برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1528 100 1
شبکه مترجمین ایران

شمعون

معنی اسم شمعون

اسم: شمعون
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عبری
معنی: شنونده، نام یکی از برادران یوسف (ع)

معنی شمعون در لغت نامه دهخدا

شمعون. [ ش َ ] (اِخ )پدر ماریه ٔ قبطیه است مادر ابراهیم فرزند حضرت رسول (ص ). (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از آنندراج ). پدریکی از دو سُرّیه ٔ رسول اﷲ (ص ). نام پدر زوجه ٔ حضرت رسول (ص ) مادر ابراهیم ، و او را مقوقس به رسول (ص ) هدیه فرستاد و او در خلافت عمر وفات کرد. (یادداشت مؤلف ). پدر ماریه ٔ قبطیه و به قول بعضی پدر ریحانه زوجه ٔ آن حضرت. (از حبیب السیر چ سنگی ج 1 ص 148 و 151).

شمعون. [ ش َ ] (اِخ ) ابن زیدبن خنافه ، مکنی به ابوریحانة. صحابی انصاری است پدر ریحانه ، سُرّیه ٔ نبی (ص ) و سمعون نیز روایت شده است. (از منتهی الارب ) (از آنندراج ).

شمعون. [ ش َ ] (اِخ ) مرد متقی و پرهیزکاری که در اورشلیم سکونت داشت و وحی بدو رسید که نخواهد مرد تا مسیح را ببیند. (از قاموس کتاب مقدس ). نام یکی از انبیای بنی اسرائیل. (یادداشت مؤلف ).

شمعون. [ ش َ ] (اِخ ) نام برادر عیسی مسیح (ع ). (از قاموس کتاب مقدس ).
- برادر شمعون ؛ مراد حضرت مسیح (ع ) است :
آب خدا آنکه مرده زنده بدو کرد
آن پسر بی پدر برادر شمعون.
ناصرخسرو.

شمعون. [ ش َ ] (اِخ ) نام یکی از حواری عیسی علیه السلام. (منتهی الارب ) (از یادداشت مؤلف ) (از غیاث ) (المدهش ابن جوزی ). شمعون بر دین عیسی بود و دعوت دین عیسی کرد. (تاریخ گزیده ص 68). نام یکی از سه اصحاب خاص و نیز یکی از دوازده تن حواریون حضرت عیسی (ع ) که نخستین بار در دشت به توسط اندریاس با حضرت مسیح (ع ) ملاقات کرد. و حضرت نام او را کیفاس نامید که به زبان سریانی همان پطرس است. (قاموس کتاب مقدس ) :
تأویل در سیه شب ترسایی
شمع و چراغ عیسی و شمعون است.
ناصرخسرو.

شمعون. [ ش َ ] (اِخ ) شمعون قانوی ، شمعون القنانی . نام یکی از دوازده تن حواریون عیسی علیه السلام. (ابن شحنه ) . شمعون قانوی همان شمعون غیور و یکی از جمله ٔ دوازده حواری بود و لفظ قانوی اشاره به موطن او نیست ، بلکه لفظ کلدانی و اشاره به غیوری اوست. (از قاموس کتاب مقدس ). شمعون یا شمعون الصفابن توما معروف به سمعان قانوی منسوب به قاناالجلیل که کوهی است در نزدیکی دمشق ، و او از حواریون و شاگردان ...

معنی شمعون به فارسی

شمعون
پدر ماریه قبطیه است مادر ابراهیم فرزند حضرت رسول ( ص )
دهی از دهستان بلوک شرقی بخش مرکزی شهرستان دزفول واقع در ۲۴ هزار گزی جنوب خاوری دزفول و ۲٠ هزار گزی جنوب شوسه دزفول به شوشتر . موقع جغرافیایی آن دشت و هوای آن گرم سیر مالاریایی است .

شمعون در دانشنامه اسلامی

شمعون
حضرت شمعون یکی از دوازده حواری حضرت عیسی (ع) و برگزیده ترین آن ها و وصی آن حضرت به شمار می رفته است. اعمالی که عیسی علیه السّلام انجام میداد شمعون نیز عملی می کرد کور مادرزاد و مرض پیسی را شفا میداد و اموات را به اذن خدا زنده می کرد.
(بعد از عیسی بن مریم) شمعون علیه السّلام از برای دین خدا قد علم کرد و اعمالی که عیسی علیه السّلام انجام میداد شمعون نیز عملی میکرد کور مادرزاد و مرض پیسی را شفا میداد و اموات را به اذن خدا شفا میداد و شیعیان صادق با او بودند، اشخاصی که به شمعون ایمان می آورد مؤمن و افرادی که او را منکر میشدند کافر و آنهائی که درباره آن حضرت شک داشتند گمراه بشمار میرفتند.
شمعون علیه السّلام حواریون را بسوی شهرها روانه میکرد تا مردم را (بسوی خدا) دعوت کنند. عیسی و شمعون علیهما السّلام هیچ کسی را بطرف روم نمیفرستادند مگر اینکه کشته میشد، شمعون بدو نفر از اصحاب خود فرمود: شما در فلان وقت بطرف روم حرکت کنید ولی آنها قبل از آن وقت معلوم حرکت کردند و پادشاه آنان را گرفته حبس کرد.
همین که آن وقت معهود در رسید شمعون علیه السّلام بصورت طبیب حرکت کرد و هیچ کسی را تحت معالجه قرار نمیداد مگر اینکه او را شفا میداد (و بدین نحو) بر پادشاه غلبه یافت.
بعد از آن پادشاه خوابی دید و خواب خود را برای شمعون علیه السّلام نقل کرد شمعون گفت: شاید در حبس تو گروهی از مظلومین زندانی باشند؟ پس شمعون پادشاه را دستور داد که به امور کلیه محبوسین رسیدگی شود، پادشاه و شمعون در یک مجلس نشستند و پادشاه بنا کرد به امور زندانیان رسیدگی کردن تا اینکه بآن دو نفر قاصد شمعون رسید، همین که از جریان کار آنها سؤال کرد؟ گفتند: ما فرستادگان عیسی هستیم و کور مادرزاد و مرض پیسی را شفا میدهیم.
پادشاه گفت: شخص کوری را حاضر کنید، شخص کوری را آوردند که هیچ وقت قوه بینائی نداشته بود، پس شمعون دست خود را روی دو چشم او نهاد و گفت: شفا یابید چون دست خود را برداشت آن مرد کور بینا شد، بعد از آن پادشاه دائما معجزه ای پس از معجزه ای از شمعون مشاهده کرد تا اینکه پسر پادشاه را که هفت سال قبل از آن مرده بود زنده کرد. آنگاه پادشاه و جمیع اهل مملکتش بشمعون ایمان آوردند و امر حضرت عیسی را بزرگ شماردند تا اینکه درباره عیسی علیه السّلام گفتند آنچه را که گفتند. ...

شمعون در دانشنامه ویکی پدیا

شمعون
شَمعون الصَّفا، بزرگِ حواریون و وصی عیسی بود. به نقل برخی مفسّران، ذیل آیه ۱۴ سوره یس وی از جمله رسولان حضرت عیسی دانسته شده که برای انجام دادن تبلیغ به شهر انطاکیه مأموریت یافت. مسیحیان او را شمعون پطرس می نامند.
حواریون
فطرس (شمعون پطرس یا پترس)
عیسی
حبیب نجار
شَمْعُون بِنْ صِمَحْ دُوران(عبری: שמעון בן צמח דוראן) که به نام رشبصد (רשב"ץ) خوانده می شد، خاخام، فیلسوف، ریاضیدان، ستاره شناس و پزشک یهودی است که در سال های بین ۱۳۶۱ تا ۱۴۴۴ میلادی می زیست.
زونز، زادگاه شمعون بن صمح را در بارسلونا دانسته است؛ اما درست آن است که شمعون بن صمح در آذار ۱۳۶۱ میلادی، در جزیره مایورکا متولد شد. او را نواده ابن گرشوم دانسته اند؛ این ادعا اثبات نشده است اما احتمالاً شمعون از خویشاوندان نزدیک لاوی بن گرشوم بوده است. او شاگرد افرایم ویدال و یونا مائیستر، خاخام ساراگوسا و کالاتایود است که دخترش بونگودا با شمعون ازدواج کرد. پس از کشتارهای دسته جمعی سال ۱۳۹۱ در بالئاریک آیلز، شمعون به همراه پدر و خواهرش به الجزیره رفت، و در آن جا به مطالعه پزشکی و آموزه های دین یهود پرداخت. وی همچون در آن جا شاگردی خاخام اعظم اسحق بن ششت را کرد و پس از مرگ ششت در سال ۱۴۰۸، شمعون به عنوان خاخام اعظم الجزیره برگزیده شد. شمعون بن صمح، که تمام دارایی خود را در پالما تا آخر عمر بر این سمت باقی ماند؛ و از سوی جامعه یهود الجزیره حقوق دریافت می کرد.
شمعون علاوه بر تحقیقاتی که در زمینه های شریعت یهود انجام داد، تعدادی تحقیق فلسفی نیز تألیف کرد. دو اثر عمده او عباراند از اوهو مشپاط(دوست دار عدالت) که در رابطه با عنایت الهی است و ماگن آووت(سپر پدران) که در مورد اصول اساسی دین یهود است. فصل چهارم از دومین بخش کتاب ماگن آووت، رسا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی شمعون به انگلیسی

simon (اسم)
شمعون

شمعون را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

متین
شمعون اسم دومین فرزندان یعقوب نبی است
در تورات معنی آن خدا (خواسته ی مرا )شنید معنی شده است زیرا لیه زن یعقوب نبی فرزندی از خدا خواست و در نتیجه شمعون متولد شد پس لیه اسم اورا شمع (با سمع در عربی هم معنی است) اون (ضمیر مشترک در عبری و عربی ) گذاشت معنی آن خدا شنید است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شمعون بن حمون   • شمعون در یوسف پیامبر   • شمعون پیامبر   • شمعون برادر یوسف   • شمعون الصفا   • شائول شمعون   • شمعون پسر یعقوب   • دینه دختر یعقوب   • معنی شمعون   • مفهوم شمعون   • تعریف شمعون   • معرفی شمعون   • شمعون چیست   • شمعون یعنی چی   • شمعون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شمعون

کلمه : شمعون
اشتباه تایپی : alu,k
عکس شمعون : در گوگل

آیا معنی شمعون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )