برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1662 100 1
شبکه مترجمین ایران

سیدمحمود طالقانی

سیدمحمود طالقانی در دانشنامه اسلامی

سیدمحمود طالقانی
آیت الله سید محمود طالقانی در روز شنبه، چهارم ربیع الاول ۱۳۲۹ ق در روستای «گلیرد» طالقان به دنیا آمد. وی جزء یکی از علمای بزرگ ایران می باشد که در پیروزی انقلاب اسلامی زحمات و مبارزات فراوانی انجام دادند و در پیروزی انقلاب نقش بسزایی را ایفا کردند.
در روز شنبه، چهارم ربیع الاول ۱۳۲۹ ق. صدای نوزادی در فضای خانه ساده آیت الله سید ابوالحسن طالقانی پیچید که نامش را «محمود» گذاشتند. سید محمود دوران کودکی را تا ده سالگی در روستای «گلیرد» طالقان سپری نمود و همانجا خواندن و نوشتن و مقدمات علوم اسلامی را فرا گرفت و در مکتب پدر- که عالمی سیاستمدار بود- مبارزه با استبداد در ذهن او نقش بست.او سپس همراه خانواده به تهران رفت که همزمان بود با دوران دیکتاتوری رضاخان و مبارزه روحانیون علیه وی و این نقشی بسزا در شکل گیری فکر سیاسی اش داشت و از همان هنگام او را وارد میدان مبارزه با ستم کرد.
فرزند حوزه
دانش پژوه جوان در نوزده سالگی برای فراگیری بیشتر و دقیق تر علوم اسلامی به قم رفت و از درس استادانی بزرگ چون آیت الله حجت و آیت الله خوانساری بهره فراوان برد. مدتی نیز برای بهره گیری از درس علمای برجسته نجف، راهی آن مرکز بزرگ علمی شد؛ اما دوباره به قم و مدرسه فیضیه برگشت.پرداختن به دانش هیچ گاه او را از توجه به مسائل سیاسی- اجتماعی دور نکرد. آری فضای پر از معنویت فیضیه به او درسها آموخت و از وی، اندیشمندی مبارز و خستگی ناپذیر ساخت.
اجازه اجتهاد
آیت الله طالقانی پس از سالها تحصیل در قم، از آیت الله حائری یزدی، بنیانگذار حوزه علمیه قم، اجازه اجتهاد گرفت و با عزمی راسخ و گامی استوار، راهی تهران شد و در مدرسه عالی شهید مطهری (سپهسالار سابق) به آموزش علوم اسلامی پرداخت. او که از مدتها پیش درد جامعه و مردم را حس کرده بود و تنها راه نجات را در بازگشت به اسلام و قرآن می دانست، با برقراری جلسات تفسیر قرآن در راه گام نهاد.
مبارزات سیاسی
...

سیدمحمود طالقانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سیدمحمود طالقانی   • مفهوم سیدمحمود طالقانی   • تعریف سیدمحمود طالقانی   • معرفی سیدمحمود طالقانی   • سیدمحمود طالقانی چیست   • سیدمحمود طالقانی یعنی چی   • سیدمحمود طالقانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سیدمحمود طالقانی

کلمه : سیدمحمود طالقانی
اشتباه تایپی : sdnlpl,n xhgrhkd
عکس سیدمحمود طالقانی : در گوگل

آیا معنی سیدمحمود طالقانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )