برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1632 100 1
شبکه مترجمین ایران

علوم اجتماعی

معنی علوم اجتماعی به فارسی

علوم اجتماعی
[social sciences] [باستان شناسی، جامعه شناسی] شاخه هایی از علوم انسانی که با شناخت کنش یا ذهنیت اجتماعی انسان و پیامدهای آن سروکار دارند

علوم اجتماعی در دانشنامه ویکی پدیا

علوم اجتماعی
علوم اجتماعی به گروهی از رشته های دانشگاهی گفته می شود که به مطالعهٔ جنبه های اجتماعی انسان می پردازند. علوم اجتماعی بخشی از علوم انسانی است که به بعد اجتماعی انسان می پردازد؛ بر خلاف دیگر علوم انسانی که ممکن است اصلاً بعد اجتماعی انسان برایش مهم نباشد مثل دانش روان شناسی.
برخی از علوم اجتماعی عبارتند از:
به مفهوم سنتی، مطالعهٔ جنبه های وابسته به شخص (subjective)، وابسته به آراء بین اشخاص (intersubjective)، و ساختاری علوم اجتماعی را علوم نرم می نامیدند.
ابن خلدون و علوم اجتماعی: وضعیت علوم اجتماعی در تمدن اسلامی کتابی است از جواد طباطبایی که در رد کسانی که ابن خلدون را بنیان گذار علوم اجتماعی می دانند، نوشته شده است. در این دفتر کوشش شده است تا برخی از وجوه معرفت و روش شناسی علوم اجتماعی جدید در مقایسه با مبانی معرفتی فرهنگ و تمدن اسلامی مورد بررسی قرار گیرد و از این حیت نخستین تحقیق مستقلی است که پرسش از مبانی معرفتی علوم اجتماعی جدید را در تمایز آن با اندیشهٔ «اجتماعی» اندیشمندان اسلامی و به ویژه ابن خلدون طرح می کند. محمدعلی مرادی نیز معتقد است، «مفهوم Society (جامعه) در معنای فعلی، نزد علمای یونانی و در سنت اسلامی مسئله ای نبوده که موضوع فلسفه قرار گیرد» و از این رو نمی توان کار ابن خلدون را جامعه شناسی دانست.
پیشگفتار
اس پی اس اس (به انگلیسی: SPSS)،(مخفف: Statistical package for social science) نام یک خانواده نرم افزار رایانه ای است که برای تحلیل های آماری به کار می رود. «اس پی اس اس» مخفف «بستهٔ آماری برای علوم اجتماعی» است. زیر مجموعه های خانواده نرم افزاری SPSS عبارتند از:
آمار توصیفی: جدول بندی شطرنجی، بسامدها، توصیفات، کاوش، آمار توصیفی نسبی
آمار دومتغیری: میانه ها، آزمون تی، تحلیل پراکنش، همبستگی، آزمون های غیرپارامتری
پیش بینی برآمدهای عددی: ب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

علوم اجتماعی در دانشنامه آزاد پارسی

علوم اجتماعی (social science)
مجموعه ای از رشته های دانشگاهی، با هدفِ مطالعه در خصوصِ چگونگی رفتار و اعمال افراد و گروه ها و دلایل آن ها. این اصطلاح را اوگوست کنت در قرن ۱۹ وضع کرد. علوم اجتماعی در دانشگاه ها عموماً مشتمل اند بر جامعه شناسی، اقتصاد، انسان شناسی، علوم سیاسی و روان شناسی. اندیشۀ غربیان دربارۀ جامعه از عقاید و افکار نظریه پردازانی چون افلاطون، ارسطو، ماکیاولی، روسو، هابز و لاک متأثر بوده است. اما مطالعۀ جامعه به دورۀ مهم فکری در قرن ۱۸ موسوم به روشنگری، انقلاب های صنعتی و سیاسی قرن های ۱۸ و ۱۹ و نیز به فلسفۀ اخلاقی پوزیتیویسم (اثبات گرایی) باز می گردد. اوگوست کنت کوشید علم مطالعۀ جامعه را به منزلۀ یکی از رشته های علوم دقیقه بنیاد نهد که مانند علوم طبیعی قابلیت پیش بینی داشته باشد، اما این علم با علومی چون تاریخ، جغرافیا، حقوق، فلسفه و زیست شناسی مشترکات زیادی دارد. اگرچه متفکرانی چون مارکس کوشیدند که به کمک نظریه ای فراگیر، مطالعۀ جامعه را از زوایای مختلف آن میسر کنند، تاکنون هیچ نظریه ای همچون نظریه های آلبرت اینشتین در فیزیک و چارلز داروین در زیست شناسی، در علوم اجتماعی صورت بندی نشده است. این که آیا مطالعه دربارۀ مردم، می تواند یا باید قالبی علمی (به مفهوم علوم طبیعی) داشته باشد، از جمله مناقشه های دوران معاصر بوده است.

علوم اجتماعی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ابوالفضل
علوم اجتماعی به گروهی از رشته های دانشگاهی گفته می شود که به مطالعهٔ جنبه های انسانی جهان می پردازند. تفاوت علوم اجتماعی با علوم انسانی و هنر این است که در علوم اجتماعی بر بکاربستن روش های علمی (در معنایی که در علوم پایه به کار می رود) شامل روش های کمی و کیفی تأکید می شود. شاخه های علوم اجتماعی عبارتند از :
۱.جمعیت شناسی
۲.جامعه شناسی
۳.مردم شناسی
۴.علوم سیاسی
۵.زبان شناسی
۶.تاریخ اجتماعی
۷.جغرافیای انسانی
۸.باستان شناسی
۹.اقتصاد
۱۰.الهیات و فلسفه
۱۱.مدیریت
۱۲.روان شناسی
۱۳.ارتباطات و علوم
علوم نرم
مقالهٔ اصلی: علوم نرم
به مفهوم سنتی، مطالعهٔ جنبه های وابسته به شخص (subjective)، وابسته به آراء بین اشخاص (intersubjective)، و ساختاری علوم اجتماعی را علوم نرم می نامیدند.
منابع
«مشارکت کنندگان ویکی پدیای انگلیسی». بازبینی شده در ۱ فوریه ۲۰۰۸.
پیوند به بیرون
سایت تخصصی جامعه شناسی ایران
وبگاه انجمن جامعه شناسی ایران
چالش های معرفت شناختی پژوهش های اجتماعی تاریخی.
از ویکی پدیا

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• علوم اجتماعی پژوهشگری   • مقاله علوم اجتماعی   • رشته های علوم اجتماعی   • علوم اجتماعی پیش دانشگاهی   • تعریف علوم اجتماعی   • علوم اجتماعی به انگلیسی   • کتاب علوم اجتماعی   • جزوه دانش اجتماعی   • معنی علوم اجتماعی   • مفهوم علوم اجتماعی   • معرفی علوم اجتماعی   • علوم اجتماعی چیست   • علوم اجتماعی یعنی چی   • علوم اجتماعی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علوم اجتماعی

کلمه : علوم اجتماعی
اشتباه تایپی : ug,l h[jlhud
عکس علوم اجتماعی : در گوگل

آیا معنی علوم اجتماعی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )