برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1621 100 1
شبکه مترجمین ایران

شهرستان شاهرود

شهرستان شاهرود در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان شاهرود
شهرستان شاهرود از بزرگترین شهرستان های ایران از لحاظ مساحت می باشد به طوری که دومین شهرستان بزرگ کشور ایران بعد از شهرستان طبس می باشد. شهرستان شاهرود دارای فرمانداری ویژه است و مرکز این شهرستان شهر شاهرود می باشد و در شمال شرقی کشور ایران قرار دارد. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۲۵٬۰۰۷ نفر بوده است و در سال ۱۳۹۰ بر اساس نتایج مرکز آمار ایران، جمعیت برابر با ۲۳۸٬۸۳۰ نفر پرجمعیت ترین شهرستان استان سمنان می باشد. زبان مردم شهرستان فارسی است. اقوام الیکایی که در این شهرستان ساکن هستند نیز به زبان مازندرانی سخن میگوند ، همچنین اقلیتی لر تبعیدی است.
بخش مرکزی شهرستان شاهرود
دهستان حومه شاهرود
دهستان دهملا
دهستان طرود
این شهرستان از شمال به استان گلستان، از جنوب به استان های اصفهان و یزد، از شرق به استان خراسان رضوی و شهرستان میامی وازغرب به شهرستان دامغان محدوداست. این شهرستان از شمال به شهرستان های گرگان، علی آباد، رامیان، مینودشت و آزادشهر در استان گلستان، از مشرق به شهرستان های جاجرم دراستان خراسان شمالی و سبزوار و بردسکن در استان خراسان رضوی، از مغرب به شهرستان دامغان و از جنوب به شهرستان های نائین در استان اصفهان و طبس در استان خراسان جنوبی محدود می شود.
شهرستان شاهرود در فاصله ۳۹۰ کیلومتری تهران، در حاشیه کویر و در دامنه های جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده است. مساحت شاهرود ۵۱۴۱۹ کیلومترمربع است.
به طور کلی ترقی و توسعه چشمگیر شاهرود که بعد از فتحعلی شاه قاجار شتاب بیشتری نیز گرفت مربوط به عواملی نظیر؛ وجود منابع آبی قابل دسترسی، چمنزارهای سبز و خرم، مردمی بافرهنگ، اراضی قابل کشت و باغات میوه فراوان، آب و هوای مناسب، مزایای دفاعی شهر همچون وجود کوه ها و مرتفعات ناحیه و همچنین زمینه های مساعد ارتباطی و سوق الجیشی مناسب (واقع شدن شاهرود در مسیر جاده تهران-مشهد و همچنین در مسیر جاده مهم وتاریخی ابریشم) بوده است.
عکس شهرستان شاهرود
اندیس خاک صنعتی جنوب غرب شهرستان شاهر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شهرستان شاهرود را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان شاهرود   • مفهوم شهرستان شاهرود   • تعریف شهرستان شاهرود   • معرفی شهرستان شاهرود   • شهرستان شاهرود چیست   • شهرستان شاهرود یعنی چی   • شهرستان شاهرود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان شاهرود

کلمه : شهرستان شاهرود
اشتباه تایپی : aivsjhk ahiv,n
عکس شهرستان شاهرود : در گوگل

آیا معنی شهرستان شاهرود مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )