برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1613 100 1
شبکه مترجمین ایران

شهرنشینی

/SahrneSini/

مترادف شهرنشینی: تمدن، مدنیت

متضاد شهرنشینی: بادیه نشینی

معنی شهرنشینی در لغت نامه دهخدا

شهرنشینی. [ ش َ ن ِ ] (حامص مرکب ) تمدن. حضارت. (یادداشت مؤلف ). شهرنشینی در ایران سابقه ٔ کهن دارد، و بعضی از نخستین شهرهای مهم دنیا در ایران بوجود آمده مانند شوش و هگمتانا. (از ایرانشهر ج 1 ص 101). رجوع به ایرانشهر و تاریخ تمدن جرجی زیدان شود.

معنی شهرنشینی به فارسی

شهرنشینی
تمدن حضارت شهرنشینی در ایران سابقه کهن دارد .

شهرنشینی در دانشنامه اسلامی

بنی اسرائیل در آن زمان به صورت گروهی پراکنده بودند، نه خانه ای از خود داشتند و نه اجتماع و تمرکزی، نه برنامه سازنده معنوی داشتند! لذا موسی و برادرش هارون مأموریت یافتند که برای بازسازی اجتماع بنی اسرائیل مخصوصا از نظر روحی برنامه ای را پیاده کنند: نخست به امر خانه سازی و جدا کردن مسکن خویش از فرعونیان همت بگمارند، این کار چند فایده داشت: یکی اینکه آنها با مالک شدن مسکن در سرزمین مصر علاقه بیشتری به دفاع از خود و از آن آب و خاک پیدا می کردند. دیگر اینکه از زندگی طفیلی گرا در خانه های قبطیان به یک زندگی مستقل، منتقل می شدند. و دیگر اینکه اسرار کارها و نقشه های آنها به دست دشمنانشان نمی افتاد.
مأموریت موسی و هارون علیهما السلام، برای اسکان بنی اسرائیل در شهر مصر:«واوحینآ الی موسی واخیه ان تبوءا لقومکما بمصر بیوتا...» و به موسی و برادرش وحی کردیم که برای قوم خود خانه هائی در سرزمین مصر انتخاب کنید ... . کلمه «تبوءا» تثنیه امر از باب تفعل است، و مصدرش تبوی و به معنای مسکن گرفتن و منزل گزیدن است، و کلمه مصر نام شهر و یا کشور فرعون است.
برنامه حضرت موسی
بنی اسرائیل در آن زمان به صورت گروهی پراکنده، شکست خورده، وابسته و طفیلی، و آلوده و ترسان بودند، نه خانه ای از خود داشتند و نه اجتماع و تمرکزی، نه برنامه سازنده معنوی داشتند و نه شهامت و شجاعت لازم برای یک انقلاب کوبنده! لذا موسی و برادرش هارون مأموریت یافتند که برای بازسازی اجتماع بنی اسرائیل مخصوصا از نظر روحی برنامه ای را پیاده کنند: نخست به امر خانه سازی و جدا کردن مسکن خویش از فرعونیان همت بگمارند، این کار چند فایده داشت:یکی اینکه آنها با مالک شدن مسکن در سرزمین مصر علاقه بیشتری به دفاع از خود و از آن آب و خاک پیدا می کردند. دیگر اینکه از زندگی طفیلی گرا در خانه های قبطیان به یک زندگی مستقل، منتقل می شدند. و دیگر اینکه اسرار کارها و نقشه های آنها به دست دشمنانشان نمی افتاد. و (آنها را امر فرمود به اینکه)خانه هایشان را مقابل یکدیگر و نزدیک به هم بسازند، زیرا قبله در اصل به معنی حالت تقابل می باشد، و اطلاق کلمه قبله بر آنچه امروز معروف است در حقیقت معنی ثانوی برای این کلمه است. این کار کمک مؤثری ب ...

شهرنشینی در دانشنامه ویکی پدیا

شهرنشینی
شهرنشینی کلاً در معنی زندگی یک جمعیت در شهرها به کار می رود ولی معمولاً به افزایش شمار ساکنان شهرها نسبت به ساکنان روستایی یک کشور یا منطقه اشاره دارد.
مهاجرت داخلی
بیکاری
کلانشهر
مگالاپلیس
شهرنشینی و افزایش آن، بر اقتصاد و محیط زیست یک منطقه تأثیر زیادی دارد. همچنین روحیات و شیوه زندگی مردم شهرنشین با گسترش شهرنشینی دستخوش دگرگونی های نسبتاً زیادی می شود.
شهرنشینی بی رویه و گسترش پرشتاب پدیده شهرنشینی در بسیاری کشورها باعث به وجود آمدن پدیده هایی همچون حاشیه نشینی، زاغه نشینی، تکدی گری، تشکیل شهرهای خوابگاهی، افزایش بیکاری و بزهکاری و مشکلات و ناسازگاری های فرهنگی می شود.
از سال ۱۳۳۵ معیارهای مشخصی برای تبدیل روستا به شهر در نظر گرفته شد که از جمله آن، داشتن حداقل ۵ هزار نفر جمعیت بود. این مقدار در سال ۱۳۶۵ به ۱۰ هزار نفر افزایش یافت تا اینکه با تغییر دوباره قانون در سال ۱۳۷۱، مقدار کمینه برداشته شد و هر نقطه دارای شهرداری به عنوان شهر شناخته شد. این تغییر قانون در دوره ده ساله ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۸، باعث زایش بیش از ۴۰۰ شهر شد و نقش مهمی در افزایش درصد شهرنشینی ایران به بیش از ۷۰ درصد داشته است.
در انسان شناسی و باستان شناسی انقلاب شهرنشینی (انگلیسی: Urban revolution) به روندی گفته می شود که در آن روستاهای کوچک، فاقد سواد نوشتن، و وابسته به کشاورزی و روابط خویشاوندی تبدیل به جوامع بزرگ و پیچیده شهری می شوند. اصطلاح انقلاب شهرنشینی را نخستین بار باستان شناس استرالیایی وی. گوردون چایلد در دهه ۱۹۳۰ مطرح کرد. چایلد همچنین عبارت انقلاب نوسنگی را برای توصیف فرایندی که در آن جوامع شکارچی-گردآورنده به روستاهای کشاورزی تبدیل می شوند ابداع کرد. چایلد ده اصل در مورد مدل انقلاب شهرنشینی مطرح می کند:
انقلاب شهرنشینی را به همراه یکیانقلاب نوسنگی و انقلاب صنعتی از مهمترین مراحل در تکامل اجتماعی-فرهنگی انسان دانسته اند. تفاوت مهم انقلاب شهرنشینی با انقلاب نوسنگی در آن بود که انقلاب شهرنشینی بر رابطه انسان با طبیعت تاثیری نگذاشت، بلکه تاثیر آن در رابطه انسان ها با یکدیگر بود. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شهرنشینی در دانشنامه آزاد پارسی

شهرنشینی (urbanization)
فرآیندی که طی آن جمعیتی که در شهرها و شهرک ها یا حومۀ آن ها زندگی می کنند، از گذر مهاجرت و زاد و ولد افزایش می یابد. رشد تمرکز شهری در امریکا و اروپا پدیده ای نسبتاً جدید است و پیشینۀ آن به حدود ۱۵۰ سال قبل یعنی اوایل انقلاب صنعتی می رسد، اگرچه نخستین شهرهای دنیا بیش از ۵هزار سال پیش بنا شدند. تقریباً همۀ رشد شهری در کشورهای در حال توسعه روی خواهد داد، که در آن سالانه ده شهر بزرگ سر بر خواهد آورد. در ایران بنابر سرشماری ۱۳۸۵، شهرنشینی از۶۱.۳۱ درصد در ۱۳۷۵ به۶۸.۴۶ درصد در ۱۳۸۵ افزایش یافته است. شهرنشینی تأثیر مهمی در ساختارهای اجتماعی جوامع صنعتی داشته و بر محل زندگی مردم و نیز بر چگونگی زندگی آنان نیز مؤثر بوده است. در انگلستان از ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۲ حدود ۷۰۵هزار هکتار از زمین های کشاورزی سابق را به خانه سازی، توسعۀ صنعتی، و جاده سازی اختصاص دادند. مرکز اقامتگاه های انسانی سازمان ملل در ۱۹۹۶ گزارش داد که رشد اغلب شهرها در دهۀ ۱۹۸۰ کندتر از سه دهۀ قبل از آن بوده است، زیرا بسیاری از مردم از شهرها کوچ کرده اند، تا آن که به شهرها مهاجرت کنند.

شهرنشینی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمد
مدنیت

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شهرنشینی در جدول   • شهرنشینی چیست   • معنی شهرنشینی   • معنی گمراه   • مترادف شهرنشینی   • معنی جدال جنگ   • معنی کلمه شهرنشینی   • معنی کلمه گمراه   • مفهوم شهرنشینی   • تعریف شهرنشینی   • معرفی شهرنشینی   • شهرنشینی یعنی چی   • شهرنشینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرنشینی

کلمه : شهرنشینی
اشتباه تایپی : aivkadkd
آوا : SahrneSini
نقش : اسم
عکس شهرنشینی : در گوگل

آیا معنی شهرنشینی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )