برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1637 100 1
شبکه مترجمین ایران

شاهرود

/SAhrud/

معنی شاهرود در لغت نامه دهخدا

شاهرود. (اِ مرکب ) آب بزرگ. رود بزرگ. مطلق رود بزرگ. || نام سازی است که آن را شهرود نیز گویند. (شرفنامه ٔ منیری ). نام سازی است مانند نی که اکثر و اغلب رومیان دارند و در بزم و رزم بنوازند. (فرهنگ جهانگیری ) (برهان قاطع) (رشیدی ). سازی مانند نی که رومیان نوازند. (انجمن آرا) (آنندراج ) : ابلیس مر او [ بونال پسر قابیل ] را غره کرد و این خبرها او را اندر آموخت تا انگور بگرفت و شیره کرد و مر او را دست بازداشت تا تلخ شد پس بپالود و بقرابه و قنینه و صراحی اندر کرد و پیش نهاد و شاهرود و چنگ و آنچه بدین ماند همه بساخت. (ترجمه ٔ طبری بلعمی ). || تاری بود که بر سازهابندند و آن را شهرود نیز خوانند. (فرهنگ جهانگیری ).تار بمی که در اکثر سازها بندند و آن در مقابل تار زیر است. (برهان قاطع). تار سیمی که در سازها بندند و آن را شهرود نیز خوانند. (انجمن آرا) (آنندراج ).

شاهرود.(اِخ ) نام رودخانه ای که حکیم ابن احوص سغدی کرد به سال ست و ثلثمائه (306 هَ. ق.). (یادداشت مؤلف ).

شاهرود. (اِخ ) نام رودخانه ٔ بزرگی است که منبع آن ولایت طالقان قزوین باشد. (فرهنگ جهانگیری ) (برهان ) (سروری ). رودی است که از دو شعبه ٔ طالقان و الموت پدید آید. شعبه ٔ طالقان از کوههای بلوک طالقان و شعبه ٔ الموت از ارتفاعات مغرب کندوان سرچشمه گیرد و در شیرکوه بهم پیوندند و سپس در منجیل پس از اتصال به رودخانه ٔ قزل اوزن تشکیل سپید رود دهند و بدریای خزر ریزند: از آنجا برفتیم رودی آب بود که آن را شاهرود میگفتند. بر کنار رود دیهی بود که خندان میگفتند و باج می ستاندند از جهت امیر ایران و او از ملوک دیلمستان بود. (سفرنامه ٔ ناصرخسرو چ دبیرسیاقی ص 5).

شاهرود. (اِخ ) شهرستان... نام یکی از شهرستانهای استان دوم کشور و قسمت عمده ٔ این شهرستان را کویر تشکیل میدهد. آب آن از رودخانه ٔ تاش سرچشمه می گیرد که پس از متصل شدن بچندین رود کوهستانی دیگر در قسمت خاوری شهر شاهرود و از زیر پل گذشته بطرف دشت کویر میرود در قسمتهای علیا دارای آب است و قنات مهم شاهرود در طول آن احداث شده است و قسمتی از زه آب این رودخانه با آب قنات یکی میشود آب شهر شاهرود را تأمین مینماید. این شهرستان از چهار بخش به نام مرکزی قلعه نو. میامی. بیارجمندتشکیل شده است جمع قرا و قصب ...

معنی شاهرود به فارسی

شاهرود
۱ - شهرستانی است کوهستانی که در جنوب شرقی استان دوم و شمال کویر واقع استو آن از مشرق محدود است به سبزوار از شمال بگرگان از مغرب بدامغان و از جنوب بکویر نمک . کوههای شاه کوه در شمال این شهرستان از مغرب بمشرق امتداد دارد و جویبارهای متعدد آن بسمت جنوب جریان یافته بیکدیگر متصل شده و رودخانه شاهرود را تشکیل میدهند . آب و هوای آن معتدل و زمین نسبه حاصلخیز و دارای مزارع پنبه و باغهای متعدد است . بخشهای تابعه شهرستان عبارتند از : بسطام میامی بیارجمند . جمعیت کل حوزه شاهرود ۱۳۱۶۱۴ تن است . از آثار تاریخی شهرستان مسجد شیخ بسطام و برج آن میباشد که در سال ۵۱۴ ه.ق . در بسطام ساخته شده . ۲ - مرکز شهرستان شهرستان شاهرود است که ۴۹۷۸۳ تن سکنه دارد و آن بر سر راه شوسه و خط آهن تهران به مشهد قرار دارد.
۱ - رود بزرگ رودخانه بزرگ رودخانه عظیم . ۲ - رود بزرگ ساز سیم بزرگ آلات موسیقی تار بمی که در اکثر سازها بندند مقابل نوعی ساز شهرود .
ده . از دهستان نسر بالا رخ بخش کد کن شهرستان تربت حیدریه سکنه ۴۹٠ تن . آب چشمه محصول : غلات و بنشن و چغندر شغل : زراعت و گله داری و کرباس بافی .

معنی شاهرود در فرهنگ معین

شاهرود
(اِمر.) ۱ - رود بزرگ . ۲ - نوعی ساز.

شاهرود در دانشنامه ویکی پدیا

شاهرود
شاهرود یکی از شهرهای استان سمنان و یکی از شهرهای ایران بوده و مرکز شهرستان شاهرود است. نام های قدیمی دیگری برای شاهرود که می توان نام برد عبارت است از «حنچره»، «شخره» و «شاخره» اشاره نمود. شاهرود در حد فاصل دو نوع آب و هوای مرطوب و پرباران در شمال و کویری، در جنوب جای گرفته که آب و هوایی معتدل و مطلوب برای این شهر فراهم کرده است. شاهرود در حد فاصل شهرهای دامغان در غرب، سبزوار و بردسکن در شرق و گرگان در شمال بوده و تقریباً در میانه راه تهران-مشهد می باشد به طوریکه فاصله آن از تهران۴۱۲ کیلومتر و از مشهد ۵۱۰ کیلومتر می باشد. بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵جمعیت شهرستان شاهرود ۲۱۸٬۴۷۴ نفر بوده است. شاهرود پرجمعیت ترین شهرستان استان محسوب می شود و وجود ادارات کل راه و ترابری، راه آهن شمال شرق، دخانیات، شرکت نفت، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و سازمان تبلیغات اسلامی بعلاوه پارک علم و فناوری، دانشکده علوم قرآنی، لشکر ۵۸ تکاور ذوالفقار و تنها گروه پدافند هوایی سپاه پاسداران به اهمیت این شهر افزوده است. مردم شاهرود به زبان فارسی با لهجه شاهرودی تکلم می کنند ، همچنین اقوام الیکایی که در این شهر ساکن هستند نیز به زبان مازندرانی  سخن میگوند.
چنار سوخته
تکیه گلشن
مسجد شیخ علی اکبر
مسجد آقا
مسجد جامع شاهرود
مسجد اخیانی ها
تکیه زنجیری (بازار)
مدرسه بید آباد
مدرسه حضرت ولی عصر (عج)(مدرسه بازار)
مدرسه علمیه امام صادق (مدرسه قلعه)
مسجد امام حسن عسگری شاهرود(واقع در بید آباد )
مسجد مدرسه قلعه
مسجد و آرامگاه بایزید بسطامی(بسطام)
آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی (قلعه نو خرقان)
امامزاده محمد دیزج
مدارکی وجود دارد که نشان می دهد شاهرود یکی از شهرهای مهم چهاردهمین ایالت تاریخی، «چخره» (از تقسیمات شانزده گانهٔ اوستایی در دوران باستان) بوده که در دامنهٔ جنوبی رشته کوه البرز، توسط آریایی ها بنا نهاده شده است. برخی پژوهندگان واژهٔ چخره را شکل ابتدایی شاهرود دانسته اند. به لغت اوستایی چخرو-ایتی به معنی چرخ پیشه و چخرو-وَتی به معنی دانای چرخ است. این دو هیئت اوستایی این نام، حاوی نام شاهرود می باشند.
هستهٔ اولیهٔ شهر به منظور دفاع در برابر مهاجمان، بر فراز تپه های کم ارتفاع دامنهٔ کوه های شمالی و غربی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شاهرود را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شاهرود دانشگاه   • رود شاهرود   • شاهرود جنگل ابر   • فاصله تهران تا شاهرود   • شهرستان شاهرود   • شاهرود کجاست   • نقشه شاهرود   • سوغات شاهرود   • معنی شاهرود   • مفهوم شاهرود   • تعریف شاهرود   • معرفی شاهرود   • شاهرود چیست   • شاهرود یعنی چی   • شاهرود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شاهرود

کلمه : شاهرود
اشتباه تایپی : ahiv,n
آوا : SAhrud
نقش : اسم خاص مکان
عکس شاهرود : در گوگل

آیا معنی شاهرود مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )