برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1610 100 1
شبکه مترجمین ایران

شاه سلطان حسین صفوی

شاه سلطان حسین صفوی در دانشنامه اسلامی

شاه سلطان حسین صفوی
شاه سلطان حسین صفوی (۱۱۳۹ـ۱۰۷۹ق)، آخرین پادشاه صفوی. نقل شده که وی فردی بخشنده، مهربان، ساده پوش، دل رحم بوده و از جنگ و خون ریزی احتراز می کرد. راحت طلبی و ناکارآمدی سیاسی وی، در حمله محمود افغان، موجب از دست رفتن تاج و تخت سلطنت صفویان شد. اشرف افغان جانشین محمود، در سال ۱۱۳۹ ه.ق به علت حمایت سلطان عثمانی از سلطان حسین، دستور قتل وی را داد. او را در اصفهان کشتند، سرش را برای اشرف فرستادند و پیکرش را در قم به خاک سپردند.
شاه سلطان حسین احتمالاً در ۱۰۷۹ ه.ق زاده شد. کودکی و جوانی را در اندرونی شاهی گذراند.
پس از درگذشت شاه سلیمان صفوی، اختلاف بر سر جانشینی او شدت گرفت تا سرانجام با صلاح دید مریم بیگم، عمه مادر حسین صفوی، حسین در ۱۱۰۵ ه.ق جانشین پدر شد و شیخ الاسلام محمدباقر مجلسی تاج شاهی را بر سر او گذاشت و خطابه ای در ضرورت رفع فسوق و مناهی ایراد کرد.
«گزارش سفیر کشور پرتغال در دربار شاه سلطان حسین صفوی»، کتابی است به زبان فارسی حاوی گزارش های سفیر پرتغال در ایران؛ گرگوریوپریرا فیدالگو، در خلال سال های 1696 تا 1697م.
مقدمه مترجم فارسی؛ خانم پروین حکمت، دیباچه ژان اوبن؛ (مترجم کتاب از پرتغالی به زبان فرانسه)، مدیر تحقیقات در مدرسه تجربی تتبعات عالی در دانشگاه سوربن (پاریس)، مقدمه مولف و گزارش سفر وی ساختار کتاب حاضر را شکل می دهد.
خلیج فارس به علت راه دریایی ممتاز و مخصوصا قرار داشتن بر سر راه شبه قاره هند، از دیرباز مورد توجه بسیاری از کشورها بوده است و کشورهای کرانه نشین این خلیج نیز از اهمیت آن آگاه بوده اند.
در قرن هفده میلادی خلیج فارس صحنه رقابت چند کشور اروپایی بود و شاید بتوان گفت، یکی از اولین قدم های استعماری از راه همین خلیج برداشته می شود؛ اما ادامه اهمیت خلیج فارس نه تنها به زمان ما نیز کشیده شده است، بلکه بر اهمیت آن امروزه بیش از پیش افزوده گردیده است. موضوع کتاب حاضر گزارش سفر گرگوریوپریرا فیدالگو سفیر پرتغال و حکومت گوآ در هند در نواحی خلیج فارس و ب ...

شاه سلطان حسین صفوی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شاه سلطان حسین صفوی   • مفهوم شاه سلطان حسین صفوی   • تعریف شاه سلطان حسین صفوی   • معرفی شاه سلطان حسین صفوی   • شاه سلطان حسین صفوی چیست   • شاه سلطان حسین صفوی یعنی چی   • شاه سلطان حسین صفوی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شاه سلطان حسین صفوی

کلمه : شاه سلطان حسین صفوی
اشتباه تایپی : ahi sgxhk psdk wt,d
عکس شاه سلطان حسین صفوی : در گوگل

آیا معنی شاه سلطان حسین صفوی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )