برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1595 100 1
شبکه مترجمین ایران

عثمان بن سعید عمروی

عثمان بن سعید عمروی در دانشنامه اسلامی

عثمان بن سعید عمروی
کلید واژه: نواب اربعه، عثمان بن سعید عمروی، اولین نایب امام مهدی،
ایشان عثمان بن سعید عمری است که آن جناب کمال وثوق و امانت به او داشت و معتمد در نزد امام علی النقی و امام حسن عسکری علیهماالسلام و وکیل ایشان در زمان حیات ایشان بود و از طایفه اسدی به جدش جعفر عمری منسوب بود و او را (سمان) یعنی روغن فروش هم می گفتند و این شغل به جهت بعضی از مصالح بود که به جهت تقیه و اخفاء امر سفارت از اعداءالله، روغن فروشی می کرد و شیعیان اموالی که از برای امام حسن عسکری علیه السلام می آوردند به او تسلیم می کردند و او آن ها را در مال التجارة خود می گذاشت و به خدمت آن بزرگوار می فرستاد.
و در روایت احمد بن اسحاق قمی که از اجلاء علما شیعه است چنین مذکور است که روزی به خدمت حضرت امام علی النقی علیه السلام مشرف شدم عرض کردم: ای سید و مولای من! همیشه از برای من میسر نمی شود که خدمت شما مشرف شوم پس سخن که را قبول کنم و به امر کی اطاعت نمایم؟ فرمود که این ابوعمرو مردی است ثقه و امین من، هر چه به شما بگوید از جانب من می گوید، و آن چه به شما می رساند از جانب من می رساند.
و چون حضرت امام علی النقی علیه السلام به دار بقا رحلت نمود روزی به خدمت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام رسیدم و به آن حضرت نیز عرض کردم به مثل آن چه به پدر بزرگوارش عرض کره بودم، فرمود که این ابوعمرو مرد ثقه و امین است، هم ثقه امام گذشته بود و هم ثقه من است، هم در حال حیات و هم بعد از وفات من، هر چه به شما می گوید از جانب من می گوید و آن چه به شما می رساند از جانب من می رساند.
علامه مجلسی رحمه اللّه در (بحار) نقل کرده است که جماعتی از ثقات اهل حدیث روایت کرده اند که جمعی از اهل یمن به خدمت حضرت امام حسن عسکری علیه السلام مشرف شدند و اموالی به خدمت آن امام عالمیان آورده بودند پس آن بزرگوار فرمود: ای عثمان! به درستی که تو وکیل و امین مال خدایی برو اموالی را که آورده اند از اهل یمن قبض کن، اهل یمن عرض کردند که ای مولای ما! به خدا سوگند که هر آینه عثمان از برگزیدگان شیعه توست به درستی که آن چه در نزد ما بود از منزلت و مرتبت او در نزد شما امروز زیاد نمودی به درستی که او معتمد در نزد شما است در خصوص مال خدا؟ فرمود: بلی، شاهد باشید که عثمان بن سعید عمری وکیل من ...

عثمان بن سعید عمروی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عثمان بن سعید عمروی   • مفهوم عثمان بن سعید عمروی   • تعریف عثمان بن سعید عمروی   • معرفی عثمان بن سعید عمروی   • عثمان بن سعید عمروی چیست   • عثمان بن سعید عمروی یعنی چی   • عثمان بن سعید عمروی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عثمان بن سعید عمروی

کلمه : عثمان بن سعید عمروی
اشتباه تایپی : uelhk fk sudn ulv,d
عکس عثمان بن سعید عمروی : در گوگل

آیا معنی عثمان بن سعید عمروی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )