برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1435 100 1

سید نعمت الله جزایری

سید نعمت الله جزایری در دانشنامه اسلامی

سید نعمت الله جزایری
جزایری ، سید نعمت اللّه ، فقیه ، محدّث و ادیب امامی قرن یازدهم و دوازدهم می باشد. وی سرسلسله خاندان مشهور علمی و دینی سادات جزایری بود که سه قرن در منطقه خوزستان ، به ویژه شوشتر ، خدمات ارزنده ای کردند.
نسب آنها به عبداللّه بن موسی بن جعفر ، فرزند امام کاظم علیه السلام ، می رسد.
عبداللّه بن نورالدین جزایری ، کتاب تذکره شوشتر، ج۱، ص ۷۵، اهواز: کتابفروشی صافی .
بزرگ ترین فرزندِ پسرِ سید نعمت اللّه ، سید نورالدین بود که نسب عموم سادات جزایری به وی می رسد، از این رو آنان به سادات نوریه نیز مشهورند.
محمد جزایری ، نابغه فقه و حدیث : سیدنعمت اللّه جزائری ، ج۱، ص ۳۵۵، قم ۱۴۱۸.
سید نعمت اللّه ، به نوشته خودش ،
نعمت اللّه بن عبداللّه جزایری ، الانوار النعمانیة، ج ۴، ص ۳۰۲، بیروت ۱۴۰۴/۱۹۸۴.
...
سید نعمت الله جزایری
سید نعمت اللّه جزایری (۱۰۵۰- ۱۱۱۲ق) مشهور به محدث جزایری، از علمای شیعی قرن یازدهم و دوازدهم و سرسلسله خاندان مشهور علمی و دینی سادات جزایری که نسب شان به امام کاظم (ع) می رسد. سید نعمت الله شاگرد عالمانی همچون علامه مجلسی، آقا جمال خوانساری، ملامحسن فیض کاشانی و حر عاملی">شیخ حر عاملی بود. نوشته های به جامانده از سیدنعمت اللّه جزایری فراوان است و او را به سرعت قلم و کثرت تألیفات وصف کرده اند. از جمله آثار معروف او الانوار النعمانیة، قصص الانبیاء و المرسلین (کتاب)">قصص الانبیاء و کتاب کشکولی زَهر الربیع است. او از علمای طرازِ اول مسلک اخباری محسوب می شود.
سید نعمت الله جزایری سرسلسله خاندان سادات جزایری است که سه قرن در منطقه خوزستان ، به ویژه شوشتر، خدمات علمی و دینی ارائه می کردند. نسب آنها به عبدالله بن موسی بن جعفر، فرزند امام کاظم (ع)، می رسد. به نوشته سید نعمت اللّهT او در ۱۰۵۰ در روستای صَباغیه از جزایر بصره ، محلی میان دجله و فرات ، به دنیا آمد.
بزرگ ترین فرزندِ پسرِ او، سید نورالدین بود که نسبت بیشتر سادات جزایری به وی می رسد، از این رو آنان به سادات نوریه نیز مشهورند. برخی از فرزندان و نوادگان او در شوشتر ماندند و برخی در هند، نجف و جاهای دیگر ساکن شدند.
...

سید نعمت الله جزایری در دانشنامه ویکی پدیا

سید نعمت الله جزایری
سید نعمت الله موسوی جزایری فرزند سید عبدالله که به دوازده واسطه نسب او به عبدالله پسرموسی بن جعفر می رسد یکی از اعلام بزرگ شیعه در اواخر قرن یازدهم و اوایل قرن دوازدهم هجری است که به سید جزائری معروف بوده است.
الانوار النعمانیه فی بیان معرفة النشأة الانسانیه
انیس الفرید فی شرح التوحید، تحفه الاسرار فی الجمیع بین الاخبار
الجواهر الغوالی فی شرح عوالی اللثالی
ریاض الابرار فی مناقب الائمه الاطهار
زهر الربیع
الغایه القصوی
عقود المرجان فی تفسیر القرآن
مشکلات المسائل
منبع الحیاه فی اعتبار قول المجتهدین من الاموات
نوادر الاخبار
النور المبین فی قصص الانبیاء و المرسلین
هدیه المبین
تحفه الراغبین
فروق اللغه
نسب او بر اساس کتاب اجازات علمای حویزه تألیف سید عبدالله سالف الذکر چنین است:
سید نعمت الله فرزند عبدالله فرزند محمد فرزند حسین فرزند احمد فرزند محمود فرزند غیاث الدین فرزند مجدالدین فرزند نورالدین فرزند سعدالله فرزند عیسی فرزند موسی فرزند عبدالله فرزند موسی الکاظم. در سال ۱۰۵۰ ه‍.ق در قریه صباغیه از قراء جزایر متولد شد.
سید نعمت الله دارای چهار فرزند بود، بنام‎های: سید نور الدین ، سید حبیب الله ، سید محمد شفیع قاضی و سید جمال الدین. وی در جزایر (جنوب) و فارس مقدمات و قسمتی از سطوح فقهی را به پایان برد سپس در دارالعلم اصفهان سال ها از حضور اساتید مختلفی چون محقق خوانساری، محقق سبزواری، حاج میرزا رفیعا، ملا محسن فیض کاشانی و مخصوصاً علامه مجلسی بهره مند بود. سید جزائری در فقه و حدیث و روایات و تفسیر و سایر علوم متداول مهارت داشت.
عکس سید نعمت الله جزایری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سید نعمت الله جزایری

سید نعمت الله جزایری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید نعمت الله جزایری   • مفهوم سید نعمت الله جزایری   • تعریف سید نعمت الله جزایری   • معرفی سید نعمت الله جزایری   • سید نعمت الله جزایری چیست   • سید نعمت الله جزایری یعنی چی   • سید نعمت الله جزایری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید نعمت الله جزایری
کلمه : سید نعمت الله جزایری
اشتباه تایپی : sdn kulj hggi [chdvd
عکس سید نعمت الله جزایری : در گوگل

آیا معنی سید نعمت الله جزایری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران