چاپ رسیده است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

فروردین در دانشنامه آزاد پارسی

فَروردین
(از ریشۀ پهلوی «فرورتن»، ظاهراً برگرفته از «فروتینامِ» پارسی باستان که شاید جمع مؤنث «فرورتی» در حالت اضافی و به معنی فروردهای پاکان یا فروهرهای پارسایان باشد) نام ماه نخست سال در گاه شماری خورشیدی و رسمی ایران که ۳۱ روز دارد و با تحویل سال اعتدالی و نوروز آغاز می شود. در تقویم اوستایی فروردین نام ماه نخست سال و نام روز نوزدهم از هر ماه بود. در آیین زردشتی، ایزد موکل ماه نخست و موکل روز نوزدهم از هر ماه را نیز فروردین می خواندند.

نقل قول های فروردین

فروردین/ حمل، اولین ماه سال خورشیدی است که در تقویم رسمی ایران و افغانستان همواره ۳۱ روز دارد و از نوروز آغاز می شود.
• «من فکر می کنم هر آدمی در فروردین ماه بچه می شود و ربطی هم به این موضوع ندارد که متولد فروردین باشد یا نباشد. در فروردین انسان مانند کودکان می شود؛ گویی دوباره انسان وارد زندگی جدیدی شده است و حسی دارد که هر انسانی بسته به شرایط آن را درک می کند... در فروردین بیشتر از هر موقعی این به دنیا آمدن دوباره گیاهان به چشم می آید که حس بسیار خوبی به من می دهد.» -> فریده سپاه منصور

فروردین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امیرمحمد
یکی از امشاسپندان 12 گانه اوستا
واژگا
فروردین=فر و ر دین
فر= فرح= فر کاویان= علم کهکشان
و=و
ر=روح روان
دین= آیین
فروردین= علم و روح مذهب/آیین = خداوند روح دانا
حسین فاطمیان
باعرض سلام ,معنی کلمه یااسم فروردین ازـزبان کردی گرفته شده ومعنای مختلفی که در لغت نامه ها اومده اصلا اشتباه ودور از واقعیت میباشد, فروردین سی روز اول سال میباشد وخود فروردین بیانگر خصوصیات سی روز اول سال میباشد یادتان باشد اسامی به تناسب ویژگیها وخصوصیات جوی گذاشته شده اند,ویادتان باشد زبان فارسی از زبان کردی در اومده ودر اصل این کردها بودند اسم زبان فارسی رو گذاشتند ,فارسی ,پارسی,پاسی,پاسه وان,پاسه وانی,,,
علی سیریزی
نام نخستین ماه در تقویم رسمی کشور و برابر با ماه حمل در تقویم افغانستان و نوزدهمین روز در هر ماه در گاهشمار یا گاهنامه پارسی است ((روز نوزدهم فروردین با تقارن روز فروردین و ماه فروردین، جشن فروردینگان یا فرودک می باشد.))
zahra
ماه اول فصل بهار
هومن دبیر
ای واژه از دو بخش" فر " و وردین یا وردان ساخته شده است . فر به مانای نوی و شکوه و تازگی است و وردان نیز به مانای بالا آمدن وبرآمدن می باشد.
پس مانای فروردین سربرآوردن تازگی ، نوی و شکوه می باشد.
علی باقری
دکتر کزازی در مورد واژه ی " فروردین" می نویسد : (( فروردین در پهلوی در ریخت فرورتین frawartīn ، باز خوانده به فَرْوَرْد ، در پهلوی فرورت frawart و در اوستایی فره وَرْتی است . ریختی دیگر از آن در پارسی " فَرْوَهَر " و در پهلوی فرَوَهْر frawahr است . " فره ورتیان " سومین گروه از مینویان زرتشتی اند ؛" هرمز ِ فوردین " نخستین روز است از ماه ِ فروردین . ))
((سر سال نو، هرمز فَوْرَدین ؛
برآسوده از رنجْ تن، دل زکین .))
(نامه ی باستان ، جلد اول ، میر جلال الدین کزازی ، 1385، ص 270.)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• متولدین فروردین زن   • فروردین به انگلیسی   • فروردین مرد   • نرم افزار فروردین   • عکس فروردین   • فروردین قائمشهر   • نماد فروردین   • فروردین ماه   • معنی فروردین   • مفهوم فروردین   • تعریف فروردین   • معرفی فروردین   • فروردین چیست   • فروردین یعنی چی   • فروردین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی فروردین

کلمه : فروردین
اشتباه تایپی : tv,vndk
آوا : farvardin
نقش : اسم
عکس فروردین : در گوگل

آیا معنی فروردین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )