برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1343 100 1

سید حسن امین

سید حسن امین در دانشنامه اسلامی

سید حسن امین
سید حسن امین عاملی نویسنده و مورخ لبنانی فرزند عالم شیعه سید محسن الامین، نویسنده مشهور و عالم دینی است. امین مدرک کارشناسی ارشد در رشته حقوق داشت و در لبنان و عراق تدریس کرد و منصب قضا را نیز عهده دار شد. حسن امین در کنار تحصیل، به فعالیت های دانشجویی و سیاسی نیز پرداخت. وی تألیفات و تحقیقات گسترده ای در موضوعات مختلف دارد که از مشهورترین آنها دائرة المعارف الاسلامیة الشیعیة و همچنین مستدرک اعیان الشیعه است که در تکمیل اعیان الشیعه اثر پدرش است. وی در سال ۲۰۰۲م درگذشت.
سید حسن به سال ۱۳۲۶ق برابر با ۱۲۸۶ش و ۱۹۰۸م در شهر دمشق (پایتخت سوریه) به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در شهر شقراء دمشق آغاز کرد. در سال ۱۹۱۴م با آغاز جنگ جهانی اول، همراه خانواده خود به شهر کوچکی در جبل عامل رفت و دوران نوجوانی را در آنجا سپری کرد. سپس هنگام عزیمت پدرش به دمشق، در مدرسه علویه ادامه تحصیل داد و همزمان با این تحصیلات (از سال ۱۳۴۰ق) دروس نحو و ادبیات را در خدمت پدرش سید محسن امین آغاز کرد. در سال ۱۳۵۳ق موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته حقوق گردید.
امین در سال ۱۳۵۷ق عازم عراق شد و در دبیرستانی به تدریس پرداخت. در زمان جنگ جهانی دوم به لبنان بازگشت و قاضی شهر نبطیه شد، اما پس از مدتی به عراق مراجعت کرد و وارد مرکز تربیت معلم «ملکه علیا» شد. با اینکه این دوران از شیرین ترین دوران های زندگی او بود، اما مجددا عراق را ترک کرده و مشغول تحقیق و تألیف گردید. وی در عمر خویش، سفرهایی به فلسطین، مصر، ایران، پاکستان، تونس و برخی دیگر از کشورهای قاره آفریقا داشت.

سید حسن امین در دانشنامه ویکی پدیا

سید حسن امین
سیدحسن امین (۷ آذر ۱۳۲۷ در سبزوار) حقوق دان، فیلسوف، تاریخ دان، نویسنده، مترجم، شاعر و ادیب ایرانی است. وی استاد بازنشستهٔ دانشگاه کلدونین گلاسگو در رشتهٔ حقوق بین الملل و مدیرمسئول ماهنامهٔ حافظ است.
سید علینقی امین (پدر)
فاطمه عربشاهی (مادر)
وی در هفتم آذر سال ۱۳۲۷ خورشیدی در محلهٔ پامنار در شهر سبزوار به دنیا آمد. اولین کتاب خود را در سال ۱۳۴۳ با عنوان «ترانه فرشتگان» به چاپ رساند. دیپلم ادبی خود را در سال ۱۳۴۵ خورشیدی از دبیرستان دکتر غنی سبزوار با احراز رتبهٔ اول در کلیهٔ دبیرستانهای خراسان بزرگ کسب نمود و سپس در مهر ۱۳۴۵ در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در رشتهٔ حقوق قضایی به تحصیل پرداخت. امین در سال ۱۳۴۹ مقطع کارشناسی را به پایان برده و در همین سال به انجام خدمت نظام وظیفه می رود، پس از اتمام آن در سال ۱۳۵۱ در مقطع کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در دانشگاه تهران پذیرفته شده در سال ۱۳۵۳ آن را به پایان رساند؛ و در خارج از دانشگاه به خواندن فلسفه نزد استادان حوزهٔ فلسفی تهران پرداخت. او در این مقطع کار قضاوت را نیز انجام می داد و در ابتدا نیز کارآموزی خود را در وزارت دادگستری زیر نظر استادانی مانند: مسعود هدایت گذراند. عنوان پایان نامهٔ کارشناسی ارشد وی «تعاقب ایادی غاصبه در فقه و حقوق مدنی» بود و استاد مشاور وی سیدحسین صفایی و استادان راهنمای او نیز ابوالحسن محمدی و ابوالقاسم گرجی بودند.
اگر مال مغصوب از دست یک غاصب به دست غاصب دیگری برسد یا اینکه نقل وانتقالی در خصوص آن صورت بگیرد، تمام این دست ها و ایادی متناوب به طور جمعی در مقابل صاحب مال اصلی مسئولیت حقوقی دارند
پدر او سید علینقی امین، نویسنده و مدرس منقول و معقول در مدرسه عالی سپهسالار تهران، پدربزرگش امین الشریعه سبزواری از عالمان مشروطه خواه عصر قاجار، و همچنین مادرش فاطمه عربشاهی شاعر و اسلام شناس است و دیوان شعر دارد.
عکس سید حسن امین


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با سید حسن امین

سید حسن امین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید حسن امین   • مفهوم سید حسن امین   • تعریف سید حسن امین   • معرفی سید حسن امین   • سید حسن امین چیست   • سید حسن امین یعنی چی   • سید حسن امین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید حسن امین
کلمه : سید حسن امین
اشتباه تایپی : sdn psk hldk
عکس سید حسن امین : در گوگل

آیا معنی سید حسن امین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )