برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1517 100 1
شبکه مترجمین ایران

صحیح بخاری

صحیح بخاری در دانشنامه اسلامی

صحیح بخاری
بخاری (194-256) از بزرگترین و مهمترین مصنفین حدیثی اهل سنت است. او در بخارا در خانواده ای جدید الاسلام زاده شد (جد دوم او از مجوسیت به اسلام گرویده بود) . حافظه و استعداد حدیثی فوق العادۀ، موجب تخصص یافتن او در این علم در سنین نوجوانی شد. به مناطق مختلف اسلامی مثل مکه و مدینه و بغداد و کوفه و مصر و شام مسافرت کرد و حدیث را از اساتید مختلف فراگرفت.
در بین اهل سنت حافظه و شخصیت او به صورت اسطوره درآمده است؛ شاید بسیاری از داستان هایی که نسبت به او نقل می شود جعلی و ناشی از همین شخصیت اسطوره ای باشد.کتاب صحیح را در طی 16 سال و در حال مسافرت نوشته است و آنرا بر اساتید حدیثی خود عرضه کرده است. بخاری در اواخر عمر به منطقۀ خراسان بازگشت و مورد استقبال بسیار زیاد قرار گرفت لکن پس از مباحثاتی که در پی فتنۀ «مخلوق بودن یا نبودن قران» رخ داد از نیشابور، و بخارا، مطرود شد و در تنهایی در روستایی در نزدیکی سمرقند جان داد. صحیح بخاری، مهمترین کتاب حدیثی اهل سنت است. آنان به این کتاب با دیدی عجیب و مقدس مآبانه می نگرند. بخاری، پایه گذار انتخاب و جمع آوری احادیث صحیح و تنظیم و ترتیب آن بوده است. قبل از او، احادیث مختلف، اعم از صحیح، حسن و ضعیف در کنار هم می آمدند.او احادیث کتاب خود را از بین 600 هزار حدیث انتخاب کرده است (لازم به ذکر است که مقصود 600 هزار متن و یا سند متفاوت است) و ملتزم به صحت آنها شده است.مقصود از کتاب «جامع» کتابی است که شامل تمامی ابواب فقهی، تاریخی، عبادی و تفسیری شود و بخاری تمامی این ابواب را در کتاب خود آورده است.
دربارۀ این کتاب نکاتی را به اختصار، ذکر می کنیم.
احادیث مخالف قران و عقل، رؤیت خداوند، مکان خداوند، اعضاء بدن خداوند، خندۀ خداوند، کشف ساق خدا، احادیث موهن نسبت به نبی اکرم و سایر پیامبران (ع) مثل ثوبی حجر و. . . ، متون دال بر تحریف قرآن در آن وجود دارد. برای آشنایی بیشتر به کتاب «سیری در صحیحین» مراجعه کنید.
آشنایی با تاریخ و منابع حدیث,محمدکاظم طباطبایی, جلد 1 ، (صفحه 76)
‏صحیح بخاری و مسلم در ترازوی نقد‏‏ ...

صحیح بخاری در دانشنامه ویکی پدیا

صحیح بخاری
صحیح بخاری یکی از کتاب های حدیث و جزوصحاح ستّه است. صحیح بخاری معتبرترین کتاب حدیث نزد اهل سنت محسوب می شود که توسط حافظ ابوعبدالله محمد بن اسماعیل بن ابراهیم بن مغیرة بن بردزبه بخاری (۱۹۴–۲۵۶ هجری) گردآوری شده است. نام بخاری در حقیقت همان بخارائی است. اهمیت حدیث نبوی علی الخصوص معتبرترین آن ها که صحاح سته نامیده می شوند موجب شد که شروح مختلفی بر این کتب نوشته شوند که می توان به فتح الباری فی شرح صحیح بخاری نوشته ابن حجر العسقلانی و عمدة القاری از بدرالدین العینی اشاره داشت. اهل سنت این کتاب را از صحیح ترین کتب احادیث می دانند.
از مذاهب اسلاماهل سنت
مذاهب فقهی
حنفی · مالکی · شافعی · حنبلی
عکس صحیح بخاری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

صحیح بخاری در دانشنامه آزاد پارسی

صَحیحِ بُخاری
(یا: الجامع الصحیح بخاری؛ نام کامل آن: الجامع المسند الصحیح المختصر من امور رسول الله و سننه و ایامه) اثر محمد بن اسماعیل بخاری، کتابی به عربی، مجموعه ای از احادیث نبوی (نخستین کتاب از صحاح ستّه). این کتاب حدود ۹هزار حدیث نبوی دارد که بخاری آن ها را از ۶۰۰ هزار حدیثی که تحصیل کرده بود انتخاب کرده است. شرح ها و تعلیقه های بسیار دارد و در چندین کشور عربی و اروپایی به چاپ رسیده است.

صحیح بخاری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی صحیح بخاری   • مفهوم صحیح بخاری   • تعریف صحیح بخاری   • معرفی صحیح بخاری   • صحیح بخاری چیست   • صحیح بخاری یعنی چی   • صحیح بخاری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صحیح بخاری

کلمه : صحیح بخاری
اشتباه تایپی : wpdp fohvd
عکس صحیح بخاری : در گوگل

آیا معنی صحیح بخاری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )