برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1414 100 1

شهرستان نوشهر

شهرستان نوشهر در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان نوشهر
شهرستان نوشَهر یکی از شهرستان های استان مازندران در شمال ایران است که از غرب به شهرستان چالوس، از شرق به شهرستان نور، از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته کوه های البرز متصل است. مرکز این شهرستان شهر نوشهر است.
بخش مرکزی شهرستان نوشهر
دهستان بلده کجور
دهستان خیرودکنار
دهستان کالج
این شهر دارای بندر بوده و از دیرباز با کشورهای حاشیه دریای خزر مراودات تجاری داشته و دارد همچنین شهر بندری نوشهر دارای فرودگاه بوده و نزدیکترین فرودگاه از شرق مازندران به آن ساری و از غرب به آن رامسر می باشد. زبان مردم این شهرستان مازندرانی با گویش کجوری است که به گویش مردم شهرستان نور و شرق چالوس شباهت دارد همچنین زبان رسمی کشور فارسی نیر در این منطقه رایج است.
این شهرستان در تاریخ به همراه شهرستان نور و شهرستان چالوس یک ایالت کهن و تاریخی به نام رویان را تشکیل می دادند که مرکز آن شهر کهن کجور بود که بعدها با جدا شدن چالوس از آن ایالت، به رستمدار و استندار تغییر نام داد. شهر کهن رویان محل حکومت سلسله پادوسپانیان بود که دومین سلسله طولانی جهان پس از سلسله آفتاب در ژاپن بود و حدود ۱۰۰۰ سال در این منطقه حکومت کردند.
محدوده تاریخی کجور از شمال به دریای مازندران از غرب به رود چالوس از شرق به سولده (نور) و از جنوب به دره نور محدود می شود. منطقه کجور به همراه کلارستاق، لنگا، تنکابن، سختسر و هوسم بخشی از رویان کهن بود که بعدها رسمتدار نام گرفت. رویان کهن از نواحی غربی طبرستان محسوب می شده است.
بخش مرکزی شهرستان نوشهر یکی از بخش های شهرستان نوشهر در استان مازندران در شمال ایران است.
بخش مرکزی شهرستان نوشهر
دهستان کجور
دهستان خیرودکنار
دهستان نارنج بن
شهر: نوشهر
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان نوشهر در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۰۳۹۲۰ نفر بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهرستان نوشهر

شهرستان نوشهر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان نوشهر   • مفهوم شهرستان نوشهر   • تعریف شهرستان نوشهر   • معرفی شهرستان نوشهر   • شهرستان نوشهر چیست   • شهرستان نوشهر یعنی چی   • شهرستان نوشهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان نوشهر
کلمه : شهرستان نوشهر
اشتباه تایپی : aivsjhk k,aiv
عکس شهرستان نوشهر : در گوگل

آیا معنی شهرستان نوشهر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )