برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1460 100 1

شام آخر

شام آخر در دانشنامه ویکی پدیا

شام آخر
شام آخر (به انگلیسی: Last Supper) منشأ آیین «عشای ربانی» (شام خداوندی) در میان مسیحیان است و به طور ویژه به وعده شامی در باغ جتسیمانی، اطلاق می گردد که عیسی مسیح در شبی که یهودا او را تسلیم کرد به عنوان آخرین «غذای زمینی» خورد.
یادآوری بسیاری از تعالیمی که پیشتر به شاگردان داده بود.
تأکید بر محبت بی قید و شرط.
خبر دادن از قیام او از مردگان در روز سوم پس از مرگش.
مژده آمدن و نزول روح القدس بر رسولان.
چنان که بر اساس انجیل عیسی مسیح به رسولان (حواریان) گفت: دیگر از این محصول مو نخواهم نوشید تا روزی که آنرا با شما در پادشاهی پدر خود تازه بنوشم.»
اهمیت این اتفاق در مسیحیت به خاطر تعالیم خاصی است که مسیح در آن به شاگردان داد. از آن جمله است:
نقاشی دیواری شام آخر لئوناردو دا وینچی، در سالن ناهار خوری کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه در میلان، ایتالیا واقع شده است.
عکس شام آخر
شام آخر در دین مسحیت به آخرین غذایی گفته می شود که عیسی با یارانش خورد.
شام آخر (داوینچی) یکی از دیوارنگاره های لئوناردو داوینچی ایتالیایی است.
شام آخر (فیلم). نام فیلمی از فریدون جیرانی
شام آخر (فیلم ۱۳۵۵). نام فیلمی از شهیار قنبری
شام آخر (انگلیسی: Last Supper) اثر هنرمند ایتالیایی دوران رنسانس، یاکوپو تینتورتو است. این نقاشی با تکنیک رنگ روغن روی بوم بین سال های ۱۵۹۲ تا ۱۵۹۴ کشیده شده و در کلیسای سان جورجو ماجوره ونیز نگهداری می شود.
تینتورتو در این نقاشی از شیوه تکلف گرایی از جمله ترکیب بندی به شدت نامتقارن و پیچیده بهره گرفته است. تحرک و تأکید نقاشی بر چیزهای پیش پاافتاده و روزمره (با توجه به این که مکان نقاشی شبیه مسافرخانه های ونیزی است)، آن را به سبک باروک نزدیک کرده است. «توانایی این لحظه دراماتیک در ارتباط با بیننده با ایدئال های اصلاح کات ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شام آخر در دانشنامه آزاد پارسی

شام آخر (نقاشی)(The Last Supper)
دیوارنگارهای که لئوناردو داوینچی در سال های ۱۴۹۵ ـ ۱۴۹۸ م در ناهارخوری صومعۀ دومینیکیِ سانتا ماریا دلّه گراتسیه در میلان نقاشی کرد و در اجرای آن از اصولی بهره گرفت که در رسالۀ نقاشی اش آورده بود. لئوناردو رابطۀ نمایشی و روان شناختی حرکات و سکنات اعضای گروه، ازجمله عیسی و حواریانش، را در این اثر به خوبی پرورانده است. داوینچی به کمک ژرفانمایی، که ضمن ایجاد توهم گستردگی در فضای ناهارخوری، میز شام آخر را عملاً تا درون اتاق پیش می آورد ، جلوۀ اثر را دوچندان ساخت. متأسفانه خوی تجربه گر لئوناردو، وی را بر آن داشت که از رنگِ روغنی بر روی گچ استفاده کند. تخریب این شاهکار هنری در زمان حیات خود لئوناردو آغاز شد، و علی رغم تلاش مرمت گران، بسیار آسیب دیده است. شام آخر سفارشی است از سوی خانوادۀ اسفورتسا، که لئوناردو در میلان در خدمت آنان بود.

ارتباط محتوایی با شام آخر

شام آخر در جدول کلمات

شاهکار شام آخر اثراین نقاش است
لئوناردو داوینچی

شام آخر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شام آخر   • مفهوم شام آخر   • تعریف شام آخر   • معرفی شام آخر   • شام آخر چیست   • شام آخر یعنی چی   • شام آخر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شام آخر
کلمه : شام آخر
اشتباه تایپی : ahl Hov
عکس شام آخر : در گوگل

آیا معنی شام آخر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران