برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1611 100 1
شبکه مترجمین ایران

صربستان

/serbestAn/

معنی صربستان در لغت نامه دهخدا

صربستان. [ ص ِ ب ِ ] (اِخ ) صربیه . و بزبان صرب سربیا یکی از دول کوچک شبه جزیره ٔ بالکان و از کشورهای قدیم اروپای وسطی واقع در ساحل راست دانوب است ؛ مساحت آن 87000 هزار گز مربع و نفوس آن 5000000 تن می باشد و پایتخت آن بلگراد است. رجوع به نقشه ٔ یوگوسلاوی شود. قرنها با قبایل وحشی منازعه کرده و همواره وابسته به امپراطوری شرق و یونانیها و بلغارها و غیره بوده است.
صربستان در قرن 12 م. استقلال یافت و درقرن چهاردهم در زمان حکومت دوشان (1335 - 1355) بقدرت رسید. ترکها پس از جنگ «کوسوو» بر آن تسلط یافتند. (1389). و با وجود طغیان «کاراژئورژ» (1804) تا سال 1815 آن را کاملا حفظ کردند در سال 1817 «میلوش اوبرِنوویش » از صربستان شاهزاده نشینی مستقل ایجاد کرد که کاملا نفوذ باب عالی (حکومت عثمانی ) را در آنجا برسمیت شناخت چهل سال بعد 1856 قرارداد پاریس بنام ضمانت اروپا جای نفوذ سلطان را در شاهزاده نشین مزبور گرفت و در هنگام طغیان «بُسنی » و «هرزگوین »، صربستان علیه باب عالی (حکومت عثمانی ) اعلام مخالفت کرد. سپاهیانش در آغاز مغلوب شدند اما روسیه دخالت کرد و عاقبت بر سپاه عثمانی ظفر یافت و طبق قرار داد برلن به صربستان استقلال کامل داده شد(1878) این کشور یک حکومت پادشاهی بنفع خاندان اوبرونویچ تشکیل داده در سال 1903 استقرار یافت. در سال 1912 - 1913 جنگ ضد عثمانی او را عظمت بخشید و بدنبال آن واقعه ٔ سرائیو آتش جنگ بزرگ 1914 - 1918 را روشن کرد. صربستان از طرف شمال توسط «آلمانها - اطریشیها» و از طرف جنوب توسط بلغارها پس از مقاومتی افتخارآمیز طولانی مغلوب شد (1914 - 1916) به سال 1918 توسطفاتحان فرانشه دسپری سر و سامان گرفت و به سال 1941مرکز حکومت جمهوری یوگوسلاوی گردید. صربستان از سنه ٔ1941 م. یکی از شش جمهوری ملی کشور فدراتیو یوگسلاوی میباشد و خود مشتمل بر دو قسمت است : جمهوری متحده ٔ ملی یوگسلاوی مرکب است از جمهوری ملی صربستان ، جمهوری ملی کرواسی ، جمهوری ملی اسلوونی ، جمهوری ملی بسنی وهرزگوین و جمهوری ملی مقدونیه و جمهوری ملی مونته نگرو. جمهوری ملی صربستان شامل ایالت خود مختار «وویووانیا» و ناحیه ٔ خود مختار «کورسوومتوهیا» نیز میباشد. (ماده ٔ 2 قانون اساسی مصوب 1946 م.) و هر یک از جمهوریهای ملی دارای قانون اساسی مخصوص ...

معنی صربستان به فارسی

صربستان
یکی از کشورهای اروپای جنوبی در ساحل راست رود دانوب که امروز جزو یکی از جمهور یهای متحد کشور یوگسلاوی میباشد. مساحت آن ۲۵۵۸٠٠ کیلو متر مربع است و ۲۱۹۱٠٠٠٠ تن سکنه دارد. مرکز آن شهر بلگراد است . این ناحیه پیاپی تحت تصرف ملت های مختلف مانند بربران مردم شرقی یونانیان و بلغاریان در می آمد و فقط در قر ۱۲ م . آزاد شد و در قر. ۱۴ م . بمنتهی درجه عظمت رسید . ترکان بعد از جنگ کوسو در سال ۱۳۸۹ م . آنجا را ضمیمه کشور عثمانی کردند و تا ۱۸۱۵ م . در تصرف آنان بود. در ۱۸۱۷ م . تحت فرماندهی میلوخ ابرتوویچ ( استقلال داخلی یافت .پس از جنک جهانی اول در ۱۹۱۸ م . کشوری بنام [ کشور صرب کروات و اسلوون ] تشکیل شد که تا ۱۹۲۹ م . دوام یافت و درین سال نام آن تبدیل به [ یوگوسلاوی ] شد .

صربستان در دانشنامه ویکی پدیا

صربستان
مختصات: ۴۴°۴۸′ شمالی ۲۰°۲۸′ شرقی / ۴۴٫۸۰۰°شمالی ۲۰٫۴۶۷°شرقی / 44.800; 20.467
صربستان مرکزی: ۵٬۴۷۹٬۶۸۶
وُیوودینا: ۲٬۱۱۶٬۷۲۵
کوزوو: ۱٬۸۰۰٬۰۰۰
صربستان، (به صربی: Србија) با نام رسمی جمهوری صربستان، (به صربی: Република Србија) یک کشور محاط در خشکی در مرکز جنوب خاوری اروپا است که بخش جنوبی جلگهٔ پانونی و جنوب شبه جزیره بالکان را دربرگرفته است. این کشور با مجارستان در شمال، رومانی و بلغارستان در شرق، جمهوری مقدونیه و مونته نگرو در جنوب، کرواسی و بوسنی و هرزگوین در غرب هم مرز است. بلگراد پایتخت این کشور است.
برای قرنها، در مرزهای فرهنگی میان شرق و غرب، یک پادشاهی قدرتمند صرب در قرون وسطی –بعدها با نام امپراتوری- بیشتر بالکان را در تصرف داشت. حکومت نوین صربستان در سال ۱۸۱۷ در پی قیام دوم صربها به وجود آمد. مرزهای امروزی کشور، پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفت. در آن زمان صربستان یک واحد فدرال درون جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی شد. صربستان در سال ۲۰۰۶ پس از آنکه مونته نگرو از اتحاد صربستان و مونته نگرو جدا شد، دوباره پس از فروپاشی یوگسلاوی در سال ۱۹۹۰ به وضعیت حکومت منفرد درآمد. در سال ۲۰۰۸، استان خودمختار کوزوو، به صورت یکطرفه از صربستان اعلان استقلال کرد. حکومت صربستان استقلال کوزوو را غیرقانونی دانسته و آن را به رسمیت نمی شناسد. کشورهای دنیا نیز واکنش های متفاوتی نسبت به این رویداد داشته اند.
صربستان در اروپا، در شبه جزیره بالکان و در جلگه پانونین قرار دارد. جایی که پیوندگر میان مرکز، جنوب و خاور اروپاست. رودخانه دانوب (۲۸۵۰ کیلومتر) در یک سوم شمال کشور جاری است. طول ۵۸۸ کیلومتری این رودخانه در کشور، مرز با کرواسی و بخشی از مرز با رومانی را تشکیل داده است. از دیگر رودخانه های صربستان می توان «ساوا»، «تیمیش»، «درینا» و «بگج» را نام برد. بیش ار یک چهارم سرزمین صربستان (۲۷٪) پوشیده از جنگل است.
عکس صربستان
صربستان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
جمهوری صربستان
پادشاهی صر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

صربستان در دانشنامه آزاد پارسی

صِرْبِستان (Serbia)
نمایی از شهر بلگراد، نمایی از شهر بلگراد، نمایی از شهر بلگراد، موقعیت. جمهوری صربستان (یوگسلاوی سابق) در اروپای جنوبی و در مرکز غربی شبه جزیرۀ بالکان جا دارد. از شمال به مجارستان از شرق به رومانی و بلغارستان، و از جنوب به مقدونیه و آلبانی، از جنوب غربی به دریای آدریاتیک، و از غرب به بوسنی و هرزگوین و کرواسی محدود می شود. مساحت این کشور ۸۸,۳۷۵ کیلومتر مربع و شهر بلگراد پایتخت آن است.سیمای طبیعی. بخش بزرگی از صربستان را کوه های بالکان و آلپ های دیناریک در جنوب فرا گرفته و رودخانه های موراوا، ایبار، لیم، و تیموک، که از ریزابه های رود دانوب اند، آن را مشروب می کنند. رود مرزی درینا نیز این کشور را از بوسنی و هرزگوین جدا می کند. رودخانۀ ساوا که از غرب به این سرزمین وارد می شود، در شهر بلگراد به رود دانوب می پیوندد و استان وویوودینا در شمال را از دیگر نواحی کشور جدا می کند. استان مزبور که عمدتاً از جلگۀ پانونیا تشکیل شده، بخش وسیع و حاصل خیزی است که رودهای دانوب و تیسا که از کشور بلغارستان به این سرزمین وارد می شوند آن را مشروب می کنند. جنوبی ترین بخش صربستان استان کوزوو است. استان مزبور از جنوب با مقدونیه و از غرب با جمهوری مونته نگرو هم مرز است و کوه های بالکان و آلپ های دیناریک آن را فرا گرفته اند. رودخانه های ایبار و بلی دریم نیز از این سرزمین می گذرند. بلندترین نقطۀ کشور با نام کوه داراویتسا، با ارتفاع ۲,۶۵۶ متر، در مرز مشترک کوزوو، آلبانی و مونته نگرو واقع است. کشور صربستان به شیوۀ جمهوری فدرال اداره می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از بلگراد، نووی ساد، نیش، کراگویِواتس، سوبوتیتسا، زرنیانین، و پریستینا. بیشتر نواحی این کشور دارای اقلیم قاره ای با زمستان های سرد و تابستان های گرم است. میانگین دمای شهر بلگراد در دی ماه ۱- درجۀ سانتی گراد، در تیرماه۲۳.۵ درجۀ سانتی گراد است و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۳۶۸ میلی متر می رسد. حدود ۲۸ درصد از مساحت کشور، به ویژه نواحی کوهستانی، را جنگل درختان برگ ریز فرا گرفته و آهو، خرس، گوزن، بز کوهی و نیز پرندگانی چون مرغابی، غاز، حواصیل، و قرقاول حیات وحش این کشور را تشکیل می دهد.
اقتصاد. جلگۀ حاصل خیز پانونیا، که بخش عمدۀ استان وویوودینا را شامل می شود، از زمان های گذشته به انبار غلۀ صربستان ...

صربستان در جدول کلمات

این کشور در پی همه پرسی 21 مه 2006 (میلادی)در روز 3 ژوئن همان سال از فدراسیون صربستان و مونته نگرو جدا شد و اعلام استقلال کرد
مونته نگرو

صربستان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• صربستان ویزا   • صربستان و مونتهنگرو   • تور صربستان   • نقشه صربستان   • بلگراد صربستان   • صربستان مقصدها   • نقشه کشور صربستان   • صربستان والیبال   • معنی صربستان   • مفهوم صربستان   • تعریف صربستان   • معرفی صربستان   • صربستان چیست   • صربستان یعنی چی   • صربستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صربستان

کلمه : صربستان
اشتباه تایپی : wvfsjhk
آوا : serbestAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس صربستان : در گوگل

آیا معنی صربستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )