برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1611 100 1
شبکه مترجمین ایران

علویه

/'alaviyye/

معنی اسم علویه

اسم: علویه
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: alaviy (y) e) (عربی) (مؤنث علوی )، منسوب به علی، آنچه که مرتفع باشد، آنچه که شریف باشد، کسی که از اولاد علی بن ابی طالب (ع) باشد - از نسل علی (ع )، سیده

معنی علویه در لغت نامه دهخدا

علویة. [ ع َ ل َ وی ی َ ] (ع ص نسبی ) مؤنث علوی ّ. (اقرب الموارد). رجوع به علوی شود. زنی که از اولادعلی بن ابی طالب (ع ) باشد. (از ناظم الاطباء). سیدة.

علویة. [ ع ِل ْ وی ی َ / ی ِ ] (از ع ، ص نسبی ) تأنیث عِلوی. رجوع به عِلوی و عَلویة و عِلویین شود.
- علم آثار علویه ؛ علم به امطار و ریاح و رعود و بروق و شهب و نیازک و امثال آن ، و آن یکی از اقسام علوم طبیعیه ٔ قدما باشد. (یادداشت مرحوم دهخدا).

علویه. [ ع َ ل َ وی ی َ / ی ِ ] (ص نسبی ) مؤنث علوی ، منسوب به علی ، بمعنای لغوی کلمه که بلند و برتر است.
- کواکب علویه ؛ زحل و مشتری و مریخ. (از اقرب الموارد). اما در تداول فارسی زبانان ضبط کلمه ، عِلْویة تأنیث عِلوی است. و کواکب عِلویه زحل و مشتری و مریخ دانسته شده اند. (ازیادداشت مرحوم دهخدا). و رجوع به کشاف اصطلاحات الفنون ، و نیز رجوع به عِلویة و عِلویین شود.

علویه. [ ع َ ل َ وی ی َ ] (اِخ ) دهی است کوچک از دهستان ندوشن بخش خضرآباد شهرستان یزد واقع در 19 هزارگزی جنوب باختری خضرآباد و هزار و پانصدگزی راه ندوشن. ناحیه ایست کوهستانی دارای آب و هوای معتدل و مالاریائی. سکنه ٔ آن 75 تن است. آب آن از قنات تأمین میشود. محصول آن غلات و شغل اهالی زراعت است. صنایع دستی زنان کرباس بافی است. راه آن فرعی میباشد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 10).

علویه. [ ع ُل ْ وی ی َ / ی ِ ] (از ع ، ص نسبی ) مونث عُلوی. رجوع به علوی شود.
- جواهر علویه ؛ ستارگان. (ناظم الاطباء).

معنی علویه به فارسی

علویه
۱ - شیعه ( مطلقا ) ۲ - فرقه ای از شیعه که قایلند پس از امام جعفر صادق ع امامت به پسر بزرگترش اسماعیل رسید . این فرقه بنامهای مختلف اسماعیلیه سبعیه شیعه سبعیه فاطمیه هم معروفند .
مونث علوی، زنی که ازاولادامیرالمومنین علی باشد، مونث علویکواکب علویه:زحل ومشتری ومریخ
( صفت ) منسوب به علو .
دهی است کوچک از دهستان ندوش بخش خضر آباد شهرستان یزد واقع در ۱۹ هزار گزی جنوب باختری خضر آباد و هزار و پانصد گزی راه ندوش ناحیه ایست کوهستانی دارای آب و هوای معتدل و مالاریائی
افلاک و کواکب و ارواح در اصطلاح بجواهر علویه تعبیر میشود .
یا صحیفه زرد طبق روایات کتابی بود علی ۴ بن ابی طالب را که در آن حوادث عالم تا روز رستاخیز نوشته بود و آن بمحمدبن حنفیه و ازاو به ابوهاشم فرزند وی رسید و او چون به حمیمه نزد محمد بن علی بن عبدالله بن عباس رسید آن صحیفه را بوی تسلیم کرد و خود همانروز در گذشت .

معنی علویه در فرهنگ فارسی عمید

علویه
عَلَوی (زن).
= عِلوی

علویه در دانشنامه اسلامی

«حاجیه خانم علویه کرمانی»، نامی است که می توان به مؤلف این سفرنامه عالی و زیبا داد، اما ارائه اطلاعات بیشتر در باره وی دشوار و در محدوده این سفرنامه حتی یافتن نام او ناممکن است. وی به همراه چند نفر از نزدیکان راهی این سفر شده است. در سطور آغازین کتاب به قلم خود نویسنده؛ یعنی در صفحه دوم نام سه تن از فرزندان خود را با نام های نور چشمی آقا میرزا غلام حسین، میرزا عبد الله و میرزا علی آمده است که به مشایعت او آمده اند.
از سراسر کتاب، اشرافی بودن این نویسنده و اینکه از طبقه برگزیده و حاکم است، استفاده می شود. وی در همان ابتدای سفرنامه و زمانی که هنوز اندکی از کرمان دور نشده است، می گوید: خبر مرگ فرمان فرما؛ یعنی ناصر الدولة را آوردند.
از نوشته های ایشان چنین به دست می آید که تحصیلاتی داشته است، اما این تحصیلات چندان جدی نبوده و سبب شده است تا وی در نگارش بسیاری از کلمات، خطا کرده و صورت غلطی از آنها را ضبط کند؛ برای مثال عایشة را آیشة و وطن را وتن نوشته است.
روزنامه سفر حج عتبات عالیات و دربار ناصری / نوع اثر: کتاب / نقش: نویسنده
ابوجعفر اصفهانی کرانی (۳۱۰ـ۲۱۲ق) مشهور به احمد بن علویه، کاتب، شاعر و محدث شیعی بود. اثر منظوم بر جای مانده از وی قصیده «نونیه» اوست که درباره واقعه غدیر خُم سروده شده است. شهرت وی در حدیث به سبب روایت آثار ابراهیم بن محمد ثقفی (درگذشته ۲۸۳ق) است. هرچند روایات او در مواضعی از کتاب های معتبر شیعه از جمله در کتب اربعه وارد شده و ابن داوود حلی از رجالیان متأخر نام او را در شمار ممدوحان آورده است، اما به صراحت از سوی رجال شناسان توثیق نشده است.
نسبت کرانی که در برخی منابع به وی داده شده است به کران یکی از محلات قدیم اصفهان باز می گردد اما این نسبت در نسخه حاضر از معجم الادباء که خود ماخذ اساسی برای منابع بعدی بوده به صورت کرمانی ضبط شده است. طوسی از معروف بودن او به ابن اسود سخن گفته و نجاشی آن را به صورت ابوالاسود ضبط کرده است.
یاقوت حموی به نقل از حمزه اصفهانی آورده است که احمد بن علویه در علم لغت چیره د ...

علویه در دانشنامه ویکی پدیا

علویه
علویه، روستایی از توابع بخش خضرآباد شهرستان صدوق در استان یزد ایران است.
این روستا در دهستان ندوشن قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۰ نفر (۲۰خانوار) بوده است.
علویه جمیل (عربی: علوية جميل‎؛ ۱۵ دسامبر ۱۹۱۰ – ۱۶ اوت ۱۹۹۴(1994-08-16)) هنرپیشه، و بازیگر سینما لبنانی تبار اهل مصر بود. او در لبنان متولد شد و به همراه خانواده اش به مصر مهاجرت کرد.
علویه خانم نام داستانی از صادق هدایت است. شخصیت اصلی این داستان، علویه خانم، زنی فاحشه است که به قصد زیارت راهی سفر می شود. در خلال این سفر علاوه بر ماجراهایی که برای وی پیش می آید، بازگشت هایی به گذشته وی نیز صورت می گیرد. در این داستان نیز صادق هدایت به اعتقادات جاری مردم به دیده شک می نگرد.
علویه زهرا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اهواز در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان اسماعیلیه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
علویه، دهستانی است از توابع بخش کردیان شهرستان جهرم در استان فارس ایران.
براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۶٬۰۰۶ نفر (۱٬۴۴۱ خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

علویه در دانشنامه آزاد پارسی

عَلَویه
(یا: علوی ها) در معنای عام، خاندان های سادات که نَسَب به امام علی(ع) برده و از پیروان و شیعیان آن حضرت به شمار می روند، و در معنای خاص، به فرقه ها و آیین هایی اطلاق می شود که در مورد امام علی (ع) و احیاناً سایر امامان شیعه راه غلو پیموده و از غُلات شیعه محسوب می شوند. این فرقه ها که در مناطق مختلف جهان پراکنده اند، غالباً آرای اسلامی را با افکار و عقاید باستانی و غالباً شرک آمیز آن منطقه درهم آمیخته و به صورت آیین و فرقه خاصی درآمده اند. وجه مشترک این آیین ها غلو در حق امام علی (ع) تا مرحلۀ الوهیت قائل شدن به ایشان، و اعتقاد به حلول و تناسخ و تجسد و تفسیر باطنی از شریعت و پای بند نبودن به آداب و مناسک اسلامی است. علویان ایران نام «اهل حق» یا «یارستان» دارند و نام فرقۀ خود را «مذهب حقیقت» نیز می نامند. اهل حق که بیشتر در مناطق غربی ایران مقیم اند، معمولاً در ایران «علوی» خوانده نمی شوند اما پیروانی از این فرقه که در کشورهای دیگر مقیم اند، گاهی «علوی» خوانده می شوند. این فرقه به شدت تحت تأثیر آراء و عقاید ایران باستان از زردشتی و مهرپرستی و مانوی است و احتمال داده می شود که این آیین حضور و دوام یک مکتب ایرانی باستانی همراه با برخی عقاید اسلامی و شیعی است. اینان نماز نمی خوانند و روزۀ ماه رمضان را ممنوع می شمارند و به الوهیت امام علی (ع) عقیده دارند و حلول و تناسخ و تجسد را باور دارند و مشروبات الکلی را حرام می شمارند. علویان ترکیه که جمعیت آن ها را میلیون ها نفر تخمین زده اند، نیز از شیعیان غالی، معتقد به دوازده امام شیعه اثنی عشری، و متأثّر از آیین شمنی آسیای مرکزی و دارای مشرب باطنی هستند. قزلباش ها از پیروان این فرقه بوده اند. اهل نماز و روزه نیستند، مجالس شان که آن را جمخانه می خوانند، مختلط است، استفاده از مشروبات الکلی را جایز می شمارند و مجالس شان به شدت محرمانه است و از حضور اغیار در آن جلوگیری می شود. پیروان این فرقه که «علوی» نامیده می شوند از طرف دستگاه حاکم با تضییقاتی روبه رو هستند و معمولاً کسی از آن ها به مناصب سیاسی راه پیدا نمی کند اما حضور آن ها در جوامع هنری این کشور چشمگیر است. علویان سوریه و لبنان که جمعیت آن ها تنها در سوریه به میلیون ها نفر می رسد به شدت متأثر از فرقه غالی نُصَیریه و اصولاً از پیروان این فرقه اند و د ...

علویه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

هرانوش
بانوی بلند مرتبه

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علویه   • دانلود رایگان کتاب علویه خانم   • علویه خانم pdf   • فرقه علویه   • دانلود کتاب علویه خانم بدون سانسور   • علویه خانم متن   • خلاصه داستان علویه خانم   • حاجي اقا صادق هدايت   • مفهوم علویه   • تعریف علویه   • معرفی علویه   • علویه چیست   • علویه یعنی چی   • علویه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علویه

کلمه : علویه
اشتباه تایپی : ug,di
آوا : 'alaviyye
نقش : اسم
عکس علویه : در گوگل

آیا معنی علویه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )