برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1572 100 1
شبکه مترجمین ایران

صغری

معنی اسم صغری

اسم: صغری
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: soqrā) (عربی) (مؤنث اصغر )، کوچک، کوچکتر، (در اعلام) (فاطمه ی صغری) دختر علی بن ابی طالب (ع) - مؤنث اصغر، زن کوچک تر و هر شیء مؤنث که کوچک باشد

معنی صغری در لغت نامه دهخدا

صغری.[ ص ُ را ] (ع ن تف ) تأنیث اصغر. (منتهی الارب ). زن کوچکتر و هر شی ٔ مؤنث که کوچک باشد. (غیاث اللغات ). خردتر. کوچک تر. صغیرتر : بر وجود خویش که عالمی صغری است اندیشه گماشت که این نقش که گماشت ؟ (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ). || (اِ) در اصطلاح اهل منطق قضیه ای است که اصغر در آن باشد. یکی از دو مقدمتین شامل اصغر. رجوع به قضیه و رجوع به اصغر شود.
- غیبت صغری ؛ در نزد شیعه ٔ اثناعشریه بر مدتی قریب هفتاد و چهار سال گفته میشود که امام دوازدهم آنان محمدبن الحسن العسکری از دیده ها ناپدید گشت ودر این مدت چهار تن بنام عثمان بن سعید عمروی ، محمدبن عثمان ، حسین بن روح ، علی بن محمد سمری که سفرای وی هستند، واسطه ٔ او و مردم بودند و پس از مرگ علی بن محمد سمری دیگر نایبی از جانب امام تعیین نشد. لاجرم شیعیان از سال 329 هجری به بعد را که سال مرگ علی بن محمد سمری است غیبت کبری نامند برابر آن هفتاد و چهار سال که غیبت صغری است. (تلخیص از منتهی الاَّمال ). نقل صاحب منتهی الاَّمال در تحدید مدت غیبت صغری در صورتی صحیح است که آغاز غیبت صغری را از سال تولد امام عصر یعنی سال 255 بدانیم ولی باید دانست که امام حسن عسکری به سال 260 هَ. ق. درگذشته است و در فاصله ٔ این پنج سال جمعی از اصحاب امام حسن عسکری امام عصر را در خانه ٔ پدر و نزد او دیده اند، بنابراین اگر غیبت صغری را بدان معنی که ذکر شد تفسیر کنیم می بایست آغاز آن را از سال 260 یعنی سال وفات امام حسن عسکری (ع ) بدانیم پس مدت غیبت صغری مجموعاً شصت و نه و یا شصت و هشت سال خواهد بود. رجوع به غیبت صغری و رجوع به مهدی شود.

صغری. [ ص ُ ] (ع ن تف ) ممال صُغری ̍ :
به تیرماه بهاری شکفت حضرت را
گشاده چهره تر از کارنامه ٔ مانی
بزرگوارا شهرا که شهر غزنین است
چه شهر عالم کبری به عالم صغری.
ابوالفرج رونی (دیوان ص 119، 120).
رجوع به صغری شود.

صغری. [ ص ُرا ] (اِخ ) (فاطمه ٔ...) رجوع به فاطمه ٔ صغری شود.

معنی صغری به فارسی

صغری
مونث اصغر، زن کوچکتر، هرشی کوچک مونث، مقابل اکبر، دراصطلاح منطق: قضیه کوچک یاقضیه اول
( صفت ) مونث اصغر ۱ - زن کوچکتر . ۲ - هر چیز کوچک ( مونث ) . ۳ - قضیه ایست که اصغر در آن باشد و آن قضیه اول است . مقابل کبری مثلا هر انسان جانور است و هر جانور جسم است . نخستین ( هر انسان جانور است ) صغری است .
ممال صغری
دو مقدمه قضیه که از تالیف آن قولی بوجود می آید
لقب اروی دختر احمد بن جعفر بن موسی است که لقب دیگر او (( الحره الکامله )) صلیحی می باشد ٠ ملک. یمن از سلسل. صلیحی ها ٠ وی بسال ۴۴۴ ق ٠ در (( حراز )) یمن متولد شد و نزد اسمائ دختر شهاب پرورش یافت و در طول حکومت خود کارهای برجست. بسیاری انجام داد و بسال ۵۳۲ ق ٠ درگذشت ٠ و برخی او را از زعیمان اسماعیلیه دانسته اند ٠
هفت اورنگ کهن .
هفت اورنگ کهین ٠
از دختران حضرت علی ابن ابی طالب است .
کلمه چهار حرفی که سه حرف اول آن متحرک و چهارمی ساکن باشد .
دختر علی بن ابیطالب .
مدرسه ایست نزدیک قبر امام شافعی از بناهای صلاح الدین .
و آنرا بتازی شظیه نیز گویند و آن استخوانی است باریک و بلند واقع در جانب وحشی ساق که آنرا وسطی و دو سر است .
عبارت از عالم موت است که هر کس را بعد از مرگ بانفراده لاحق میشود بمن ...

معنی صغری در فرهنگ معین

صغری
(صُ را) [ ع . ] (ص .) مؤنث اصغر. ۱ - زن کوچک تر. ۲ - هر چیز کوچک . ۳ - قضیة اول در منطق .

معنی صغری در فرهنگ فارسی عمید

صغری
= صغرا

صغری در دانشنامه اسلامی

اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی شیعه در غیبت صغری اثر حسن حسین زاده شانه چی، دوره نزدیک به یک صد ساله که با غیبت امام دوازدهم(عج) در 260ق آغاز و با درگذشت آخرین نائب، به سال 329ق ختم می گردد را، معرفی می نماید.
کتاب به زبان فارسی و در سال 1386ش نوشته شده است.
پرداختن به یکی از مقاطع حساس تاریخ شیعه که در سیر تفکر اعتقادی و سیاسی شیعی به شدت تأثیرگذار بوده، باعث اهمیت کتاب شده است.
کتاب با مقدمه مؤلف در معرفی منابع مورد استفاده وی، آغاز شده و در طرح مطالب، سعی شده است تا براساس اطلاعات تاریخی قابل اعتماد و معتبر، تصویری از اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این دوره در پنج فصل ارائه شود، لذا مباحث به گونه ای ترتیب یافته که تمامی مباحث ضروری را در خود جای دهد، بدین شکل که:
در دو فصل نخست، با طرح مباحث مقدماتی، سعی شده تا زمینه ورود به اصل بحث فراهم گردد. از این رو فصل اول، به بحث هایی درباره مسأله غیبت، مشکلات آن و تلاش های ائمه(ع) جهت زمینه سازی در جامعه شیعه برای مواجه با این پدیده اختصاص یافته و فصل دوم، فضای کلی و عمومی جهان اسلام در عصر غیبت صغری را به تصویر کشیده است، تا درک بهتری از موقعیت جامعه شیعه در عصر مورد نظر، در جهان اسلام، به دست آید.
تاریخ تشیع از آغاز تا پایان غیبت صغری، اثر ]، پژوهشی است پیرامون تاریخ مکتب تشیع، از پیداش آن تا پایان غیبت صغری که به زبان فارسی و در دوران معاصر نوشته شده است.
کتاب با مقدمه مهدی پیشوایی آغاز شده است. نویسنده، مطالب کتاب را در هشت بخش تنظیم کرده و هر بخش را همچون متون درسی، به چند فصل تقسیم نموده است.
در بخش اول کتاب، منابع و مآخذی که در آن ها به تاریخ تشیع اشاره شده – به گونه اجمالی - معرفی گردیده و در بخش های بعدی، تاریخ تشیع از آغاز تا پایان غیبت صغری، بررسی و تحلیل شده است.
در مقدمه، تاریخ تشیع، تاریخ مکتبی زنده با پیروانی مبار ...


صغری در دانشنامه آزاد پارسی

صُغْری
(در لغت مؤنث اصغر، به معنای خردتر و کوچک تر) در اصطلاح منطق، یکی از دو مقدمۀ قیاس اقترانی که حد اصغر در آن ذکر شده باشد. حد اصغر حدی است که موضوع نتیجه واقع می شود.

معنی صغری به انگلیسی

minor (صفت)
کوچکتر ، خرد ، خردسال ، محزون ، پایین رتبه ، صغیر ، اصغر ، کمتر ، صغری ، کماد

معنی کلمه صغری به عربی

صغری
قاصر

صغری را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مرتضی امیرخانلو
به مقدمه اول قیاس میگویند.
M
صغری مونث اصغر به معنای کوچکتر
فاطمه صغری دختر امام حسین علیه السلام
صغری آبجی عزیز و دوست داشتنی من
صغری
صغری یعنی کوچیک مهربون دوست داشتن لقب حضرت فاطمه ص،،،،صغری هستم😍😍😘😘😘

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسم صغری   • غیبت کبری   • غیبت صغری چیست   • عکس نوشته صغری   • غیبت صغری و کبری امام زمان چیست   • مدت غیبت کبری امام زمان چند سال است   • علت غیبت صغری   • عکس اسم صغری   • معنی صغری   • مفهوم صغری   • تعریف صغری   • معرفی صغری   • صغری یعنی چی   • صغری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صغری

کلمه : صغری
اشتباه تایپی : wyvd
عکس صغری : در گوگل

آیا معنی صغری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )